تبليغات
خرم یا روکسلانا سلطانه ی سلطان سلیمان


مشخصات سوال
a_919_aنام : ... ...امتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%... ... (0)i

26 بهمن 86 - 19:00خرم یا روکسلانا سلطانه ی سلطان سلیمان اطلاعات بیشتر : سلام

یه سر ی اطلاعات راجع به زتدگی خرم سلطانه ی سلطان سلیمان می خواستم

وقتی کتاب سلطانه رو خوندم برام سوال پیش اومد که تا چه حد واقعیت داشته ولی هر چی اینور و انور گشتم به

نتیجه ای نرسیدم .

ممنون می شم کمکم کنین
تاریخ ایجاد سوال : 26 بهمن 86 (19:00)تاریخ بسته شدن سوال : 12 اسفند 86تعداد بازدید :124تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : جامعه و فرهنگ » غيره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
خرم یا روکسلانا سلطانه ی سلطان سلیمان  
ایجاد علامتبهترین پاسخ
shamila_nنام : .... .........امتیاز : 6130درصد بهترین پاسخ : 38%.... ......... (0)i

86/11/27 (05:14)اقتدار سیاسی بانوان و خواجگان حرم سلطان و مداخله روزافزون ایشان در شئون حکومتی با زنی آغاز شد که به‌نام "روکسلانه" یا "خرّم سلطان" شهرت دارد و اقدامات دسیسه‌گرانه و بی‌رحمانه او یادآور اسطوره استر است. روکسلانه ظاهراً کنیزی روس بود که در اوایل سلطنت سلیمان از طریق خان کریمه به دربار عثمانی راه یافت. این روایت مشهور است. معهذا، درباره نژاد و اصل او آنقدر ابهام وجود داشت که مورخین فرانسوی بتوانند او را «به ملت خود بسته، روکسلان بنامند.» و شاید رواج شایعه یهودی‌تبار بودن سلیم دوم در میان مردم عثمانی نیز ناظر به همین اصل مشکوک روکسلانه بود. بهرروی، روکسلانه زن عقدی و سوگلی محبوب سلیمان و مادر چهار پسر از او شد و به دسیسه‌های خونین، از جمله قتل مصطفی (5 اکتبر 1553)، پسر ارشد سلیمان از همسر اول، دست زد که هدف از آن انتقال سلطنت به یکی از پسرانش بود. این روندی است که سرانجام به سلطنت سلیم دوّم انجامید.

سلطان سلیمان خان قانونی

روکسلانه و کانونی که در پیرامون او بود، نقش اصلی را در تحریکات خصمانه علیه ایران به‌دست داشتند و همینان بودند که از سال 1532 چرخشی بنیادین در استراتژی نظامی سلیمان پدید آوردند و با ترفندهای گوناگون، از جمله ترویج شیعه‌ستیزی، آماج اصلی تهاجم آن را از اروپا به‌سوی ایران و دولت صفوی منحرف نمودند تا بدین ترتیب امپراتوری هابسبورگ را از زیر ضربه خارج کنند. و آنگاه که، به‌دلیل انعقاد پیمان اتحاد سلیمان و فرانسوای اوّل، پادشاه فرانسه، علیه کارل پنجم (1536)، این ترفند به مخاطره افتاد، دسیسه قتل ابراهیم پاشا، صدراعظم عثمانی، را اجرا کردند (15 مارس 1536) زیرا وی تمایلی به تداوم جنگ با ایران نداشت. هامر پورگشتال، مورخ و عثمانی‌شناس نامدار اتریشی، می‌نویسد:

از علامات خالی از شبهه و تردید دیده می‌شد که آتش جنگ ایران را بادی که از حرم سلطان می‌وزید به اشتعال در می‌آورد. و ده سال قبل از این تاریخ یکی از زن‌های خاصه که در نزد سلطان کمال تقرب و محبوبیت را داشت، بالاخره به قانون شرع در سلک ازدواج سلطان درآمد. نژادش از ملت روسیه بود. نامش را خرم سلطان نهادند. مورخین فرانسه خواستند او را به ملت خود بسته روکسلان بنامند. خاتون مشارالیها اسباب خرابی وزیر مقرب مقتدر ابراهیم پاشای صدراعظم سابق را فراهم آورد. از جمله تقصیرات مشارالیه طرفداری و حمایت اهل ایران قرار داد زیرا که بعد از فتح شهرهای تبریز و بغداد عساکر سلطانی را از قتل و غارت اهالی شهرها ممنوع و محروم داشت... و منظور آن ملکه این بود که در ایران میدان جنگ وسیعی از برای داماد خود رستم پاشا آماده سازد تا هنرهای لشکرکشی و کشورگشایی خود را بنماید و پسر بزرگ خود سلیم را در اروپا نایب و جانشین سلیمان بسازد و سلیمان در مملکت ایران مشغول لشکرکشی باشد. موافق دلخواه ملکه جنگ ایران محقق شد.

