تبليغات
حاملگی خارج از رحم چیست؟


مشخصات سوال
sh_dokhtar_khoshgeleنام : شیوا جونامتیاز : 135درصد بهترین پاسخ : 27%شیوا جون (280)i

20 اردیبهشت 89 - 10:04حاملگی خارج از رحم چیست؟ اطلاعات بیشتر : چرا به وجود می آید؟راههای درمان و پیشگیری آن چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 20 اردیبهشت 89 (10:04)تاریخ بسته شدن سوال : 31 اردیبهشت 89تعداد بازدید :824تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : علوم » پزشکی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
حاملگی خارج از رحم چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
elnaz_909نام : الناز النازامتیاز : 288درصد بهترین پاسخ : 14%الناز الناز (15)i

89/2/20 (11:47)حاملگی خارج از رحمی یکی از علل مهم موربییدته مادران و گاها ًًًًً مورتالیته می باشد.از تمام حاملگی های گزارش شده 3/1 تا 2 درصد آنها به صورت خارج از رحمی می باشد. شیوع آن در ایالات متحده در دهه های اخیر افزایش زیادی داشته است. شیوع این بیماری از 5/4 در 1000 حاملگی در سال 1970 به حدود 7/19 در 1000 در سال 1992 رسیده است.(1)

جالب اینکه انواع غیر معمول آن نیز از قبیل حاملگی اینترستیشیال و حاملگی هتروتوپیک بیشتر دیده می شود.البته این بیشتر به علت استفاده از وروش های کمک باروری می باشد.(5-2) ART

در یک گروه از بیماران در سوئد (6) شیوع حاملگی خارج از رحمی بعد حدود4 % و مهترین ریسک فاکتور ناهنجاری لوله ای بوده است. IVF

هرچند شیوع حاملگی خارج از رحمی در جمعیت عادی 2% است ولی شیوع آن در خانمهایی که در اوایل حاملگی با علائم درد و خونریزی یا هر دو به اورژانس بیمارستان مراجعه می کنند بین 6-16 درصد می باشد.

(8-7) بنابراین در نظر گرفتن احتمال وجود این بیماری و کاهش آستانه علائم لازم برای بررسی این بیماری منطقی به نظر می رسد.

هر چند تشخیص زودرس موجب کاهش مورتالیته و موربیدیته مادران شده است ولی میزان بستری بیمارستانی بعلت این بیماری از 17800 در سال 1970 به 88400 در سال 1989 حدود پنج برابر افزایش یافته است.(10و9) حاملگی خارج از رحمی اولین علت مرگ مادر و مسئول 10% از کل مرگ و میر مادران با آمار متغیری از 250/1 تا 87/1 نوزاد زنده شناخته شده است.(11) در سال 1970 تا 1989 بیش از یک ملیون حاملگی خارج از رحمی تخمین زده شد که در زنان ایالات متحده اتفاق افتاده است.(12)شیوع بیماری در این مدت از 5/4 به 16 در هزار رسیده و حدود 4 برابر افزایش یافته بود. هر چند حاملگی خارج از رحمی حدود 2% از کل حاملگی های گزارش شده در آن زمان را تشکیل می داده است ولی عوارض این بیماری مسئول 13 درصد از مرگ مادران در این مدت بوده است (12) و این در صورتی است که در این زمان میزان مرگ و میر بعلت حاملگی خارج از رحمی 90 درصد کاهش پیدا کرده بود.

میزان کشندگی بیماری نیز از 5/35 در 10 هزار حاملگی خارج از رحمی در سال 1970 به 8/3 در سال 1989 تغییر کرد.13 مورد مرگ مادر بعلت حاملگی خارج از رحمی از سال 1997 تا 1999 در انگلستان گزارش شده است و علیرغم کاهش میزان مورتالیته هنوز عامل 80% مرگ و میر مادران در سه ماهه اول بارداری به شمار می رود.(13) در سال حدود 32000 حاملگی خارج از رحم در انگلستان تشخیص داده می شود. بنظر می رسد شیوع بیماری در انگلستان در دهه های گذشته تغییر زیادی نکرده است و از 6/9 در هزار حاملگی در سال 93-1991 به 1/11 در هزار حاملگی در سال 1999-1997 رسیده است.در سایر کشورها حتی به نظر می رسد شیوع حاملگی خارج از رحمی در حال کاهش نیز می باشد.بین 1990 تا 2001 نروژ کاهش شیوع این بیماری را از 2/17 در ده هزار به 5/9 در ده هزار خانم در سال و کاهش در میزان حاملگی خارج از رحمی نسبت به تولد زنده از 4/26 به 9/14 در هزار بوده است.(14)

بقیه در ادامه مطلب...............

--------------------------------------------------------------------------------درمان حاملگی خارج از رحم

در ایالات متحده تعداد سالیانه این بیماری از 58178 در سال 1992 به 35382 در سال 1999(15) کاهش پیدا کرده است. به نظر می رسد کاهش میزان عفونت لگنی در نروژ مسئول کاهش این بیماری بوده است(14) در ایالات متحده افزایش درمان سرپایی بیماران مبتلا به حاملگی خارج از رحمی آمارهای مربوط به شیوع این بیماری را غیر قابل اعتماد نموده است.(15) و این کاهش در شیوع ممکن است یه این علت باشد.


ریسک فاکتورها


مطالعات زیادی ریسک فاکتورهای حاملگی خارج از رحمی را مشخص نموده اند.(18-16) 3/1 موارد بیماری بعلت آسیب دیدگی لوله ها در اثر عفونت یا جراحی بوده است و 3/1 بقیه نیز مربوط به کشیدن سیگار بوده و 3/1 باقیمانده نیز علت واضحی نداشته است.

عفونت لوله ها تاثیر کمتری در حاملگی خارج از رحمی نسبت به کشیدن سیگار دارد هر چند ریسک این بیماری با عفونت های مکرر لگنی بالا (تکنیکهای کمک باروری) نیز ریسک بیماری را دو ART میرود.(19)

برابر افزایش داده و به 4% رسانده است.(19و18) شایتریی علت حاملگی خارج از رحمی سالپنژیت قبلی مخصوصا انواع عود کننده بیماری می باشد. عفونتهای بالا رونده با میکروبهای کلامیدیا-استافیلوکوک-گنوکوگ و بندرت توبرکلوز موجب بروز عفونت ساب کلینیکال و آسیب مخاط لوله ها می شود. مخاط لوله ها ممکنست از بین رفته و موتیلیتی لوله های فالوپ یا و انتقال اووسیت را مختل نماید.آنومالی های نادر قسمت ابتدایی لوله ها از قبیل لوله های

یا لوله های بسیار بلند ممکنست با حاملگی خارج از Rudimentary

رحمی همراه باشد. پولیپ های اینترالومینال حرکات لوله را تحت تاثیر

قرار داده و ریسک حاملگی خارج از رحمی را افزایش دهد.اندومتریوز نیز ممکنست موجب آسیب دیدگی مخاط لوله شده و حرکات لوله و اپیتلیوم لوله را دچار مخاطره نماید و منجر به بروز حاملگی لوله ای شود.

ریسک حاملگی خارج از رحمی در زنان غیر سفیدپوست از هر نژادی (افریقایی- امریکایی –آسیایی-سرخپوست) بیشتر است و ریسک نسبی 6/1 برابر می باشد. میان زنان سیاه پوست امریکایی کشیدن سیگار یک ریسک فاکتور مستقل وابسته به دوز برای حاملگی خارج از رحم می باشد(20) این خطر با سن نیز در ارتباط است و در زنان 44-35 سال نسبت به 24-15 سال به میزان 3 تا 4 برابر افزایش می یابد.(21)

اپیدمی حاملگی لوله ای در سالهای 1970 و 1980 با اصطلاح

در ارتباط بوده است ودلیل آن افزایش تعداد زنان “baby boom”

در سنین باروری در این سالها بوده است که بین سالهای 54-1945 متولد شده بوده اند.(22)

حدود 61%از این بیماران بلافاصله حامله می شوند ولی تنها 38% از آنها نوزاد زنده به دنیا می آورند بقیه یا سقط خود بخود و یا حاملگی خارج از رحمی خواهند داشت.(24و23)

حدود 95% این حاملگی ها در آمپول جایی که باروری صورت می گیرد اتفاق می افتد ولی در هر حای دیگری از قبیل لوله- تخمدان یا حفره شکم می تواند اتفاق افتد.(شکل 1-4-9)

ریسک فاکتور در خانمهایی که در اثر شکست روش های پیشگیری از حاملگی باردار می شوند با کسانی که می خواهند حامله شوند متفاوت است. تمامی کنتراسیتیوها چه مکانیکی و چه هورمونی از حاملگی خارج از رحمی جلوگیری می کنند.

بیشترین احتمال حاملگی تخمدانی در بیمارانی که از

استفاده می کنند دیده می شود(25) در خانمی که با داشتن IUD

حامله می شود احتمال حاملگی خارج از رحمی بیشتراز خانمهایی IUD

است که از سایر روشهای جلوگیری از بارداری استفاده می کرده اند.

هر چند در جلوگیری از حاملگی داخل رحمی بسیار موثر است IUD

ولی خانمهایی که ازای یو دی استفاده می کنند نسبت به جمعیت عمومی جامعه ریسک بالاتری از ابتلا به حاملگی خارج از رحمی ندارند.

افزایش شیوع حاملگی خارج از رحمی همچنین به افزایش شیوع بیماری های منتقل شده از راه جنسی- اعمال جراحی قبلی روی لوله ها (بازسازی لوله- عقیم سازی)- تاخیر در سن باروری- و تشخیص زودرس کلینیکی نسبت داده می شود.

