تبليغات
خون دماغ شدن


مشخصات سوال
roham_toosنام : علی میرالوندیامتیاز : 33درصد بهترین پاسخ : 0%علی میرالوندی (8)i

15 اسفند 88 - 10:20خون دماغ شدن اطلاعات بیشتر : سلام
من حدود 2 ماهه خون دماغ میشم اوایل هر روز صبح که از خواب بیدار میشدم خون دماغ میشدم ولی الان هر دو سه روز یک بار خون دماغ میشم فقطم وقتی از خواب بلند میشم خون دماغ میشم. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟تاریخ ایجاد سوال : 15 اسفند 88 (10:20)تاریخ بسته شدن سوال : 2 فروردین 89تعداد بازدید :413تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
خون دماغ شدن 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
banooy_e_iranzaminنام : آترا وطن پرستامتیاز : 322درصد بهترین پاسخ : 32%آترا وطن پرست (87)i

88/12/15 (11:25)می تونه واسه کمخونی باشه
دلایل مختلفی واسه خون دماغ هست
یا مثلا بینی ت حساس شده و یه مویرگش پاره شده
فشار خون بالا هم باعث خون دماغ میشه
تو فصل زمستون واسه خشک شدن مخاط هم یه دلیل دیگه
عفونت بینی یا حتی مصرف بعضی از داروهام باعث خون دماغ میشه
مصرف روزانه 60 میلی گرم ویتامین C و 80 میكروگرم ویتامین K برای جلوگیری از خون‌ریزی بینی توصیه می‌شود.
موفق باشی.44%دیگر پاسخ ها
senorita_mariaنام : ماریا سنیوریتاامتیاز : 737درصد بهترین پاسخ : 47%ماریا سنیوریتا (21)i

1.    88/12/15 (19:01)خونریزی بینی

خونریزی بینی معمولاً شدت کمی داشته و بدرمانهای عادی جواب میدهند. در موارد ناچیزی نیاز به درمان وجود دارد. تعداد موارد خطرناک خونریزی بینی بسیار کم است. انسیدانس بروز خونریزی بینی در زندگی هر فرد 60% است ولی فقط 10% این خونریزی ها نیازمند درمان پزشکی هستند. در سنین کمتر از 50 سال شیوع خونریزی در مردان بیشتر ولی پس از آن در هر دو جنس به یک نسبت شایع است. در سنین بالاتر خونریزی ها شدیدتر بوده و موارد خونریزی خلفی نیز بالاتر است اما در نوجوانان و جوانان شیوع خونریزی قدامی بیشتر بوده و معمولاً خفیف میباشند.

علل اپیستاكسی

علل خونریزی بینی بقرار ذیل است:

الف: علل لوکال

تروماتیک: ناشی از شکستگی بینی، جراحی بینی ، اینتوباسیون از بینی ، اکسیژن نازال ، دستکاری بینی با انگشت ، خشکی ناشی از مصرف انتی هیستامین ها و اسپری استروئیدی ، جسم خارجی بینی

ساختمانی: انحراف سپتوم ، پرفوراسیون سپتوم

روندهای التهابی: آلرژی و رینیت ها، سرماخوردگی ، سینوزیت ، محرک محیطی مثل سیگار و مواد شیمیایی

اختلالات تومورال: آنژیوفیبروما ، آنوریسم ها ، پاپیلوما ، کارسینوم اسکاموس، آدنوکارسینوما ، همانژیوما

ب: علل سیستمیک

اختلالات انعقادی: نقص های اکتسابی و مادرزادی انعقادی ، نارسائی کبدی و کلیوی ، نقص تغذیه ای و ویتامینی ، داروها ، لوکمی

بیماریهای عروقی: آرتریواسکلروزیس ، بیماریهای کلاژن ، تالانژکتازی هموراژیک

مشکلات قلبی که فشار وریدی را بالا میبرند مثل تنگی میترال و نارسائی احتقانی قلب

فشار خون: صد در صد ثابت نشده است

شایعترین علت اپیستاكسی تروما است . هوای خشك سبب ایجاد کراست بر روی سپتوم بینی می شود و با برداشته شدن دلمه ها و یا فین كردن ، مخاط می شكند. فین کردن اقدامی نادرست است و با افزایش فشار درون بینی هم احتمال خونریزی بینی را افزایش میدهد و هم باعث بروز فشار منفی و کشیده شدن محتویات غیر استریل دورن بینی بدرون محیط استریل سینوسها میشود. بدنبال فین کردن عروق خونی شکسته و اپیستاكسی رخ میدهد.

بیماران مبتلا به هیپرتانسیون و یا آترواسکلروز عروقی بیشتر از سایر افراد دچار خونریزی بینی میشوند اما بر اساس مطالب کتب مرجع هنوز ارتباط فشار خون با خونریزی بینی ثابت نشده است.