سفیر فرانسه، که برای انعقاد پیمان اتحاد راهی عثمانی شده بود، در دسیسه روکسلانه علیه ابراهیم پاشا نقش مؤثر داشت. استانفورد شاو، عثمانی شناس آمریکایی، میان این دو انگیزه‌ای مشترک می‌یابد و آن خواست هر دو ایشان به تداوم سیاست‌های نظامی‌گرایانه عثمانی بود. «سفیر فرانسه خواستار وزیراعظمی بود که بیشتر از ابراهیم به نبردهای عثمانی در غرب علاقمند باشد.» و لذا، روکسلانه، با حمایت او، سلیمان را به خیانت ابراهیم پاشا قانع کرد. معهذا، قتل ابراهیم پاشا به‌سود فرانسه نبود زیرا روکسلانه این جنگ را در جبهه شرق و علیه ایران می‌خواست نه در غرب و علیه امپراتوری هابسبورگ (خصم فرانسه). بنابراین، راز این همکاری را باید در جای دیگر، در ترکیب هیئت نمایندگی فرانسه، جستجو کرد. این دوران مقارن با حضور شیادان یهودی و کابالیست‌های مشکوکی چون آگریپا و نوستراداموس و گیوم پستل در دربار فرانسه است..86%دیگر پاسخ ها
parand10نام : پریا امتیاز : 11281درصد بهترین پاسخ : 14%پریا (22)i

1.    86/12/6 (12:05)شماره 1 کامل کامل توضیح دادند
بخونید متوجه میشید.13%


نفت اولین بار توسط چه شرکتی در مسجد سلیمان و هفتکل کشف شد؟


مشخصات سوال
bidariiiنام : محمد امین اسکاترامتیاز : 20درصد بهترین پاسخ : 33%محمد امین اسکاتر (6)i

11 تیر 89 - 23:22نفت اولین بار توسط چه شرکتی در مسجد سلیمان و هفتکل کشف شد؟ اطلاعات بیشتر : اولین چاه نفت دهها سال پیش برای اولین بار در خاورمیانه در شهر مسجد سلیمان و دومین چاه نفت در شهر هفتکل تقریباً به طور همزمان کشف گردید.هر دو این شهر ها از مناطق بختیاری نشین کشور هستندتاریخ ایجاد سوال : 11 تیر 89 (23:22)تاریخ بسته شدن سوال : 27 تیر 89تعداد بازدید :45تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : علوم » غیره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
نفت اولین بار توسط چه شرکتی در مسجد سلیمان و هفتکل کشف شد؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
nightwish6889نام : nightwish ...امتیاز : 132درصد بهترین پاسخ : 66%nightwish ... (36)i

89/4/14 (16:15)در تاریخ ۲۸ ماه مه سال ۱۹۰۱ میلادی، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار، ویلیام ناکس دارسی، تاجر بزرگ طلا در انگلستان امتیاز کشف نفت ایران را از آن خود کرد و برای این منظور جورج برنارد رینولدز را که تجربیاتی در زمینه حفاری نفت در مناطق نفت خیز سوماترا داشت، برای اکتشاف و استخراج نفت به استخدام خود درآورد. رینولدز در پایان سال ۱۹۰۲ میلادی عملیات حفاری اولین چاه در چاه سرخ واقع در قصر شیرین و همچنین شاردین رامهرمز را آغاز کرد و همزمان مقدمات حفاری در منطقه نفتون مسجد سلیمان را مهیا ساخت.
پس از دو سال حفاری در شاردین گروه رینولدز به این نتیجه رسیدند که در این نقطه نمی‌توانند به نفت برسند. اما علائم موجود و وجود آتشگاه و نیز حوضچه‌ای که خود به خود قیر از آن می‌جوشید و یادداشت‌های مورخین و باستان شناسان که تصریح کرده بودند در ناحیه نفتون نفت فراوان به دست می‌آید، سرمهندس رینولدز را که از مدتی پیش در آنجا به کار حفاری مشغول بود، امیدوار کرد و به همین علت وسائل و تجهیزات را به منطقه نفتون در مسجد سلیمان منتقل کردند و در پایان ماه ژانویه سال ۱۹۰۸ میلادی حفاری چاه شماره یک این شهر آغاز شد.

سرمایه شرکت که در انگلیس تشکیل شده بود تا در ایران به نفت دست یابد، به علت طولانی شدن دوره حفاری به پایان خود می‌رسید و ویلیام ناکس دارسی که از پیدا شدن نفت در این سرزمین قطع امید کرده بود طی تلگرافی از رینولدز خواست تا حفاری را تعطیل کند. گفته می‌شود تلگراف به دست رینولدز رسیده بود اما چندان به مسجد سلیمان اعتماد داشت که ترجیح داد بدان اعتنایی نکرده به کار خود ادامه دهد. سرانجام در حالیکه اعضای گروه در اوج نا امیدی به سر می‌بردند، در ساعت چهار صبح روز پنجم خرداد ماه ۱۲۸۷ خورشیدی برابر با ۲۶ ماه مه ۱۹۰۸ میلادی، مته حفاری از ضخامت زمینی به قطر ۳۰۰ متر عبور کرد و آخرین ضربت خود را به صخره عظیمی که روی منبع نفت قرار داشت فرود آورد، در نتیجه در عمق ۱۱۸۰ پا (۳۶۰ متری) نفت با فشار زیادی تا ۵۰ پا (۱۵ متر) بالاتر از نوک دکل حفاری فوران کرد و کارگران را در خود غرقه ساخت. بدین ترتیب فصل جدیدی در تاریخ کشور رخ داد و ایران به جمع کشورهای نفت خیز جهان پیوست.