ریسک فاکتورهای عمده این بیماری تهدید کننده حیات در جدول 1-4-9 آورده شده است.هر عاملی که موجب جلوگیری از انتقال یا کند شدن روند مهاجرت تخمک بارور شده به سمت رحم شود یک خانم را در معرض حاملگی خارج از رحمی قرار می دهد.

تشخیص:

علائم:

علائم معمول حاملگی شامل تهوع- استفراغ- سفتی پستان- خستگی و قطع سیکلهای منظم قاعدگی در حاملگی خارج از رحمی نیز دیده می شود. سایر علائم تیپیک حاملگی خارج از رحمی عبارت از درد قسمت پایین شکم با شدت متغیر و تغییر در عادت ماهیانه به صورت آمنوره یا لکه بینی و یا خونریزی بسیار شدید می باشد. وجود درد شانه با احتمال پارگی و خونریزی داخل پریتوئن همراه است که موجب جریان خون به سمت دیافراگم و تحریک عصب فرنیک می شود.

یافته های بالینی

تب بالای 101 درجه فارنهایت غیر معمول است. حدود یک سوم از بیماران با حاملگی لوله ای پاره شده دچار سنکوب به علت هیپوتانسیون ناشی از هیپوولمی می شوند.علائم بالینی حاملگی خارج از رحمی شامل تندرنس قسمت پایین شکم با یا بدون ریباند که در قسمت مبتلا بسیار شدیدتر است.

تندرنس هنگام حرکت دادن سرویکس نیز ممکن است وجود داشته باشد.رحم معمولا بزرگ و نرم است و توده آدنکس در حدود 50% از بیماران دیده می شود.(جدول 2-4-9)

بیماران با علائم تحریک پریتوئن شکمی و حرکات سرویکس دردناک در گروه بیماران پر خطر طبقه بندی می شوند در حالیکه بیماران با علائم درد خط وسط شکم مشابه درد کرامپی پریود در گروه کم خطر جای می گیرند.(26) درد شکم- ریباند تندرنس در معاینه شکمی- وجود مایع در

بن بست دوگلاس در سونوگرافی ترانس واژینال و سطح پائین هموگلوبین سرم همگی فاکتورهای مستقل پیش بینی پارگی لوله های رحمی می باشند.(27) یک مطاله دیگر نشان داد که هیچ کدام از یافته های بالینی نمی تواند به طور قطعی حاملگی خارج از رحمی را تایید یا یا رد نماید.(28)

ریباند تندرنس و سفتی عضلانی با احتمال زیاد حاملگی خلرج از رحمی همراه است در حالیکه یافته های بالینی در نگاه با اسپکولوم و معاینه واژینال از ارزش کمی در تشخیص قطعی برخوردار است. معاینه بالینی نسبت به یافته های حاصل از سونوگرافی ترانس واژینال و اندازه گیری

سطح بتا هاش سی جی سرم ارزش محدودی در تشخیص بیماری داشته و معاینه انگشتی لگن در بیماران مشکوک به حاملگی خارج از رحمی از ارزش کمی برخوردار است.(29)
بررسیهای آزمایشگاهی:

وجود حاملگی را تنها 10 روز بعد از تخمک گذاری با تستهای حساس سرمی جهت اندازه گیری بتاساب یونیت هورمون هاش سی جی می توان مشخص نمود. نتایج اندازه گیری بتاساب یونیت در کنار سایر تستهای تشخیصی به تشخیص حاملگی خارج از رحمی کمک می نماید.

نحوه افزایش یا کاهش این هورمون معنی دار است و در هفته پنجم دو برابر شدن مقدار آن در عرض 48 ساعت نشان دهنده حاملگی داخل رحمی با رشد طبیعی است هر چند با استفاده از این کرایتریا 15% از حاملگی های طبیعی در گروه حاملگی خارج از رحمی جای می گیرند و 13% از حاملگی های خارج از رحمی ممکن است تشخیص داده نشوند. علاوه بر داشتن سطح پایین سرمی و افزایش آهسته میزان هاش سی جی سرم در مقایسه با حاملگی های طبیعی در حاملگی های خارج از رحمی کاهش سطح هاش سی جی نیز نسبت به سقط خود بخود آهسته تر است.

گر سطح پایین هاش سی جی سرمی

1000>= با افزایش خطر حاملگی خارج از رحمی در ارتباط است.آیا می توانیم نتیجه بگیریم مقادیر بسیار کم ان وضعیت کلینیکی خوش خیمی را پبش گویی می نماید؟ در کل خیر.

هر چند یک نمونه سطح سرمی خیلی پایین

100 >= به نظر می رسد اطمینان دهنده باشد ولی در بررسیIU/L

716 بیمار بستری در بیمارستان با تشخیص حاملگی خارج از رحمی 29% از کسانی که میزان بتا هاش سی جی آنها در این حد بود در لاپاراسکوپی پارگی لوله داشتند.(30) ریسک پارگی لوله در میان مقادیر بسیار متفاوت هاش سی جی مشابه بود.مطالعه دیگری وجود 38 مورد پارگی لوله را با سطوح سرمی 10 تا 189.720 واحد بین المللی در لیتر گزارش نمود.

یافته های اولتراسونوگرافیک وجود ساک حاملگی داخل رحمی به همراه وجود کیسه زرده و جنین حاملگی خارج از رحمی را در بیشتر بیماران رد می کند.(32) استثناء در مورد بیماران تحت درمان تحریک تخمدان دیده می شود که در معرض حاملگی هتروتوپیک قرار دارند.(دو قلوهای دو تخمکی یکی داخل رحم یکی خارج رحم) هرچند این پدیده در جمعیت عادی جامعه بسیار نادر است(شیوع 3889 مورد در پنجاه هزار حاملگی)(33) ولی در

موارد تحریک تخمدان به میزان یک در 100 حاملگی ممکنست دیده شود.

و همکاران (35) نشان دادند که فقدان ساک حاملگی در Kadar

سونوگرافی آبدومینال با سطح سرمی 6000تا 6500 میلی واحد در میلی لیتر بر حاملگی خارج از رحمی و وجود ساک حاملگی با مقادیر زیر 6500 نشان دهنده سقط خود بخود فراموش شده است.

تشخیص دقیق حاملگی خارج از رحمی با استفاده از سونوگرافی واژینال با فرکانس بالا تشخیص بسیار دقیق حاملگی را در 98% موارد در هفته پنجم حاملگی وقتی سطح هاش سی جی بین

1000 تا 1500 می باشد mIU/mL

) تشخیص می دهد ممکن شده است.(36) Discriminatory zone(

در مطالعه حساسیت سونوگرافی واژینال در پیشگویی حاملگی خارج از رحم 87% و اختصاص بودن آن 94% گزارش شد.(37) ارزش اخباری مثبت و منفی به ترتیب 5/92و 90% بود.سطح

معادل 1500 همراه با یکی از علائم توده آکتوپیک یا مایع در HCG

بن بست دوگلاس و یا سطح سرمی 2000 بدون این علائم کلینیکی مطرح کننده حاملگی خارج از رحم می باشد.(38)

یک آزمایش منفرد پروژسترون می تواند حاملگی غیرطبیعی را پیشگویی نماید ولی برای حاملگی خارج از رحمی اختصاصی نمی باشد.سطح 25 نانوگرم در میلی لیتر یا بیشتر مطرح کننده یک حاملگی داخل رحمی طبیعی است و سطوح سرمی معادل

یا کمتر حاملگی خارج از رحمی- حاملگی غیرطبیعی یا تهدید 15ng/mL

به سقط را مطرح می نماید.یک متا آنالیز شامل 26 مطالعه مختلف که ارزش یک بار اندازه گیری پروژسترون را در تشخیص حاملگی خارج از رحمی را بررسی می نمود نشان داد که این آزمایش قابلیت خوبی را در تشخیص حاملگی از دست رفته از حاملگی زنده و قابل حیات داخل رحم دارد در حالیکه یکبار اندازه گیری آن نمیتواند بین حاملگی خارج از رحمی و حاملگی داخل رحمی افتراق دهد.(39)

مارکر ایده ال برای حاملگی خارج از رحمی باید برای اسیب لوله اختصاصی باشد و یا تنها بعد از لانه گزینی در اندومتر ظاهر گردد مارکر های زیادی از قبیل کراتین کیناز و فیبرونکتین جنینی ازمایش شدند ولی

هیچکدام حساس یا اختصاصی برای

نبودند .(40)EP

کلدوسنتز همراه با خون غیرلخته شونده در بیش از 50 درصد بیماران با حاملگی لوله ای پاره نشده دیده شد.(41) این آزمایش بهمراه تست مثبت حاملگی مطرح کننده احتمال وجود حاملگی خارج از رحمی می باشد.


درمان

زمانیکه حاملگی خارج از رحمی تشخیص داده شد روشهای درمانی انتخابی عبارت از لاپاراتومی- کموتراپی و درمان انتظاری می باشد. ناپایداری همودینامیک قبلا به عنوان اندیکاسیون لاپاراتومی اورژانس شناخته می شد. دسترسی به بیهوشی بسیار خوب و مانیتورینگ قلبی و عروقی عالی و همچنین توانایی تبدیل سریع به لاپاراتومی در موارد لزوم انجام جراحی لاپاراسکوپی را حتی در بیماران با شوک هیپوولمیک مقدور ساخته است.(42) میدان دید عالی در لاپاراسکوپی موجب تشخیص سریع و کنترل سریع خونریزی شده و لاپاراسکوپی را به یک انتخاب خوب مبدل می کند.از سال 1970 در درمان حاملگی خارج از رحمی پاره نشده برای حفظ عملکرد لوله روش محافظه کارانه در نظر گرفته شده است.