بیماران دریافت كننده شیمی درمانی و مبتلایان به لوسمی ، ترومبوسیتوپنی یا نقصی در عروق ممكن است دچار اپیستاكسی شوند. خونریزی بینی در انحراف بینی بطور شایع دیده میشود که بعلت جریان دورانی هوا درون بینی ، خشکی و دلمه بستن رخ داده و در نتیجه خونریزی بینی حادث میشود.

در فصول گرم سال میزان شیوع خونریزی بینی افزایش میابد. کمی رطوبت بینی باعث کاهش قدرت ترمیم مخاط بینی شده و لذا هر ضربه مختصری میتواند باعث بروز خونریزی بینی شود. خشکی بینی امکان تجمع میکروبی و ترشح آنزیم های مخرب فیبرینی را نیز فراهم میآورد.

اگر بصورت دیرس بدنبال تروما و آسیب ماگزیلوفاشیال، بیمار با خونریزی مراجعه کند احتمال بروز آنوریسم پس از تروما را که معمولاً 7 هفته پس از ضربه ایجاد میشوند را بایستی در تشخیص افتراقی داشته باشیم.

در مواردی علت خونریزی از بینی واضح نیست .

احتمال اینكه خونریزی از نیمه خلفی بینی در اثر ترومای خارجی باشد ، اندك است . اكثرا“ این نوع خونریزی از گسیختگی در یك رگ اسكلروتیك ناشی می شود . در صورت ابتلای بیمار به هیپرتانسیون وضعیت بدتر خواهد بود . انتظار بروز خونریزی خلفی را در افراد مسن داریم. خونریزی در اینموارد شدید است.

تغییر در میزان ویتامین C یا K و همچنین تغییر در زمان پروترومبین (PT) ، زمان خونریزی (BT) و یا زمان انعقاد (CT) بطور شایعی همراه با اپیستاكسی نیستند . بعبارت دیگر نبایستی تمامی بیماران مبتلا به خونریزی بینی را به مشکلات انعقادی ربط داد اگر این حالات علت اپیستاكسی باشند ، بیمار باید از سایر مخاط و پوست هم خونریزی داشته باشد پس در بیماری كه درسایر قسمت های بدنش خونریزی ندارد ، اختلالات خونی به ندرت علت اپیستاكسی می باشند. البته در مورد این موضوع بحث فراوانی وجود دارد. بعنوان مثال در مطالعه مک گری در سال 1995 ، 46% بیماران خونریزی شدید بینی نقص در BT داشته اند. اما معمولاً در این افراد شرح حال بروز خونریزی و انعقاد دیرس آن در سایر نقاط هم وجود دارد. شایترین بیماری نقص انعقادی فامیلیال بیماری ون ویلبراند است و در این بیماران شرح حال خونریزی های مکرر شایع است. پلاکت زیر 20000 با خونریزی خودبخودی همراه است.

تشخیص و درمان خونریزی بینی

قدم اول در بررسی و درمان بیمار مبتلا به خونریزی بینی ارزیابی وضعیت همودینامیک و راه هوائی اوست. اگر شرایط پایدار است باید به شرح حال دقیق بپردازیم اول طرف مبتلا و یا غالب تر را پیدا میکنیم. تروما و خونریزی قبلی بسیار اهمیت دارد. شرح حال داروئی و درمانها نیز مهم است. آیا بیمار سابقه جراحی و درمانها خاصی داشته است؟ شرح حال فامیلی و حتی روانی و عادات او هم پرسیده شود.

روش مناسب برای تعیین محل خونریزی به شرح زیر است :

1- پزشك و بیمار باد گان بپوشند .

2- بیمار بر روی صندلی بنشیند و به جز در صورت ضعف شدید و یا موارد شوك نباید دراز بكشد .

3- كلیه لخته های خون به وسیله ساكشن بیرون آورده شود . در صورتی كه دستگاه ساكشن در دسترس نباشد ، باید از بیمار خواسته شود تا با فین كردن ، بینی خود را از لخته های خون پاك كند .

4- پزشك با نور كافی به بخش قدامی بینی نگاه كند . در صورت یافتن نقطه خونریزی دهنده جستجو تمام شده است .

5- اگر منشاء خونریزی از قسمت قدامی نباشد و بیمار متوجه می شود كه بطور مداوم لخته ها را می بلعد ، عاقلانه است كه منشاء خونریزی را خلف بینی بدانیم .

برای معاینه خوب داشتن نور کافی و ساکشن مناسب بسیار ضروری است. پیدا کردن محل خونریزی اولین کلید درمانی است. اگر این وسایل را نداشته باشید از بیمار بخواهید فین کند و با اتوسکوپ ( با اسپوکولوم بزرگ ) داخل بینی را نگاه کنید. بیمار بایستی مستقیم روبروی شما نشسته باشد. همکاری معمولاً خوب نیست اما با توضیح اقدامات و هدف از هر اقدام باعث آرامش بیمار خواهد شد. قبل از هر کاری دو مسیر رگ خوب داشته باشید.

ست کامل درمان خونریزی بینی: گان، عینک ، دستکش ، اسپوکولوم بینی ، ساکشن مناسب ، نور هدلامپ قوی ، پنس بایونت ، پماد تتراسیکلین ، مش ، داروهای بی حس کننده .