این اتفاق، که نخستین اکتشاف نفت در خاورمیانه به شمار می‌رفت، حیات اقتصادی و اجتماعی مسجد سلیمان و ایران را دگرگون کرد، چنانکه از این چاه روزانه ۳۶۰۰۰ لیتر (معادل ۸۰۰۰ گالن) نفت استخراج می‌شد و بعدها در این شهر حداقل ۳۰۰ چاه نفت حفر شد. این شهرک باستانی به یک شهر مدرن و پر رونق بدل شد. جمعیت آن افزایش یافته، خانه‌ها و محله‌های جدید برای کارکنان شرکت نفت از مدیران ارشد گرفته تا کارگران ساخته شد. شرکت نفت ابتدا اقدام به ایجاد یک دستگاه آب شیرین کن نموده و سپس برای انتقال آب رود کارون به شهر، لوله کشی منازل را به انجام رساند. همچنین خط آهنی توسط این شرکت تاسیس شد که تا دارخزینه، روستایی در نزدیکی شوشتر، امتداد می‌یافت. بدین ترتیب مسجد سلیمان از یک قصبه به شهری بزرگ بدل شد و مردم از اطراف و اکناف برای کار به این شهر مهاجرت کردند. شبکه آب و برق تکمیل گردید و سیستم فاضلاب شهر به وجود آمد، حمل و نقل زباله مرتب شد و سیستم اتوبوس رانی به کار افتاد. همچنین ورزشگاه بزرگی ساخته شد و مسجد سلیمان چهره یک شهر تازه و متفاوت از سایر شهرها را به خود گرفت.
.100%دیگر پاسخ ها
ag92نام : و وامتیاز : 315درصد بهترین پاسخ : 8%و و (1)i

1.    89/4/16 (20:17)روز پنجم خرداد 1287 برای اولین بار در ایران، در مسجد سلیمان‌، نفت كشف شد. این كشف در پی واگذاری امتیاز استخراج و بهره‌برداری از نفت به «ویلیام نكس دارسی‌» انگلیسی انجام شد. شركت تحت فرمان «ویلیام دارسی‌» پس از 5 سال جستجو از چاهی در مسجد سلیمان از شهرهای استان خوزستان، نفت كشف كرد. نویسنده انگلیسی كتاب « Oil Persian» در این باره می‌نویسد:
«… روز 26 ماه مه سال 1908 [5 خرداد سال 1287] كه عملیات چاه‌كنی به عمق 1180 پا رسیده بود، نفت فوران كرد و متجاوز از 50 پا از دستگاه حفاری بالا زد. به این ترتیب صنعتی آغاز شد كه طی دو جنگ‌، نیروی دریایی انگلستان را نجات داد.0%
iran_750نام : مریم پاییزیامتیاز : 40364درصد بهترین پاسخ : 11%مریم پاییزی (59)i

2.    89/4/24 (11:31)سلام
با پاسخ 1 موافقم.0%


کی کتاب کلید سلیمان از دن براون رو می تونه برام پیداکنه؟


مشخصات سوال
mammmmadنام : پل الوارامتیاز : 77درصد بهترین پاسخ : 0%پل الوار (23)i

25 دی 87 - 10:03کی کتاب کلید سلیمان از دن براون رو می تونه برام پیداکنه؟تاریخ ایجاد سوال : 25 دی 87 (10:03)تاریخ بسته شدن سوال : 6 بهمن 87تعداد بازدید :84تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : هنر و سرگرمی » کتاب و نویسندگی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
کی کتاب کلید سلیمان از دن براون رو می تونه برام پیداکنه؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
alone_aphroditنام : الناز ...امتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 100%الناز ... (21)i

87/10/25 (17:16)فكر كنم بتونی توی سایت كتابناك پیداش كنی..28%دیگر پاسخ ها
to_del_boro_5875نام : مهدی آرتیستامتیاز : 90درصد بهترین پاسخ : 7%مهدی آرتیست (13)i

1.    87/10/27 (06:29)من میتونم پیدا کنم.7%


ساير مطالب :
* بهترین روغن موتور برای 206 کدام است؟
* آیا لنت عقب ماشین هم باید عوض شود؟ یا تاثیری نداره در ترمز ؟
* 206 آخر 82 تعمیر کنم یا عوضش کنم؟
* سلام درباره محصولات آرایشی بهداشتی اوریف لیم کسی اطلاعاتی دا
* میخواستم بدونم ژله پاک کننده پوست چرب سینره خوبه یا نه؟
* چه جوری میتونم کرمای اریف لیم رو سفارش بدم؟
* آدرس شركت اوریف لیم رو درتهرات می خواستم؟
* چطور میشه اراده رو تقویت کرد؟!
* زیتون
* کلاسای زبان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران چطور؟