(جدول 3-4-9) و انواع روشهای مختلف جراحی به طور موفقیت آمیز انجام شده است.(43) این اعمال شامل سالپنگوستومی- دوشیدن

) محصولات حاملگی از انتهای آمپول (شکل 2-4-9)Milking(

و سالپنژکتومی پارشیل همراه با آناستوموز مجدد می باشد.میزان حاملگی زنده یا تکرار حاملگی خارج از رحمی بعد از اعمال سالپنژکتومی با یا بدون افورکتومی تخمدان همانطرف در مقایسه با سالپنگوستومی یکسان بوده است.(44) در مورد 321 مورد حاملگی خارج از رحمی که به طور محافظت کارانه با لاپاروسکوپی درمان شدند. گزارش شده که 15 مورد

بعلت عدم بازگشت سطح هاش سی جی بمقادیر طبیعی به (8/4%)

لاپاراتومی بعدی یا لاپاراسکوپی

نیاز پیدا کردند.(45) Second look

درمان جراحی لاپاروسکوپی در درمان این بیماری ترجیح داده می شود.(46) در این روش احتمال حاملگی بعدی قابل مقایسه با نتایج بعد از لاپاراتومی است(49-44) و در مطالعات پروسپکتیو راندومایزترایال لاپاروسکوپی نتایج بهتری نسبت به لاپاراتومی داشته است.(50)

و همکاران (46) بطور آینده نگر بیماران با حاملگی خارج Vermesh

از رحمی پاره نشده را بطوراتفاقی در دو گروه لاپاراسکوپی و لاپاراتومی قرار دادند. این مولفین عوارض بعد از عمل- طول مدت اقامت در بیمارستان- طول دوره نقاهت- هزینه های بیمارستانی- باز بودن لوله بعد از عمل در هیستروسالپنگوگرافی و میزان حاملگی را در دو گروه بررسی نمودند.هر دو روش به طور مشابهی مطمئن و مفید بود ولی روش لاپاروسکوپی بسیار مقرون بصرفه بوده و نیاز به مدت زمان بهبود کمتری

داشت . میزان حاملگی به علت کاهش میزان چسبندگی بعد از عمل در روش لاپاروسکوپی بیشتر بود(51)

یک بررسی ستیماتیک (52) از سه مطالعه کنترل ترایال راندومایز

(55-53) نشان داد که سالپنگوستومی باز در مقایسه با سالپنگوستومی به روش لاپاروسکوپی میزان بسته بودن لوله را کاهش می داد (4/2 در برابر 5/12) که این احتمالا به علت افزایش میزان بیماری تروفوبلاست پایدار بعد از جراحی لاپاروسکوپی می باشد ولی اختلافی در باز بودن بعدی لوله ها یا میزان حاملگی داخل رحمی بعدی یا تکرار حاملگی خارج از رحمی دیده نشد. فقط میزان خونریزی حین عمل در گروه باز بیشتر بود مطالعات بیشتری باید انجام گیرد تا نشان دهد که آیا میزان تروفوپلاست پایدار بعد از لاپاروسکوپی به همان مقادیر مطالعات اولیه بالا می باشد یا خیر

این نظریه که روش لاپاروسکوپیک میزان چسبندگی جدید و تشکیل مجدد چسبندگیهای قبلی را کاهش می دهد توسط مطالعات حیوانی (56) و انسانی (57) ثابت شده است. ترمیم لوله و وسعت چسبندگی لگنی در لاپاروسکوپی مجدد بعد از 15 هفته از لاپاروسکوپی اولیه بررسی شده (58) هرچند باز بودن لوله ها بین دو گروه تفاوتی نداشت ولی بیمارانی که با لاپاراتومی درمان شده بودند میزان چسبندگی بیشتری داشتند.

و همکاران (59) یک دوره نقاهت کوتاهتر 8/7 +- 7/8 Brumsted

روز در گروه لاپاروسکوپی نسبت به 7/25+- 2/16روز در میان بیماران

لاپاراتومی شده

P<01/0

و مسکن مورد نیاز در دوره بعد از عمل 84/0+-3/2 روزدر مقایسه با

9/2 +- 64/4

در گروه لاپاراتومی شده بوده است P<01/0

در صورت داشتن تبحر کافی در جراحی آندوسکوپیک و وسایل مناسب بسیاری از بیماران با حاملگی خارج از رحمی بدون در نظر گرفتن سن حاملگی و محل آن و تعداد حاملگی ها یا پارگی لوله را میتوان به روش لاپاروسکوپی با موفقیت درمان نمود.(60) در شروع عمل ابتدا هر دو لوله رحمی مورد معاینه قرار می گیرد تا از عدم وجود حاملگی خارج از رحمی متعدد اطمینان حاصل شود زیرا امروزه به علت افزایش سن باروری و استفاده از روشهای کمکی باروری ای ار تی احتمال حاملگی خارج از رحمی متعدد بیشتر شده است. بعد از یک چرخه قاعدگی طبیعی بدون تحریک تخمک گذاری در یک خانم سه ساک حاملگی جدا از هم در لاپاروسکوپی تشخیصی اولیه مشاهده شد یک جنین در لوله راست و دو مورد در لوله سمت چپ قرار داشت.(61)پابرجا ماندن حاملگی خارج از رحمی بعد از سالنپگوستومی لاپاروسکوپیک در 4 تا 15% از بیماران دیده می شود.(40) بنابراین اندازه گیری سطح

BHCG

باید تا زمانی که مقدار آن به صفر برسد ادامه یابد.

ریسک فاکتورهای باقی ماندن حاملگی خارج از رحمی عبارتند از

1) ساک حاملگی کوچک ( 2 سانتی متر >= )

2) عمل جراحی زود هنگام (کمتر از 42 روز از پریود قبلی)

3) سطح

مساوی یا بالاتر از 3000BHCG

مقادیر باقی ماندن تروفربلاست پایدار در یک مطالعه با استفاده از متوترکسات پروفیلاکتیک از 14% به 2% کاهش یافت که همچنین مدت زمانمانیتورینگ بعد از عمل نیز کاهش یافت.(62)

از آنجاییکه برای اجتناب از یک مورد تروفوبلاست پایدار 8بیمار باید متوترکسات دریافت نمایند مانیتورینگ سطح

به نظر می رسد راه حل بهتری باشد به شرطی که بیمار BHCG

قابل اعتماد باشد. در اداره حاملگی خارج از رحم پزشک باید تمایل بیمار برای بچه دار شدن در آینده را در نظر بگیر باید به بیمار در مورد احتمال لاپاراتومی و سالپنژکتومی یا اعمال جراحی وسیع تر به علت خونریزی غیر قابل کنترل یا یافته های دور از انتظار دیگر آگاهی لازم را داد. اگر هیچکدام از لوله ها قابل نگهداری نبود حداقل رحم و یک تخمدان حفظ

می شود تا امکان استفاده از روشهای ای وی اف در آینده وجود داشته باشد.(63)


تکنیکهای لاپاروسکوپیک


محل و اندازه و ماهیت حاملگی لوله ای مهم است حاملگی های لوله ای پاره شده نیز در صورتی که خونریزی کم یا متوقف شده باشد با موفقیت با روش آندوسکوپیک درمان می شوند وقتی خونریزی کنترل شد محصولات حاملگی و لخته های خون خارج می شوند با یک ساکشن 10 میلی متری حفره شکم را می توان سریعا شستشو داد. شستشو با فشار زیاد توسط محلول رینگرلاکتات لخته ها و محصولات حاملگی را از سطح سروزارگانهای شکمی با حداقل تروما به این ارگانها پاک نماید.


سالپنگوتومی

در حاملگی لوله ای پاره نشده ابتدا لوله را مشخص و آزاد نموده و برای کاهش خونریزی 7-5 میلی لیتر محلول رقیق شده حاوی 20 واحد وازوپرسین(پیترسین) در 100 سی سی نرمال سالین را با یک سرنگ اسپاینال یا لاپاروسکوپیک شماره 20 در مزوسالپینکس درست زیر محل حاملگی لوله ای و همچنین در محل آنتی مزانتریک بالای آن تزریق می نماییم (شکل 3-4-9) سوزن نباید وارد عروق خونی گردد چون تزریق داخل عروقی وازوپرسین می تواند منجر به افزایش فشار خون شریانی حاد

- برادیکاری و مرگ شود.(57) با استفاده از لیزر- میکروالکترود یا قیچی یک برش یک تا دو سانتی متری در قسمت آنتی مزانتزیک لوله درست در نازکترین قسمت حاوی حاملگی لوله ای داده می شود. محصولات حاملگی معمولا بخودی خود از داخل برش بیرون زده و به آرامی از لوله خارج می شود و با استفاده از هیدرودایسکشن و فورسپس های لاپاروسکوپیک خارج می شود.(شکل 4-4-9) شستشوی با فشار محل باز شدن لوله محصولات حاملگی را از محل کاشته شدن آن می سازد هنگامی که محصولات حاملگی از لوله بیرون رانده می شود مقداری از آنها ممکن است توسط یک لیگامان عروقی به محل کاشته شدن خود متصل باقی بماند.(شکل4-13)

که این عروق باید قبل از خروج بافت توسط الکتروکواگولاتور منعقدشود.