معاینه درون بینی را با خارج سازی لخته ها شروع کنید اگر لخته وارد ساکشن نشد آنرا با بایونت بشکنید. به جدار بینی و بخصوص سپتوم بینی دقت کنید. مکرر در حین معاینه علائم حیاتی را چک کرده و با بیمار صحبت کنید تا از هوشیاری او آگاه شوید. به تجربه دیده ام که در حین معینه اینگونه بیماران و بخصوص در حین تامپون کردن ، فبل از شوک وازو واگال ، پاهای بیمار در یک لحظه بسیار گرم شده و در چند ثانیه بیمار میافتد.

محل های شایع خونریزی بینی

قسمت قدامی بینی : بیشتر این نوع خونریزی ها از شبكه عروق كسلباخ واقع در قسمت قدامی سپتوم منشاء می گیرند . عمده خون قسمت قدامی سپتوم از شبكه كاروتید خارجی تامین می شود .

قسمت خلفی بینی : عروق این قسمت بزرگ هستند و اغلب خونریزی شدید می دهند . قسمت خلفی مئاتوس تحتانی ( در زیر شاخك تحتانی ) محل شایعی برای خونریزی است . عروق این ناحیه شاخه های شریان ماگزیلاری داخلی ( از كاروتید خارجی ) هستند . شریان اتموییدال قدامی، شاخه شریان افتالمیك ( ازكاروتید داخلی ) و به بخشهای فوقانی قسمت خلفی بینی خون می رساند . خونریزی از این شریان در بالای بینی ، در بین سپتوم و شاخك میانی مشاهده می شود .

سایر نقاط : به دنبال ضربه شدید به صورت و یا وجود نئوپلاسم ، ممكن است خون از سینوس های پارانازال منشاء بگیرد. علت دیگرتلانژكتازی خونریزی دهنده ارثی و یا دیسكرازیهای خونی است که ممكن است تمام مخاط بینی دچار خونریزی شود . در بیماران مبتلا به دیسكرازیهای خونی ممكن است پتشی ، اكیموز ، هماچوری و یا سایر تظاهرات یك اختلال هماتولوژیك دیده شود .

خونریزی معمولا“ تنها از یك طرف بینی و نیز تنها از یك نقطه منشاء می گیرد . موارد خونریزی دو طرفه شامل شكستگی های بینی و یا بعد از وسیله گذاری در طرف فاقد خونریزی است . در موارد خونریزی شدید معمولا“ خون از پشت سپتوم می گذرد و در طرف دیگر نیز ظاهر می شود . این موارد ممكن است خونریزی دو طرفه تصور شوند .

درمان

خونریزی از بخش قدامی بینی

اگر محل خونریزی بینی قدامی و شدت آن زیاد است درمان شامل کوتر و پک قدامی است و اگر جواب نگرفتیم لیگاسیون شریانی و آمبولیزاسیون درمان نهایی است. اما در شدت متوسط درمان کوتر و پک قدامی است.در خونریزی قدامی خفیف بینی، درمان کوتر و پیگیری بیمار و در صورت شکست درمان ، پک قدامی انجام شود

کلاً خونریزی قدامی ساده ترین خونریزی است . زیرا این ناحیه در دسترس است و عروق آن كوچك هستند . روش درمان به شرح زیر است :

1- به وسیله ساكشن لخته های خونی را باید خارج نمود .

2- سپس یك گلوله پنبه ای آغشته به اپی نفرین یك هزارم را بر روی محل خونریزی قرار می دهیم .

3- پس از آن گلوله پنبه ای را خارج نموده و محل خونریزی دهنده را به وسیله قلم نیترات نقره ، اسید تری كلرواستیك 50 درصد و یا Suction Cutery ، كوتر می نماییم .

با استفاده از كوكایین ، تتراكایین و یا گزیلوكایین می توان بی حسی كافی برای انجام كوتر بدست آورد . در بالغین می توان كوتر شیمیایی را بدون بی حسی انجام داد .

پس از كنترل خونریزی به بیمار گفته می شود كه از دستكاری و یا فین كردن بینی پرهیز نماید . بعد از گذشت یك هفته بیمار می تواند از وازلین یا روغن معدنی جهت مالیدن بر روی سپتوم استفاده نماید. در مواد خفیف خونریزی، پس از انجام كوتر نیازی به تامپون بینی نمی باشد .

دستكاری غیر قابل كنترل بینی : بعضی از بیماران نمی توانند از دستكاری بینی خود اجتناب نمایند و ممكن است باعث زخمی شدن و حتی سوراخ شدن سپتوم بینی خود شوند . در این موارد در صورت شكست روشهای معمول ، میتوان با پك كردن هردو طرف بینی ( بمدت 7 تا 10 روز ) به وسیله پنبه های چرب شده با پمادهای آنتی بیوتیكی نئوسپورین ، اكسی تتراسیكلین یا باسیتراسین به ترمیم غشاهای مخاطی كمك نمود. استفاده از آنتی بیوتیك از ایجاد بوی بد جلوگیری می كند .