خونریزی در حد کم

) از محل لوله شایعه است و معمولا خودبخود برطرف می شود oozing(

ولی گاهی نیاز به استفاده از لیزر( فوکوس نشده ) یا الکتروکواگولاتور پیدا می شود. بسته به اندازه بافت محصولات حاملگی از طریق تروکار 5 یا 10 میلی متری خارج می شود.


رزکسیون سگمنتال لوله

رزکسیون قسمتی از لوله حاوی محصولات حاملگی در موارد حاملگی ایسم لوله یا پارگی لوله و نیز در مواردیکه هموستاز کامل مشکل است به سالپنگوتومی ترجیح داده می شود رزکسیون سگمنتال توسط بای پولارالکتروسرجری یا لیزر فیبری (آرگون –

) _ KTP- Nd_YAG

) لیزر و سوچور یا استاپلر انجام می شود.CO2

بریدن و برداشتن قسمتی از لوله حاوی حاملگی اکتوپیک بطریق بدون خونریزی به این صورت انجام می گیرد که ابتدا دو طرف لوله توسط فورسپس کلپینگر

) گرفته شده و از اطراف آنتی مزانتریک به طرف Kleppinger(

مزوسالپنکس منعقد می شود و این قسمت با قیچی لاپاروسکوپی یا لیزر با کمترین خطر خونریزی بریده می شود.

سپس مزوسالپینکس زیر این محل با دقت و توجه زیاد به حفظ شاخه های

آناستوموز عروقی

) بین عروق رحمی و تخمدانی کواگوله شده(64) و بریده Arcuate (

می شود(شکل 6-4-9 و5 -4-9)


سالپنژکتومی

اندیکاسیونهای انتخاب روش سالپنژکتومی عبارتند از وجود خونریزی غیرقابل کنترل- انهدام لوله توسط حاملگی خارج از رحمی و سابقه حاملگی اخیر در همان لوله می باشد.قبل از عمل باید در مورد تمایل به حاملگی بعدی با بیمار مشاوره نمود.برای انجام این عمل مزوسالپنکس کم کم از سمت ایسم لوله به طرف فیمبریا کواگوله و بریده می شود و توسط لیزر یا بای پولارو قیچی از رحم جدا می شود.(شکل 7-4-9)

یک وسیله استاپلرمولتی فایر نیز برای سالپنژکتومی استفاده می شود که جهت آن تروکار 12 میلی متری مورد نیاز بوده و گران است بصورت الترناتیو می توان از یک یا دو عدد سوچور و آندولوپ(اتیکون) استفاده نموده و آن را دور لوله انداخته سپس برید. قسمت جدا شده حاوی حاملگی خارج از رحمی را می توان بطور کامل یا تکه تکه از طریق تروکار 10 میلی متری خارج نمود.محصولات حاملگی را می توان داخل یک کیسه(آندوبگ- اتیکون) قرار داده و از حفره شکم خارج کرد.(شکل8-4-9) چسبندگی ها و نقاط آندومتریوز نیز حین عمل خارج نمودن حاملگی خارج از رحمی بدون افزایش قابل توجه زمان عمل درمان می شوند.

گاهی بیمار یک شب بعد از عمل جهت تحت نظر بودن از نظر خونریزی بعد از عمل یا دریافت حمایت عاطفی از تیم ناباروری بستری و تحت نظر گرفته می شود.


سالپنژکتومی یا سالپنژوتومی

شک قابل ملاحظه ای در مورد برداشتن لوله یا حفظ آن در جراحی حاملگی خارج از رحمی همیشه وجود دارد.

فواید برداشتن کامل لوله شامل جلوگیری از پا برجا ماندن بافت تروبلاستیک و نیز جلوگیری از تکرار حاملگی خارج از رحمی در همین لوله است. از طرفی حفظ لوله نشانه این است که باروری آینده حفظ شده است.(40) مطالعه کنترل راندومایز ترایال خاصی که اختصاصا سالپنژکتومی را با سالپنژوتومی مقایسه نماید منتشر نشده است.چند مرور بر مقالات نشان داده اند که نتایج حاملگی داخل رحمی بعدی در هر دو مشابه بوده است. این نتایج باید با احتیاط مورد بحث قرار گیرد زیرا موارد خطا نسبی

زیادی در اثر انتخاب بیمار- نوع جراحی به کار رفته (Bias)

- طول مدت پیگیری و تعداد بیمارانی که قابل پیگیری نبوده اند وجود داشته است.(66-65)

چهار مطالعه کوهورت وجود دارد که حفظ لوله به طریق لاپاروسکوپیک را با عمل رادیکال برداشتن لوله برای درمان حاملگی خارج از رحمی مقایسه کرده است.(70-67)

و همکاران(67) نتایج باروری را بطور پروسپکتیو در 143 Silva

بیمار که تحت عمل سالپنژکتومی یا سالپنگوتومی قرار گرفتند با یکدیگر مقایسه نمودند. تعداد حاملگی خارج از رحمی در مقایسه دو گروه مساوی بود.(60% حاملگی داخل رحمی بعد از سالپنگوتومی در مقابل 54% بعد

از سالپنژکتومی با ریسک نسبی (11/1) در یک مطالعه 155 بیمار

وهمکاران(68) نتایج حاملگی داخل رحمی بعدی را در Job-Spira

گروه سالپنگوتومی مشابه گروه سالپنژکتومی (22/1)گزارش کردند

) .میزان تجمعی حاملگی بعد از یکسال در گروه Hazard Ratio)

سالپنگوتومی 72.4% و در گروه سالپنژکتومی 3/56% بود.

در یک مطالعه توسط

و همکاران(69) در کوهورت 135 بیمار Mol

هنگام مقایسه سالپنگوتومی لاپاروسکوپیک با Fecundity Rate

سالپنژکتومی در مدت زمان 18 ماه دوره پیگیری 4/1 برای خانمهای با لوله طرف مقابل سالم و 1/3 با لوله طرف مقابل آسیب دیده بود. میزان تجمعی حاملگی بعد از سه سال در گروه سالپنگوتومی62% و در گروه سالپنژکتومی 38% بود. در یک مطالعه توسط

و همکاران (70) مرور کوهورت 276 بیمار که تحتBangsgaard

عمل سالپنگوتومی یا سالپنژکتومی قرار گرفته بودند میزان تجمعی حاملگی بعد از 7 سال در گروه سالپنگوتومی 89% و در گروه سالپنژکتومی 66%

بود .میزان

برای حاملگی داخل رحمی بدنبال سالپنژکتومی 63/0 (Hazard Ratio)

در مقایسه با گروه سالپنگوتومی بود.

بدون توجه به نوع عمل وجود آنومالی در لوله مقابل بیمار را در معرض عود حاملگی خارج از رحمی قرار می دهد.(17% بعد از عمل جراحی کنزرواتیو و 16% بعد از عمل جراحی رادیکال)(70)

بطور خلاصه در غیاب یک مطالعه راندومایز فعلا سالپنگوتومی درمان قطعی و جهانی حاملگی خارج از رحمی در زنان که از نظر همودینامیک پایدار بوده و تمایل به حفظ باروری دارند می باشد (2و1)

پیش آگهی باروری در گروه سالپنگوتومی بنظر می رسد مشابه یا بهتر از سالپنژکتومی می باشد ولی احتمال عود حاملگی خارج از رحمی اندکی بیشتر است. سالپنژکتومی ممکنست در بیمارانی که خونریزی غیر قابل کنترل- تکرار حاملگی خارج از رحمی در همان لوله- لوله بشدت آسیب دیده یا ساک حاملگی داخل لوله بزرگتر از 5 سانتی متر داشته باشند به کار رود.(1)

پیگیری

بعد از یک هفته بیمار برای اندازه گیری سطح

و اطمینان از درمان کامل بیماری مراجعه مینماید.سطح BHCG

باید غیرقابل اندازه گیری یا بسیار پایین باشد. اگر بالای BHCG

بود باید یک آزمایش دیگر در عرض یک الی دو هفته 20mI/mL

دیگرتکرار نمود که تا آن زمان حتما باید غیر قابل اندازه گیری شده باشد.(71) اگر سطح سرمی همپنان بالا باشد باید سایر روشهای درمانی مد نظر قرار گیرد .


حاملگی اینترستیشیال


حاملگی اینترستیشیال (بینابینی) یاکورنئال بندرت اتفاق می افتد و شیوع آن از 2500/1 تا 5000/1 زایمان زنده متفاوت است. از آنجاییکه مرگ و میر و موربیدیتی آن زیاد است باید تشخیص صحیح آن هرچه سریعتر داده شده و درمان آغاز گردد. این نوع از حاملگی خارج از رحمی با احتمال زیاد پارگی تروماتیک و شوک هموراژیک با درصد مرگ و میر 2 تا5/2 درصد همراه است. تشخیص دیررس و زیاد بودن واسکولاریته این محل از علل میزان بالایی مرگ و میزان آن بشمار می آیند.دو تا 4% از حاملگی خارج از رحمی از نوع اینترستیشیال می باشد. آناتومی این ناحیه موجب رشد طولانی تر حاملگی شده و علائم دیرتر ظاهر می شوند و گزارشاتی از حاملگی اینتر ستیشیال ترم گزارش شده است. درمان رایج حاملگی اینترستیشیال شامل سالپنژکتومی با / یا بدون رزکسیون کورنئا ل و گاهی اوقات هیسترکتومی می باشد. در بعضی از خانمها بطور انتخابی اگر تشخیص زود داده شده و بیمار از نظر همودینامیک پایدار باشد می تواند از روشهای محافظه کارانه و کمتر تهاجمی استفاده نمود. روشهای دیگر درمانی عبارت از تزریق متوترکسات داخل ضایعه یا سیستمیک و نیز تزریق موضعی کلرید پتاسیم و تجویز پروستاگلندین می باشد. در یک گروه از 15 یبمار حاملگی اینتر ستیشیال پاره نشده با تجویز موضعی متوترکسات 1 (وزن بدن) بوسیله سونوگرافی ترانس واژینال یا لاپاروسکوپیmg/kg

درمان شدند.(72)

در بیمارانی که سونوگرافی بزرگی نا متقارن رحم و جایگزینی خارج از مرکز ساک حاملگی را نشان می دهد باید به حاملگی اینترستیشیال مشکوک شد. تشخیصهای افتراقی شامل حاملگی شکمی و تخمدانی یا حاملگی در یک شاخ از رحم دو شاخ می باشد. تشخیص با لاپاروسکوپی اثبات می شود و درمان لاپاروتومی فوری یا ترکیبی از روش لاپاروسکوپی وهیستروسکوپی در بیماران خاص می باشد.

در لاپاروسکوپی حاملگی اینترستیشیال به صورت برآمدگی کورنال همراه با کشیدگی میومتروسروز روی آن دیده می شود.(شکل 9-4-9)

اگر میومترروی آن ضخیم بود برداشت ضایعه با هیسترسکوپی توصیه می شود. در صورت تشخیص زودرس حاملگی اینترستیشیال می توان ترکیبی از درمان با متوترکسات و هیستروسکوپی را بکار برد.(73)

ابتدا لاپاروسکوپی تشخیصی برای تعیین محل حاملگی و نحوه دسترسی به آن انجام میگیرد. اگر قابل دسترسی با هیستروسکوپ بود توسط ساکشن یا با استفاده از فورسپس و قیچی یا الکتروسرجری با کنترل هیستروسکوپ تخلیه می شود. در حاملگی های بزرگتر بهتر و سریعتر است که ناحیه اینترستیشیال گشاد شده به ملایمت زیر کنترل لاپاروسکوپیک کورتاژ شود و برای اطمینان از تخلیه کامل محصولات حاملگی ناحیه کورتاژ شده ء کورنه ا و اینترستیشیال با هیستروسکوپی بررسی گردد . اگر حاملگی به داخل میومتر ناحیه اینترستیشیال نفوذ کرده باشد بهتر است که لاپاروتومی انجام گیرد. در بعضی از بیماران بعد از اینکه در مورد احتمال انجام لاپاراتومی با بیماران صحبت شد می توان به روش لاپاروسکوپی عمل نمود.(76- 74)

کورنه آ محلی پرعروق است و خونریزی بسیار شدید ممکن است به سرعت اتفاق بیفتد.


روشهای درمانی غیر جراحی

روش دیگر در درمان حاملگی لوله ای درمان انتظاری و متوترکسات است. از آنجاییکه بعضی از حاملگی های لوله ای به سقط لوله ای یا جذب کامل محصولات حاملگی ختم می شود. بیماران خاص را می توان با آزمایش سطح بتا هاش سی جی خون کنترل نمود تا براساس سطح این آزمایشات سقط یا بازجذب محصولات اتفاق افتد.(77)

با مقادیر کاهش یابنده و سطح اولیه بالای

2000mIU/mL

این روش در حدود 3/93% با شکست مواجه شد. در حالیکه با مقادیر اولیه زیر 2000 حدود 60% موفقیت آمیز بود.(78) در این روش عملکرد لوله و باروری حفظ می شود ولی انسداد لوله می تواند در اثر بقایای حاملگی اتفاق بیفتد.(79)

و همکاران (78) هیچ تفاوتی را در میزان باز بودن لوله Shalev

همانطرف در عرض یکسال و همچنین میزان حاملگی در دو گروه که درمان انتظاری در یکی از این دو گروه موفق و در گروه دیگر موفقیت آمیز نبود مشاهده نکردند

(80) میزان حاملگی 88% و میزان عود حاملگیRantala و Makimen

خارج از رحمی 2/4% گزارش نمودند. در بیمارانی که با درمان انتظاری درمان شدند میزان باروری در آینده خوب بوده و بهبود خود بخود حاملگی خارج از رحمی به افزایش میزان آسیب به لوله و افزایش خطر حاملگی خارج از رحمی مجدد منجر نشد.

هر چند حاملگی خارح از رحمی ممکنست خودبخود پیشرفت پیدا کرده و از لوله سقط شود ولی حدود 90% از زنان با حاملگی خارج از رحمی و بتا هاش سی جی سرمی بالاتر از 2000 به علت درد یا پارگی لوله نیاز به مداخله جراحی پیدا خواهند کرد.(1) پارگی لوله حتی در مواقعی که سطح سرمی BHCG

پایین و یا پائین رونده و یا هردو باشد اتفاق می افتد. درمان انتظاری فقط وقتی توصیه می شود که در سونوگرافی واژینال توده دیده نشود و سطح بتا هاش سی جی و پروژسترون نیز پایین رونده باشد و حتی در این صورت نیز به علت وجود خط پارگی لوله باید مانیتورینک دقیق بیمار تا رسیدن میزان بتا هاش سی جی به زیر 15 ضروری است فقط زیر این مقدار است که همه حاملگی های خارج از رحمی خودبخود و بدون پارگی بهبود می یابند.

در تعداد 10 عدد مطالعه پروسپکتیو به عمل آمده قابلیت درمان انتظاری در اداره حاملگی خارج از رحمی 2/69% گزارش شد.(2)

و همکاران(81) 135بیمار با محل حاملگی نا مشخص Banerjee

را مورد بررسی قرار دادند و نتایج کامل در 127 بیمار جمع آوری شد. این نتایج شامل 34 حاملگی طبیعی داخل رحمی(27%)و 11 مورد سقط(9%) و 18 مورد حاملگی خارج از رحمی(14%) بود.

مجموع 64 حاملگی (50%) خودبخود بهبود یافت. این مطالعه نشان می دهد که بیشتر موارد حاملگی هایی که محل ساک حاملگی در آنها دیده نمی شود غیرطبیعی هستند و تعداد زیادی از آنها نیز خودبخود بهبود می یابند. البته نقش درمان انتظاری در موارد ثابت شده حاملگی خارج از رحمی محدود است زیرا با توجه به دسترسی به درمانهای نظیر متوترکسات یا مداخله جراحی ریسک آن بالاتر است.(2) سختی این روش انتخاب بیمار مناسب است. بیماری که سطح پایین رونده دارد باید از خطرات این بیماری کاملا آگاه باشد و توانایی انجام دادن توصیه های صورت گرفته جهت پیگیری را نیزداشته باشد.


درمان طبی

درمان با تروترکسات الترناتیو جراحی در نزدیک به یک چهارم بیماران با حاملگی خارج از رحمی پاره نشده است. متوترکسات برای بیماران با حاملگی کورنه ال یا درمان ناقص توسط جراحی برای از بین بردن بافت تروفوبلاست باقیمانده توصیه می شود. متوترکسات یک انتاگونست اسید

فولیک است که از سنتز دی ان ی در سلولهای فعال در حال تقسیم شامل

تروفوبلاست جلوگیری می کند. در بیمارانیکه بعلت ابتلا به سندرم تحریک بیش از حد تخمدان یا وجود چسبندگی های وسیع داخل شکم ریسک عمل جراحی در آنها زیاد است اگر از نظر همودینامیک پایدار باشند تحت درمان با متوترکسات قرار می گیرند. دو رژیم برای تجویز سیستمیک متوترکسات مورد استفاده قرار می گیرد.

در رژیم اول متوترکسات و لوکوورین یک روز در میان تجویز می شود تا زمانیکه سطح بتا هاش سی جی شروع به پایین رفتن نماید. میزان موفقیت این روش در اجتناب از عمل جراحی 93% گزارش شده است.(84-82) رژیم دوم شامل درمان تک روز متوترکسات می باشد که با تزریق هفتگی متوترکسات در صورت عدم کاهش سطح بتا اهش سی جی به میزان 15 بین روزهای 4و7 دنبال می شود. همانگونه که توسط

و همکاران گزارش شده است در بیشتر از 90% از بیمارانی Lipscomb

که با رژیم دوم درمان شدند از جراحی اجتناب شد.(85)

کرایتریاهای استفاده از متوترکسات در درمان حاملگی خارج از رحمی بقرار زیر است:

پایداری همودینامیک- توانایی و اشتیاق بیمار برای انجام مانیتورینگ دقیق بعد از درمان- مقادیر سرمی بتا هاش سی جی قبل از شروع درمان کمتر از 5000 و فقدان ضربان قلب جنین در سونوگرافی (1)

.71%دیگر پاسخ ها
sahar_gole_ordibeheshtiنام : امتیاز : 19396درصد بهترین پاسخ : 36%بی نام ... (6)i

1.    89/2/20 (19:48)با پاسخ یک موافقم.0%
senorita_mariaنام : ماریا سنیوریتاامتیاز : 737درصد بهترین پاسخ : 47%ماریا سنیوریتا (21)i

2.    89/2/21 (00:15)حاملگی اکتوپیک وضعیت رایج و مخاطره آمیزی است که از صد مورد حاملگی در یکی پیش می آید. این وضعیت وقتی رخ می دهد که تخمک در خارج از محفظه رحم بارور شود. هر چه از زمان حاملگی می گذرد این وضعیت باعث درد و خون ریزی می شود. اگر این وضعیت بطور سریع درمان نشود منجر به پارگی لوله ای می شود که تخمدان را به رحم وصل می کند و باعث خونریزی داخلی در ناحیه شکم می شود که بطریق اولی می تواند باعث از کار افتادن قلب زن حامله و مرگ او شود.