پك قدامی بینی با استفاده از اسپكولوم بینی و زیر نور درخشان صورت می گیرد . بدین منظور نوارهای آغشته به پمادهای آنتی بیوتیكی را به صورت لایه لایه ( شبیه چین های آكاردئون ) داخل بینی قرار می دهند.

خونریزی از بخش خلفی بینی

به علت شدید بودن خونریزی و دشواری مشاهده قسمت خلفی بینی ، درمان این خونریزیها پیچیده است. با استفاده از دستگاه ساكشن و پاكسازی خون در حین جلوبردن نوك لوله ساكشن ، در نهایت پزشك به نقطه ای می رسد كه با عبور دادن نوك لوله ساكشن از آن بینی با خون انباشته می شود . این نقطه همان محل خونریزی دهنده است . اما در اغلب موارد نمی توان رگ خونریزی دهنده را دید . بعلت اشكال در دسترسی به محل خونریزی و مقدار زیاد خون ، استفاده از كوتر در اغلب موارد امكان پذیر نیست.

درمان در خونریزی بینی خلفی شدید پک قدامی خلفی است و اگر جواب نگرفتیم بایستی لیگاسیون شریانی و آمبولیزاسیون انجام شود. در موارد خفیف خونریزی خلفی ، درمان مدیکال کرده و اگر درمان شکست خورد، درمان قطعی کوتر آندوسکوپیک محل خونریزی است. منظور از درمان مدیکال مرطوب کردن بینی و چرب کردن آن با ژل بینی و نیز اسپری سالین و بخور مرطوب کننده است. قطره های بینی نیز موثرند. دقت کنید که قطره های دکونژستان را بیش از چهار روز بکار نبرید.

روشهای پك خونریزی خلفی

پك كردن موضعی : گاهی یك گلوله پنبه ای كوچك آغشته به اپی نفرین بطور محكم در داخل مئاتوس تحتانی در ناحیه تقریبی خونریزی دهنده قرار داده می شود . این پك باید 1تا 2 روز در محل باقی بماند . نسبت به پك خلف بینی مزیت این نوع پك راحتی بیمار است و عیب آن احتمال جابجا شدن و كاهش فشار وارد بر محل خونریزی می باشد .پزشك با افزایش مهارت خود می تواند اكثر خونریزیهای خلف بینی را با پك قدامی متوقف سازد .

پك خلفی بینی کلاسیک: پك خلفی بینی از گازی متصل به سه نوار تشكیل شده است . پك ، آغشته به پماد آنتی بیوتیكی که حاوی نئومایسین نباشد ( چون در 7% بیماران حساسیت به نئومایسین وجود دارد ) می باشد. غالبا“ پك های خلف بینی به حدی بزرگ ساخته می شوند كه هر دو كوان را مسدود می سازند و بیمار قادر به تنفس از طریق بینی نمی باشد . انسداد راه هوایی بینی ممكن است موجب كاهش سطح PO2 و افزایش سطح PCO2 و درنتیجه عوارض ثانویه تنفسی و قلبی شود . بنابراین در افراد مسن بهتر است از پك دو طرفه خلفی اجتناب شود و در صورتی كه در افراد مسن از پك خلفی دو طرفه استفاده می شود ، بیمار باید در بیمارستان بستری شده ، تحت مراقبت دقیق قرار گیرد .

پك های بزرگ با فشار بر روی شیپور استاش موجب علایم گوشی می شوند . بنابراین پرده تمپان بیمار باید هر روز مشاهده شود ، تا از پدید آمدن اوتیت میانی یا هموتمپان آگاه شویم . پك خلفی باید در عرض 48 تا 96 ساعت خارج شود. اگر پس از آن بیمار خونریزی شدید پیدا كرد ، پك مجددا“ قرار داده می شود . پس در تامپون خلفی حتماً بیمار را باید بستری نمود.

برای قرار دادن پك خلفی یك كاتتر را از سمت خونریزی كننده بینی عبور داده و آن را بوسیله یك هموستات از دهان بیرون می آوریم . سپس نوارهای دوگانه پك را به كاتتر گره زده و با كشیدن طرف نازال كاتتر ، پك را به داخل دهان و در بالا و پشت كام نرم در قسمت نازوفارنكس می بریم . نوار سوم پك برای بیرون كشیدن آن در دهان باقی می ماند . پس از قرار دادن پك خلفی ، قسمت قدامی بینی را ( تنها در سمت خونریزی دهنده ) به وسیله نوار بلندی از گاز پك می كنیم . در نهایت دو نواری كه از بینی بیرون آورده شده اند را محكم به دور گاز گره می زنیم .

روش دیگر جهت پك خلفی ، استفاده از كاتتر فولی است كه در آن بالون كاتتر را در نازوفارنكس باد می كنند. کاتتر را درون بینی برده و از راه دهان انتهای آنرا در پشت زبان کوچک ببینید سپس آنرا کمی بالا کشیده و با 30 سی سی سالین پر کنید. هر چند این وسیله روی محل خونریزی فشاری وارد نمی كند ، اما می توان ازآن بعنوان تكیه گاهی برای پك قدامی استفاده نمود . استفاده از این روش برای پزشكان كم تجربه آسانتر است. اثر بخشی آن به میزان تامپون کلاسیک خلفی نیست.