علل حاملگی اکتوپیک چه هستند؟

تخم بارور شده معمولا ۴ تا ۵ روز طول می کشد تا مسیر لوله ای که تخمدان را به محوطه رحم وصل می کند طی کند و در آنجا ۶ تا ۷ روز بعد از بارور شدن کاشته می شود. معمول ترین علت حاملگی اکتوپیک صدمه به لوله فالوپ است که باعث مسدود و یا باریک شدن آن می شود. ممکن است مشکلی هم در دیواره این لوله وجود داشته باشد، بطور معمول باید منقبض شده و تخمک را به طرف رحم هل دهد. شرایطی مانند آپاندیس و عفونت لگن خاصره ممکن است با ایجاد پیچ و یا بهم آمیختگی لوله فالوپ به آن صدمه بزنند و بدین طریق عبور تخمک از آن را به تاخیر انداخته و باعث کاشتن آن در خود لوله فالوپ شوند. البته در بسیاری موارد کاشته شدن تخمک در لوله فالوپ رخ نمی دهد.

عواقب محتمل آن چیست؟

در بسیاری موارد حاملگی اکتوپیک به سرعت از بین رفته و تخمک جذب می شود پیش از اینکه باعث شود که یک دوره قاعدگی رخ ندهد و بعد از عوارض جزیی یا علائمی از درد و خونریزی. در چنین مواردی حاملگی اکتوپیک به ندرت تشخیص داده می شود و این طور به نظر می رسد که یک سقط معمولی رخ داده است. در چنین شرایطی احتیاج به کار خاصی نیست.

اگر تخمک اکتوپیک از بین نرود، در آنصورت دیواره نازک لوله فالوپ کشیده می شود و باعث درد در ناحیه تحتاتی شکم می شود. ممکن است تا این زمان دیگر قدری خونریزی از ناحیه واژن نیز رخ دهد. در اثر رشد این حاملگی، لوله فالوپ ممکن است پاره شود و در نتیجه خونریزی شدید در ناحیه شکم رخ داده و باعث درد و غش بشود.

قبل از اینکه این وضعیت رخ دهد، حاملگی اکتوپیک از طریق تست خون قابل تشخیص است زیرا نشان می دهد که میزان هورمونهای عادی دوره حاملگی به اندازه کافی افزایش نمی یابند.


عوارض آن چیست؟

هر زنی که از نظر جنسی فعالی است و در سنی است که می تواند حامله شود و دچار درد در ناحیه شکم شده ممکن است مشکوک به داشتن حاملگی اکتوپیک شود مگر اینکه عکس آن اثبات شود. درد ممکن است به آرامی شروع شده باشد و ممکن است خونریزی از ناحیه واژن رخ داده یا نداده باشد. در بیشترین موارد این نوع حاملگی یکی از عوارض زیر در بین هفته ۴ تا ۱۰ دوره حاملگی وجود دارند:

درد یک طرف ناحیه شکم

این درد ممکن است مداوم و شدید باشدولی در آن سمتی از شکم که حاملگی اکتوپیک رخ داده نباشد.

درد بالای ناحیه شانه

این ممکن است بعلت خونریزی داخلی که دایافراگم را تحریک کرده است رخ دهد.

تست حاملگی

ممکن است نتیجه این تست مثبت باشد ولی نه در همه شرایط. بعضی مواقع آزمایشات خونی ویژه برای تایید این وضعیت لازم هستند.

خونریزی غیر طبیعی

زنی که این وضعیت را تجربه می کند ممکن است خود نداند که حامله است هر چند ممکن است در حال تجربه یک دوره غیر معمولی باشد. او ممکن است یک کویل در رحم خود نصب کرده باشد. خونریزی ممکن است شدیدتر یا خفیف تر از معمول و طولانی تر باشد. برخلاف دوره قاعدگی، این خونریزی سیاه تر و روانتر است و بعضی اوقات می توان آن را شبیه “آب آلو” توصیف کرد.

دوره قاعدگی که رخ نداده و یا به تاخیر افتاده است

وضعیت حاملگی ممکن است احساس شود و علائم حاملگی تجربه شود مانند حالت تهوع، درد سینه و شکم برآمده ولی بدون آنکه خونریزی رخ دهد.


مشکلات مثانه و روده

احساس درد موقع جابجایی روده ها و یا توالت رفتن

غش کردن

ممکن است فرد احساس سرگیجه یا ضعف کند و در بسیاری اوقات این حالت با حس اینکه در بدن چیزی بشدت خراب کار می کند همراه است. علائم دیگری که ممکن است رخ دهند رنگ باختگی، افزایش ضربان نبض، حس بیماری، اسهال و پایین آمدن فشار خون هستند.

چگونه باید از پس آن برآمد؟

اگر شک به داشتن حاملگی اکتوپیک می کنید باید به بیمارستان بروید. در آنجا باید سونوگرافی و تست حاملگی صورت گیرد. اگر سونوگرافی رحم خالی را نشان بدهد ولی نتیجه تست حاملگی مثبت باشد در آنصورت امکان حاملگی اکتوپیک وجود دارد هرچند که ممکن است این حاملگی در مراحل اولیه باشد و یا سقط رخ داده باشد. بهترین نوع سونوگرافی از طریق شیاف نیشتر سونوگرافی در واژن صورت می گیرد، هر چند که همیشه این نوع سونوگرافی هم نمی تواند حاملگی اکتوپیک را تشخیص دهد. اگر زنی که تحت معاینه است از وضع مزاجی خوبی برخوردار است و درد شدید احساس نمی کند، در آنصورت ممکن است وضعیت او را بتوان با انجام آزمایش هورمونی خون که بطور مکرر طی دو تا سه روز انجام می شود بررسی کرد تا دریافت که آیا حاملگی اکتوپیک رخ داده یا نه. اگر احتمال قوی داده می شود که حاملگی اکتوپیک ممکن است رخ داده باشد و یا وضعیت جسمی زن وخیم شود در آنصورت با استفاده از تکنیکی بنام لاپروسکوپی می توان درون لوله فالوپ را بررسی کرد. اگر نتیجه این معاینه قطعی باشد در آنصورت باید از طریق جراحی در ناحیه شکم نطفه اکتوپیک را در آورد و با تزریق خون، آن خونی را که از دست رفته است جبران کرد.

اگر بتوان این نوع حاملگی را در مراحل اولیه تشخیص داد یعنی قبل از اینکه لوله فالوپ بترکد و امکانات لازم نیز در دسترس باشند در آنصورت می توان با معالجه محدودتری آن را برطرف کرد. جراحی میکروسکوپی (keyhole surgery) و یا استفاده از دارو برای درمان امکان بهبودی سریعتر را فراهم کرده و ممکن است شانس باروری زن در آینده را نیز تقویت کند. به یاد داشته باشید که حاملگی اکتوپیک همیشه سقط می شود. این نوع معالجه برای این است که کمترین صدمه به زن حامله وارد شود.

قبل از ترکیدن لوله فالوپ، جراح ممکن است بتواند با استفاده از لاپروسکوپی این لوله را ببرد و حاملگی را سقط کند بدون آنکه به آن صدمه ای وارد شود.

متناوبا، می توان از دارویی بنام متوترکسات که حاملگی را سقط می کند استفاده کرد. هم می توان این دارو را با کمک سونوگرافی و یا لاپروسکوپی مستقیما در خود ناحیه اکتوپیک تزریق کرد و هم می توان آن را در ماهیچه تزریق کرد تا جریان خون آن را به این ناحیه برساند و لذا از ایجاد صدمه به لوله فالوپ جلوگیری کرد.

طبیعی است که انجام این نوع درمان های جدید در گرو داشتن جراح متخصص، وسایل سونوگرافی خوب و امکانات آزمایشگاهی موثر است. همینطور بخاطر اینکه خود این نوع درمانها فعلا در جریان تحقیق و بررسی هستند، بطور وسیع در دسترس نیستند.


چه کسی در معرض این خطر است؟

هر زنی که از نظر جنسی فعال است و در سنی است که می تواند حامله شود می تواند در معرض حاملگی اکتوپیک قرار گیرد. با این وجود اگر که شرایط زیر درباره شما صدق کنند احتمال رخ دادن آن بیشتر خواهد شد:

بیماری تورم لگن خاصره(Pelvic inflammatory disease)

اگر قبلا سابقه درد لگن خاصره بعلت عفونت لوله فالوپ داشتید (بعنوان مثال از طریق کلامیدیا تراکتوماتیس – که رایج ترین عفونت مقاربتی است که عوارض هم ندارد).

اندومتریوسیس (Endometriosis)

هر گونه جراحی قبلی در ناحیه شکم مانند جراحی سزارین، برداشتن آپاندیس و یا سقط حاملگی اکتوپیک در گذشته.

نصب کویل در رحم (IUCD)

کویل باعث می شود که حاملگی در رحم رخ ندهد ولی اثر آن برای جلوگیری از حاملگی در لوله فالوپ بسیار کمتر است.

اگر شما از آن نوع قرص ضدحاملگی استفاده می کنید که فقط حاوی پروجسترون است

قرص های ضد حاملگی که فقط حاوی پروجسترون هستند حالت ارتجاعی لوله فالوپ را تغییر می دهند و تا حد معینی با افزایش در نرخ وقوع حاملگی اکتوپیک مربوط شده اند.