قرار گرفتن بیمار در وضعیت نشسته میزان خونریزی را كاهش می دهد . همچنین در این وضعیت خون وارد حلق نمی شود و رفلكس gag تحریك نمی گردد.

یکی دیگر از راههای تجربی جلوگیری از خونریزی تزریق سالین نرمال در فورامن پالاتین است که در بعضی بیماران با منشا خونریزی پالاتین بسیار کمک کننده است و به ما فرصت مناسب کنترل خونریزی با تامپون را میدهد.

اثر بخشی تامپون قدامی - خافی 70% است.

لیگاتور شریانی

در صورتی كه حتی پس از پك مناسب نیز نتوان خونریزی شدید بینی را كنترل كرد ، لیگاتور شریان ضرورت دارد . برخی از مكاتب معتقد هستند كه ناراحتی حاصله برای بیمار در روش لیگاتور شریانی بسیار كمتر از پك طولانی مدت است .

در حال حاضر تمرکز بر لیگاسیون شریان اینترنال ماگزیلاری و اتموئید است. در مواردی كه خونریزی از قسمت بالایی و خلفی بینی رخ می دهد ، منشاء خونریزی از سیستم كاروتید داخلی( شریان اتموییدی قدامی ) می باشد . بستن شریان اتموییدی قدامی بی خطر است . با ایجاد برشی در كانتوس داخلی چشم می توان به این شریان دست یافت . برای لیگاتور شریان كاروتید خارجی در گردن باید بتوان آن را از شریان كاروتید داخلی افتراق داد . تنها روش قطعی استفاده از این مطلب است كه شریان كاروتید داخلی فاقد شاخه ای در گردن است . بدین منظور جراح باید قبل از لیگاتور شریان ، حداقل دو شاخه آن را شناسایی نماید . می توان بجای لیگاتور شریان كاروتید خارجی ، یكی از شاخه های انتهایی آن به نام ماگزیلاری داخلی ( شریان رینولوژیست ها ) را لیگاتور نمود . در این روش از میكروسكوپ جراحی استفاده می شود .

سایر روشهای كنترل خونریزی

یكی از روشهای كنترل خونریزی از شریان ماگزیلاری داخلی ، تزریق محلول سالین از طریق كام به داخل سوراخ گریتر پالاتین است . این روش اغلب اثر موقت دارد اما به ما فرصت تامپون کلاسیک و رسیدگی به حال بیمار را میدهد.

آمبولیزاسیون انتخابی شاخه های انتهایی شریان ماگزیلاری داخلی از روشهای موثری است که بتازگی معرفی شده است.

بیماران مبتلا به اپیستاكسی اغلب رنگ پریده هستند و ممكن است درحال شوك باشند ، اما مرگ به ندرت رخ می دهد . زیرا اگر خونریزی بیمار به حدی باشد كه بیمار دچار شوك شود ،‌ فشار خون افت می كند و خونریزی تقریبا“ در تمامی این موارد قطع می شود .

تلانژكتازی خونریزی دهنده ارثی ( بیماری رندواوسلر – وبر ) یكی از علل نامعمول خونریزیهای راجعه و شدید از بینی است . این اختلال اكثر ارگانها و سطوح اپی تلیال را گرفتار می سازد . اما معمولا“ بیمار تنها از بینی یا دستگاه گوارشی دچار خونریزی می شود . عمل جراحی كه در این مورد به كار می رود ، درموپلاستی سپتال است . از آنجایی كه ضایعات موجود در اپی تلیوم سنگفرشی به ندرت دچار خونریزی می شوند ، در این عمل پیوند از پوست ران بر روی قسمت قدامی سپتوم ، كف و دیواره جانبی بینی زده می شود .
http://www.entiran.com/nose/epistaxis.htm.44%
parnian666نام : ماجو کافامتیاز : 1599درصد بهترین پاسخ : 2%ماجو کاف (5)i

2.    88/12/16 (18:32)بهتره ه یه آزمایش خون بدی تا خیالت رو از بابت هر نگرانی راحت کنی.5%
iran_750نام : مریم پاییزیامتیاز : 40364درصد بهترین پاسخ : 11%مریم پاییزی (59)i

3.    88/12/21 (12:00)سلام خوبی
با 1 موافق هستم.5%
peymanpimiنام : پیمان لباف زادهامتیاز : 104درصد بهترین پاسخ : 0%پیمان لباف زاده (2)i

4.    88/12/26 (22:01)doktor shomare 2 hamaro vasat tozih dade vali man fek konam kare bad kardi HIV gerefti ;-).0%


خون دماغ شدن مکرر و بی سابقه از نشانه ی کدوم بیماریها هست؟


مشخصات سوال
elyas_bamaramنام : الیاس رادامتیاز : 88درصد بهترین پاسخ : 0%الیاس راد (26)i

9 خرداد 89 - 08:26خون دماغ شدن مکرر و بی سابقه از نشانه ی کدوم بیماریها هست؟ اطلاعات بیشتر : خون دماغ شدن مکرر و بی سابقه میتونه از نشانه ی کدوم بیماری یا بیماریها باشه؟
تاریخ ایجاد سوال : 9 خرداد 89 (08:26)تاریخ بسته شدن سوال : 25 خرداد 89تعداد بازدید :118تعداد پاسخ ها : 9طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
خون دماغ شدن مکرر و بی سابقه از نشانه ی کدوم بیماریها هست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
orkid1نام : ارکید ارکیدامتیاز : 41436درصد بهترین پاسخ : 37%ارکید ارکید (32)i

89/3/9 (10:07)الیاس خان سلام
قبل از هر چیز برا پاسخگوی 1 متاسفم که بدون اطلاع فقط برا 2 امتیاز از جان گذشتگی میکنن. بعد میگیم ما ایرانیها چرا اینهمه عقبیم؟!
طبق آمار به طور تقریبی یك نفر از هر 10 نفر دست كم یكبار سابقه خونریزی شدید از بینی داشته است. خونریزی ممكن است جزئی و یا خیلی شدید باشد. بعد از خونریزی‌های قاعدگی، خونریزی بینی شایعترین خونریزی خودبخودی در انسان است كه به علت پارگی عروق مخاط بینی كه بدون محافظ می‌باشد اتفاق می‌افتد. شایعترین محل خونریزی در اطفال و بالغین جوان قسمت قدامی تیغه بینی است ( كه ناحیه كیسلباخ kisselbakh یا لیتل little نامیده می‌شود). خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی كنترل نمود. مشكل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریزی در قسمت خلفی – فوقانی جدار خارجی و تیغه‌ی وسط بینی در اشخاص مسن است.

شایعترین علت خونریزی بینی ضربه یا تروما است. ضربه‌های شدید باعث شكستگی استخوان بینی شده و ضربه‌های خفیف نظیر دستكاری بینی با انگشت آسیب به ناحیه لیتل وارد آورده و سبب از بین رفتن موكوس محافظ آن ناحیه می‌شود.
عوامل مهم در كنترل خونریزی‌های بینی عبارتند از: علت، محل خونریزی، نحوه معالجه آن.
علت شناسی : عوامل موضعی و عوامل سیستمیك
عوامل موضعی:
در میان عوامل موضعی كه سبب خونریزی بینی می‌شوند، می‌توان از ضربه‌های وارده به صورت، واكنش التهابی تغییرشكل ساختمانی، وجود جسم خارجی، تماس با مواد شیمیایی سمی، مداخله جراحی و تومورهای داخلی بینی نام برد. ضربه‌ی موضعی یكی از شایعترین علل خون دماغ است. وارد كردن لوله بینی- معدی (افزایش مداوم فشار هوایی بینی) دستكاری داخلی بینی و بازیابی جسم خارجی داخل بینی كه سبب پاسخ التهابی شدید شده است، همه می‌توانند مسئول خونریزی بینی باشند عمل‌های جراحی داخلی بینی و شكستگی‌های استخوان بینی، دیواره سینوس‌های صورت- كاسه چشم و قاعده جمجمه هم می‌تواند سبب خون دماغ شوند.
بد شكلی‌های ساختمانی:
به شكل مادرزادی یا اكتسابی می‌توانند سبب درگیری قسمت غضروفی یا استخوانی تیغه‌ی بینی یا شاخك‌ها شوند. در این حالت هوای دمیده شده با سرعت و تلاطم بیشتری وارد بینی می‌شود. این مسئله سبب خشكی غشای مخاطی- التهاب و دلمه بستن می‌شود. برداشتن دلمه‌ها از طریق پاك كردن بینی یا با فشار وارد كردن هوا از راه بینی انسداد یافته عروق خونی سطحی را در معرض قرار می‌دهد و موجب خونریزی می‌شود.
سرطان‌های متعددی می‌توانند با خونریزی‌های خودبخودی بینی تظاهر كنند یكی از عوامل خونریزی شدید بینی در پسران، آنژیوفیبروم است. این تومور خوش خیم عروق كه از ناحیه بینی- حلقی منشاء می‌گیرد ممكن است به صورت خودبخودی یا در پاسخ به ضربه خونریزی كند.
علائم بالینی
بیماران از خونریزی هر دو بینی معمولاً شكایت دارند در حالی كه در حقیقت یك بینی خونریزی دارد. از بیمار باید پرسش كرد اگر دو طرف خونریزی دارد شدت كدام بینی بیشتر است. بهتر است لخته‌های خون خارج شود بعد به دقت داخل بینی معاینه شود تا محل خونریزی مشخص گردد.
درمان كلی
1- حفظ خونسردی
2- بیمار باید بنشیند و بالاتنه‌ی خود را به جلو خم كند و دهان خود را باز نماید او در این حالت می‌تواند خون را تف كرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول در آید.
تنها اگر به مدت 5 دقیقه قسمت جلوئی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه‌ی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزی‌های بینی مهار می‌شوند به بیماران گوشزد می‌شود كه پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند. زیرا ممكن است هنگام در آوردن آنها دچار مشكل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند. اگر سابقه خونریزی شدید یا طولانی وجود دارد یا در حین معاینه بیمار دچار افت فشار خون ارتوستاتیك (كاهش فشار خون وضعیتی) می‌شود. تعیین سطح هموگلوبین و هماتوكریت جهت تصمیم‌گیری در مورد ضرورت تزریق خون به بیمار الزامی است.
3- كمپرس‌های سرد باید پشت گردن و همچنین پشت بینی گذارده شود.
4- پایین آوردن فشار خون
5- قطع داروهای ضد انعقادی
درمان موضعی
- كوتر كردن (cautery)
- تامپوناد قدامی و خلفی
مهار خونریزی احتیاج به همكاری بیمار و وسایل معاینه دقیق از جمله چراغ پیشانی و ساكشن دارد روش‌های متعددی برای هموستاز (توقف خونریزی) وجود دارد كه می‌تواند از كوتریزاسیون شیمیایی (اسید‌تری كلرواستیك و نیترات نقره) و الكتریكی تا تامپون قسمت قدامی و خلفی بینی متفاوت باشد. البته روش‌های دیگری از جمله كوتریزاسیون با كمك آندوسكوپی- بستن شریان‌های اصلی‌تر جراحی‌های سپتوپلاستی تیغه‌ی بینی و ... وجود دارد.
باید در ابتدا خون، لخته‌ها و اجسام خارجی را خارج شود. سپس از فنیل افرین و لیدوكائین جهت ایجاد انقباض عروقی و بی‌حسی لازم به شكل موضعی شود. می‌توان درست روی همان مخاط شكننده به آرامی یك قلم آغشته به نیترات نقره را به عروق خونی كه به موضع خونریزی می‌رسند تماس دهیم بهتر است آن رگ خونی كه به محل خونریزی دهنده می‌رسد سوزانده شود تا این كه مستقیماً خود محل را بسوزانیم.
در صورتی كه امكان كوتریزاسیون نباشد یا با كوتریزاسیون خونریزی كنترل نشود باید از تامپون استفاده كرد.
بدون توجه به روش اقدامی، تامپون بینی باید دست كم 72-48 ساعت باقی بماند هم به دلیل اینكه این پانسمان راه تخلیه سینوس‌های اطراف بینی را می‌بندد و هم به خاطر اینكه احتمال سندرم شوك عفونی كاهش یابد از آنتی بیوتیك استفاده می‌شود.