آیا حاملگی در آینده ممک
بعداز حاملگی میخواهم شکمم را گوچک کنم 4 سال از حاملگی گذشته


مشخصات سوال
mahtala164نام : م طلا دامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%م طلا د (3)i

16 آذر 87 - 10:15بعداز حاملگی میخواهم شکمم را گوچک کنم 4 سال از حاملگی گذشتهتاریخ ایجاد سوال : 16 آذر 87 (10:15)تاریخ بسته شدن سوال : 2 دی 87تعداد بازدید :284تعداد پاسخ ها : 18طبقه بندی : زیبائی و آرایش » اندام- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
بعداز حاملگی میخواهم شکمم را گوچک کنم 4 سال از حاملگی گذشته 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mahdanaنام : غلامرضا صفائیامتیاز : 19747درصد بهترین پاسخ : 33%غلامرضا صفائی (153)i

87/9/16 (10:41)هرچند بایستی شکم بند میبستین ولی زیاد هم دیر نشده با یه برنامه منظم ورزشی کاری خواهید کرد کارستان مطمئن باشید.46%دیگر پاسخ ها
rashaنام : راشا رادینامتیاز : 37049درصد بهترین پاسخ : 57%راشا رادین (30)i

1.    87/9/16 (10:25)فک کنم یکم دیر شده باشه
چند ماه بعد از حاملگی باید شکمتون رو با کمربند محکم می بستید.6%
masoud_eshgheasbنام : مسعود مسعودامتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%مسعود مسعود (22)i

2.    87/9/16 (10:37)salam
mishe shekam ro kuchik kard dar har sharayeti albate doroste ye kam dir shode vali bazam mishe kari kard hamunjuri ke 4 sal az zayemane shoma gozashte modate ziyadi ham bayad sarf konid ta in shekam jam beshe agar khastid peygham bedid ta man baratun barnameye khas bedam
.10%
parsircoنام : علی ساده بی ریا،و جذابامتیاز : 125درصد بهترین پاسخ : 15%علی ساده بی ریا،و جذاب (15)i

3.    87/9/16 (10:59)چای لاغری دکترسینا

لاغری سریع آسان ومطمئن بدون عارضه جانبی وبدون تیرگی وچین وچروک و آویزان شدن وشکاف در پوست

دیگر نگران چاقی بیش از حد خود نباشد و با استفاده از رژیم های غذایی به بدن خود آسیب نرسانید و خود را عذاب ندهید .

لازم نیست از وقت گرانبهایتان هزینه کنید به آسانی میتوانید در حین انجام امورات روزانه خود در پشت میز کار خود ویا حتی در هنگام استراحت نظام چربی سوزی بدنتان را به ترکیبات کاملا ایمن واثر بخش چای لاغری دکتر سینا بسپارید ولحظه به لحظه دراز توده چربی خود بکاهید وبر شادابی وجذابیت خود بیافزاییدوازمزایای ویژه آن بهره مند شوید.

محصول جدید و انحصاری لابراتوار تخصصی دکتر سینا به نام چای لاغری ، چاقی شما را به حد شگفت انگیزی کم میکند در کوتاهترین مدت و بدون هیچ محدودیتی غذایی
محصولی بر گرفته از طبیعت سبز ایران زمین که آسان سریع و مطمئن شما را به وزن ایده آل رسانده و در آن وزن تثبیت می نماید . در این نوع چای 12 نوع گیاه اصلی بکار برده شده که به عنوان لاغر کننده های اصلی 5کار عمده را انجام میدهد .

1-واداشتن متابولیسم بدن به چربی سوزی به شکلی که در کل 24ساعت حتی وقتیکه در خوابید چربی خواهید سوزاند.

2- جلوگیری از تجمع مواد قندی .

3- از بین بردن بسیار موثر اشتهای کاذب .

4- بکار واداشتن روده های کم کار ورفع موثر یبوست .

5- آرامش بخش : با بهره مندی از این خاصیت چای لاغری دکتر سینا دیگر شاهد استرس های جان کاه دوره های آنچنانی کاهش وزن نخواهید شد.

این محصول از جمله نادر ترین وکامل ترین فرآورده های مورد استفاده در لاغری وتناسب اندام وکاهش دهنده توده چربی در جهان است .کشورهای امریکایی واتحادیه اروپا به رغم تحریم های مورد ادعا بدلیل اثر بخشی بی نظیر چای لاغری عمده ترین مشتریان وخریداران این محصول ایمن هستند.

سر شاخه های کاملیا که در این چای بکار گرفته شده به عنوان هضم کننده غذا و کاهش اشتهای کاذب بوده و پایین آمدن وزن اضافی را تسریع می گند. با استنادبه آزمایشات گسترده بالینی در اروپا وامریکا مصرف این چای ضمن کاهش 3-7 کیلو گرم وزن در ماه ،هیچگونه عارضه پوستی از قبیل تیرگی و چین و چروک صورت بهمراه ندارد.(که امتیازی بسیار ویژه دئر مقایسه با روش های دیگر لاغری است)

از امتیازات بسیار شاخص این محصول مقرون به صرفه بودن و ارزان بودن آن نسبت به سایر روش های لاغری از جمله گن های لاغری کمربندهای لاغری رژیم های آنچنانی لاغری وجراحی های مضر ومخرب لاغری وحتی پیاده روی وورزش است هر بسته از این محصول برای استفاده یکماهه شما جهت کاهش ۳ تا ۷ کیلو طراحی وتولید شده است.دارای معتبرترین مجوز ها از نهادهای بنام غذایی وداروئی.

نحوه و شیوه مصرف چای لاغری دکتر سینا:

نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی (روزانه ۳ تی بگ )۱ عدد از تی بگ ها را در یک فنجان آب جوش انداخته و ۵ دقیقه منتظر بمانید تا عصاره مواد موثر موجود در چای وارد آب جوش شود سپس با یک عدد قند میل نمایید.

جهت گرفتن اثر مطلوب بهتر است با یک قاشق چایخوری تی بگ را در داخل آب جوش فشار دهید تا بهتر مواد موثر خود را در آب پس بدهد.

با توجه به اینکه چای لاغری دکتر سینا بهترین نتیجه و اثر را بر روی کاهش بافت چربی شما می گذارد لذا جهت مشاهده عینی اثر این چای حتما قبل از مصرف اندازه بافت دور کمر و مناطق پر چربی خود را با یک متر خیاطی بصورت دقیق اندازه بگیرید و یک ماه دیگر پس از پایان مصرف یک بسته چای لاغری دوباره اندازه گیری را تکرار کرده و اعداد را باهم مقایسه کنید.

قیمت : ۱۵ هزار تومان

مقدار مصرف : برای یکماه کافی است

دسته بندی : زیبایی و بهداشت
کشور : Iran
شهر : مرکزی
ایمیل : parsirco@yahoo.com
تلفن : 09189571914
.13%
mota1نام : محمد سرابیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%محمد سرابی (13)i

4.    87/9/16 (11:11)برای ترکهاش از کرم A+Dاستفاده کن
پیاده روی فقط به نیت ورزش باشه نه خرید و چیزای دیگه حداقل روزی45دقیقه - دراز و نشست سه ست35تایی - از بارفیکس آویزون شو و سعی کن پاهاتو به سمت شکم و سینت جمع کنی این حرکت رو سه ست هر چندتا میتونی انجام بده
از میزان کالری مصرفیت کم کن (نون برنج....چربی قندها)
سبزی و میوه بیشتر استفاده کن
شنا هم میتونه کمکت کنه
موفق باشی.16%
samanehrahimi60نام : * samira *امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%* samira * (285)i

5.    87/9/16 (12:44)با سلام
اگر تا به حال اقدام موثری انجام نداده اید تنها راه شما ورزش دراز و نشست و حرکات راست و چپ کردن کمر در آب نسبتا سرد داخل استخر می باشد . از مصرف کاهو و کلو به صورت خام هم بهره هایی زادی خواهید برد ..3%
bahan20نام : بهار نارنجامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%بهار نارنج (19)i

6.    87/9/16 (22:52)سلام دوست عزیز
شما اول از همه یک رژیم غذایی درست پیشه کنید و بعد از اون به پیاده روی و دوی اروم رو بیارید بعد از یه مدت ایروبیک رو شروع کنید و بعد از اون ورزش های موضعی مربوط به عضلات شکم رو به صورت ایستا آغاز کنید و فشار تمرین رو به مرور زمان بالا ببرید و حرکات پویا رو به اون اضافه کنید
پس از چند ماه تمرین تعداد ست ها و حرکات رو افزایش بدید
اگر طبیعی زایمان کردید تا حد زیادی شکم شما کوچیک میشه ولی در سزارین کمی جای بخیه ها سفت میمونه.0%
miss_jingiliنام : نیلوفر ghndامتیاز : 107درصد بهترین پاسخ : 0%نیلوفر ghnd (9)i

7.    87/9/17 (14:21)از عطاری پارافین جامد بگیرید و روی شكمتون بمالید بعد یك كیسه نازك پهن روش ببندید و شلوار تنگ استرچ بپوشید .تا یك ماه هرروز این كارو انجام بدید.درازنشست و استفاده از دستگاه پورتن هم خیلی مؤثره..0%
asmiyanنام : سامان سعیدیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%سامان سعیدی (132)i

8.    87/9/17 (21:28)م طلا عزیزم
این کار نیاز به تلاش و کوشش فراوان داره و زیاد باید زحمت بکشی تا برگرده نه اون هم به حالت اول.
میشه سنتون و قد و وزنتون رو بفرمایین تا راحتتر پاسخ بدم.
منتظرم موفق باشین.0%
sami_mosibatنام : بلا بلازادهامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%بلا بلازاده (313)i