حدود 10% خون دماغ‌های خلفی به روش‌های درمانی معمولی پاسخ نمی‌دهد و مداخله جراحی لازم است.
راهنمایی‌هایی جهت ارجاع به متخصص
خون دماغ مداوم نیازمند به ارزیابی توسط متخصص گوش، حلق و بینی دارد. بیماری كه به بستن قسمت خلفی بینی نیاز دارد باید حتماً توسط پزشك متخصص گوش، حلق و بینی درمان شود. آزمایش‌های معمولی كه شامل PT و PTT شمارش پلاكت و زمان سیلان است.
باید در موارد خونریزی شدید بینی انجام شوند سطح هموگلوبین و هماتوكریت باید تعیین شود تا تصمیم بگیریم كه بیمار احتیاج به تزریق خون دارد یا خیر. هنگامی كه خونریزی بند آمد استفاده از قطره كلرورسدیم - اجتناب از دستكاری داخل بینی و استفاده از پماد مناسب بر روی تیغه بینی می‌تواند از خونریزی مجدد بین جلوگیری كند.


منبع : http://asp.irteb.com/.56%دیگر پاسخ ها
jiyranنام : --- ----امتیاز : 12037درصد بهترین پاسخ : 15%--- ---- (0)i

1.    89/3/9 (09:51)سرطان خون.25%
mehrnaz2007lنام : نرگس شامتیاز : 419درصد بهترین پاسخ : 32%نرگس ش (0)i