9.    87/9/18 (21:25)boro bashga he badansazi az morabiton barname begir.0%
hame_miganloveنام : بردیا رضازادهامتیاز : 96درصد بهترین پاسخ : 0%بردیا رضازاده (110)i

10.    87/9/19 (15:58)عمرا.0%
shantiya19نام : شانتیا 007امتیاز : 90درصد بهترین پاسخ : 0%شانتیا 007 (20)i

11.    87/9/20 (14:29)پیاده روی حذف پلو و ماکاراونی و غذاهای چربی دار و پر چرب اگر از نظر مالی مشکل نداری دوی ثابت و دوچرخه ثابت .0%
maysam13نام : میثم ایرانیامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 8%میثم ایرانی (8)i

12.    87/9/20 (23:50)با استفاده كمتر از غلات و تردمیل اگه بطور مرتب و با برنامه سونا هم برید خیلی مفید واقع میشه.3%
arash_jam1980نام : ارش جمامتیاز : 93درصد بهترین پاسخ : 0%ارش جم (2)i

13.    87/9/27 (03:33)salam man baraye chenin afradi mitoonam darooye giyahiyi dorost konam be sooraty ke siz kam konan bedoone bargasht va hamchenin 1 ya 2 siz dar mah agar doost dashti addam kon.0%
iran_750نام : مریم پاییزیامتیاز : 40637درصد بهترین پاسخ : 11%مریم پاییزی (69)i

14.    87/9/28 (12:10)سلام خوبی
اگه علان حامله ای تحرك خودت را كم نكن كم بخور تا بعد از عامله ای زیاد چاق نشی.0%
vidokaنام : امین سولتیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%امین سولتی (19)i

15.    87/9/29 (01:40)ba arze salam
ehtiaji nist be gofteye azizan chaye laghari va daroyahe digar jahate laghari estefade konin chon badaz hamelegi ye amre tabiest va ba varzeshhaye havazi emkan pazir hastesh be in sorat ke 3jalase dar hafte piade ravi tond be modate 30 daghighe ta 1 saat sobh ghab az sobhane kafist va ba ye seri vasayele varzeshi mesle docharkhe sabet va teredmil va harakate tamrini shekam be movafaghiat beresin ba arezoye movafaghiat baraye shoma.0%
farshid_jon63نام : فرشید جونامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%فرشید جون (98)i

16.    87/9/29 (15:51)سلام
حتما امتحان کن خوب جواب میده
گن های لاغری اسلیم لیفت
باور کن.0%
jimi24dangerنام : جمشید بحرانیامتیاز : 94درصد بهترین پاسخ : 0% جمشید بحرانی (10)i

17.    87/9/29 (16:37)sala khob hastid.bebinid khanom nagerane hich chiz nabashid.to ain alam vase hame moshkel rakar vojod dare.bebinid shoma ateleati ke dadin naghese .age dost dashtid va khastid be hadefeton beresid ka hamana khosh andamiye vase man pm bezarid ta bishtar betonam komaketon konam .chon niyaz be barname rizi daghigh dare ke ba 4khat neveshtan nemishe goft.moaffagh bashid.0%


علت اصلی خونریزی در دوران حاملگی قبل از 3 ماهگی چیست؟


مشخصات سوال
elham_za62نام : الهام زامتیاز : 113درصد بهترین پاسخ : 6%الهام ز (24)i

8 اسفند 88 - 10:42علت اصلی خونریزی در دوران حاملگی قبل از 3 ماهگی چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 8 اسفند 88 (10:42)تاریخ بسته شدن سوال : 18 اسفند 88تعداد بازدید :1194تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : بارداری و والدین » غيره- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
علت اصلی خونریزی در دوران حاملگی قبل از 3 ماهگی چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
sarabeofoghنام : زهرا تهرانیامتیاز : 8330درصد بهترین پاسخ : 8%زهرا تهرانی (1)i

88/12/8 (11:16)معمولاَ اغلب لکه بینی و خونریزی ها درسه ماهۀ اول بارداری رخ می دهد. بسیاری از خانم ها تصور می کنند که این همان پریود آنهاست که در زمان بارداری نیز ادامه پیدا کرده است، که البته این فرضیه درست نیست. به محض وجود جنین در بدن شما، مغزتان به رحمتان فرمان می فرستد تا از وقوع قاعدگی(پریود) جلوگیری کند.
برخی از خانم ها حدود 14-10 روز پس از لقاح متوجه خونریزی سبکی می شوند. این خونریزی به القاء معروف است و علت آن هم این است که هنگامی که تخمک بارور شده ، خود را داخل رحم شما القاء می کند، ممکن است به دیوارۀ رحم آسیب رسانده و باعث خونریزی خفیف شود. این خونریزی نباید بیشتر از چند روز به طول انجامد و معمولاَ بسیار سبک نیز می باشد. خونریزی القاء نباید باعث نگرانی شود ولی اگر این زمان بیش از چند روز طول کشید و یا به خونریزی سنگین تبدیل شد، فوراَ پزشک معالج خود را در این باره ببینید.
در ابتدای دوران بارداری رحم شما دچار تغییرات بسیاری شود تا بتواند جنین را در خودش جای دهد. بدن شما مقدار بیشتری خون را به رحم پمپ می کند تا بتواند جنین را تغذیه کند، گاهی همین امر می تواند باعث خونریزی بسیار سبک در سه ماهۀ اول حاملگی باشد. دلایل دیگر برای خونریزی می تواند داشتن نزدیکی با همسرتان و یا معاینۀ پزشک زنان باشد که باعث التهاب گردن رحم و در نتیجه لکه بینی یا خونریزی شود. به خاطر داشته باشید در حالی که این خونریزی ها سبک و کوتاه مدت باشند، جای نگرانی نیست. اگر این زمان بیش از چند روز طول کشید و یا به خونریزی سنگین تبدیل شد، فوراَ پزشک معالج خود را در این باره ببینید.
برخی از خونریزی ها در سه ماهۀ اولیه بارداری می توانند نشانۀ مشکلی برای شما یا جنین باشند:
.
سقط جنین:
حدود - حاملگی ها به سقط جنین ختم می شوند. احتمال بروز سقط جنین معمولاَ تا هفتۀ 12 بارداری وجود دارد. خونریزی و یا لکه بینی به خصوص اگر تواَم با دل درد، تب و یا لرز باشد، می تواند دلیل سقط جنین باشد. در صورت داشتن این علایم سریعاَ به پزشک مراجعه کنید.
.
بارداری خارج از رحم:
خونریزی در سه ماهگی اول بارداری می تواند به علت باردلری خارج از رحم باشد. در هر 60 حاملگی 1 حاملگی خارج از رحم اتفاق می افتد. این حالت می تواند هم برای مادر و هم برای جنین بسیار خطرناک باشد. بنابراین اگر کوچک ترین شکی به حاملگی خارج از رحم دارید سریعاَ به پزشک و یا بیمارستان مراجعه کنید. از علایم بارداری خارج از رحم، علاوه بر خونریزی سنگین می تواند درد ناگهانی در زیر شکم معمولاَ در یک طرف، سرگیجه و یا ضعف که می تواند دلیلی بر خونریزی داخلی باشد، باشد.

.
لکه بینی و خونریزی در سه ماهۀ دوم یا سوم حاملگی:
با اینکه اغلب خانم ها در صورت داشتن لکه بینی و خونریزی آن را در ابتدای حاملگی تجربه می کنند، ولی گاهی ممکن است لکه بینی و خونریزی در ماه های آخر نیز اتفاق بیفتد.
بعضی اوقات این خونریزی ممکن است به دلایل نامربوط به بارداری باشد. گاهی ممکن است عفونت و یا گرفتن بیماری های جنسی سبب ملتهب کردن رحم و در نتیجه باعث لکه بینی و خونریزی شود.
در اواخر دوران بارداری، خونریزی یا لکه بینی به خصوص اگر همراه با دل درد و یا انقباضات باشد، می تواند دلیلی برای زایمان زودرس و پیش از موعد باشد. برای اطمینان از اینکه چه عاملی باعث این علایم شده است حتماَ به پزشک مراجعه کنید.
هر چند احتمال سقط جنین بعد از سه ماهۀ اول بسیار کم است، ولی وجود خونریزی شدید می توان به این خاطر باشد. در صورت هر گونه لکه بینی و خونریزی غیر عادی به پزشک مراجعه کنید.
.90%دیگر پاسخ ها
jiyranنام : --- ----امتیاز : 12037درصد بهترین پاسخ : 15%--- ---- (0)i

1.    88/12/8 (11:47)باید از دكترت بپرسی.10%
mahno88نام : مهناز جونامتیاز : 550درصد بهترین پاسخ : 8%مهناز جون (213)i

2.    88/12/18 (01:17)تهدید به سقط .0%


ساير مطالب :
* مدیریت بازرگانی یا حسابداری(مدیریت مالی)؟چرا؟
* RECOVERY
* عمیقترین دریاچه دنیا کجاست؟
* قبل از انسان (حضرت آدم) انسانها به چه شکلی بوده اند؟
* الگوریتم wav
* تغییر پسورد هاست؟
* درباره روش ایزدسو در پژوهش های قرانی اطلاعات می خواستم ویا ا
* ساخت فرم ارسال نظر در دریم ویور
* لطفا فقط افراد مطلع در کنکور پاسخ بدهند.
* کپی از ویندوز7 اورجینال نصب شده روی لب تاپ برای لب تاپ دیگر؟