2.    89/3/9 (11:36)با سلام

یک فوق تخصص راینولوژی، با اشاره به فراوانی عارضه خونریزی از بینی در دو فصل زمستان و تابستان می گوید در فصول سرد سال، خشکی هوا و متعاقب آن خشکی مخاط بینی و در گرمای زیاد به علت گشاد شدگی مویرگ های ظریف بینی و پرخونی علت بروز این عارضه است.وی با توصیه نسبت به پرهیز از قرارگیری در معرض نور آفتاب و چرب کردن پوشش داخلی بینی (مخاط) برای کاهش میزان شکنندگی عروق و کنترل دارویی آلرژی برای کاهش میزان خونریزی از بینی در فصل گرما، در ادامه گفته که خونریزی از بینی به دو علت موضعی و سیستمیک است که طیف وسیعی از علل از بی اهمیت ترین تا پرمخاطره ترین علت را شامل می شود. وی، با اشاره به این که بینی پرخون ترین بافت بدن و دارای مویرگ های فراوانی است، افزود: از این رو افراد طی زندگی خود یک بار خونریزی از بینی را تجربه کرده اند. این فوق تخصص راینولوژی، به وجود مویرگ های ظریف در بخش قدامی بینی اشاره کرده و یادآور شد: از این رو از اقدامات نخست در درمان خونریزی از بینی، فشاردادن بخش جلوی بینی به مدت پنج دقیقه است. اما یادمان باشد در صورت بروز عارضه خونریزی از بینی در افراد سالخورده، کنترل فشار خون الزامی است. البته وجود تومور وضایعات در یک سمت بینی می تواند علت بروز خونریزی یک طرفه بینی باشد که این افراد غالبا از گرفتگی بینی و ترشحات خونابه ای رنج می برند. به گفته این فوق تخصص راینولوژی، اختلالات انعقادی از دیگر علل بروز عارضه خونریزی بینی است. از شایع ترین علل موضعی خونریزی از بینی خشکی و دستکاری آن است که افراد مستعد باید با چرب نگه داشتن مخاط بینی به کمک ویتامین A و پرهیز از دستکاری مانع از بروز این عارضه. اغلب خونریزی های بینی وخیم نیستند و بیشتر در بخش جلویی بینی رخ می دهند و بعد از چند دقیقه متوقف می شوند.تعداد کمی از خونریزی های بینی هم در رگ های بزرگ پشت بینی رخ می دهد و بیشتر در افراد مسن رایج است واغلب ناشی از فشار خون بالا، تصلب شرائین، استفاده از آسپیرین روزانه یا اختلال در لخته شدن خون است. بیشتر خون دماغ های جدی معمولا در بیماری های مزمن وجود دارد.اگر خونریزی شما بیش از 15 دقیقه ادامه پیدا کند یا بعد از یک جراحت اتفاق بیفتد، مثلا مشت خوردن به صورت، مخصوصا اگر فکر کنید ممکن است بینی تان شکسته باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. خون دماغ شدن بعد از افتادن یا تصادف ماشین می تواند علامت خونریزی داخلی باشد.خون دماغ شدن های مکرر ممکن است به معنای داشتن مشکل وخیم تر باشد، برای مثال خون دماغ شدن و کبود شدن می تواند از علائم اولیه سرطان خون باشد. خون دماغ همچنین ممکن است نشانه اختلالات لخته شدن خون و غده های مربوط به بینی سرطانی و غیرسرطانی باشد. یک متخصص و جراح گوش و حلق و بینی- درخصوص این عارضه توضیح می دهد: خون دماغ در زمینه سیستمیک افزایش فشارخون دیده می شود درحالی که افزایش فشارخون علت اصلی آن نیست. می توان گفت در بیماری افزایش فشارخون شریانی، جداره رگ ها ضخیم شده و در عین حال میزان تنگ شدن عروق کاهش می یابد. بررسی های گوناگون نشان می دهد که افزایش فشارخون دلیل اولیه خون دماغ نیست ولی درصورت بروز خون دماغ در چنین زمینه ای تداوم و شدت خونریزی بیش از معمول است. افزایش فشارخون به عنوان یک بیماری، علت اولیه شناخته شده خون دماغ نیست ولی مشاهده شده که خون دماغ در این بیماران به علت کاهش قابلیت انقباض تونیکا مدیا در اثر آترواسکروز از یک زمینه بیماری درازمدت افزایش فشارخون، شکل پیچیده تری به خود می گیرد.طبق آمار، به طور تقریبی یک نفر از هر 10 نفر، دست کم یک بار سابقه خونریزی شدید از بینی داشته است.پزشک سعی می کند بفهمد خونریزی بینی شما از کجا شروع شده است و معمولا از شما سوالاتی می پرسد و بینی شما را معاینه می کند. اگر خونریزی در شما با فشارموضعی متوقف نشد، پزشک شما ممکن است رگی که خونریزی کرده را بسوزاند یا بینی را ببندد تا خونریزی متوقف شود.
متاسفانه به دلیل تقاضای کاذب برای انجام جراحی بینی در کشور، شاهد بروز عارضه های ناشی از عمل های غیرعلمی در افرادی هستیم که جراحی بینی خود را به دست افراد غیرمتخصص سپرده اند.به گفته وی، برخی از جراحان زیبایی بینی به دلیل برداشت بیش از حد بافت های درونی بینی بر تیغه ها و بخشهای داخلی این ناحیه آسیب وارد می کنند که این امر خونریزی های پس از جراحی را به دنبال دارد.
اگر سابقه خونریزی دارید، از بلندکردن اشیای سنگین که به رگ ها فشار وارد می کنند، پرهیز کنید. ویتامین ها را فراموش نکنید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که استعداد خون دماغ شدن دارید، به قدر کافی ویتامین C بخورید، زیرا ویتامین C ماده ای حیاتی برای تشکیل کلاژن است و به حفظ سلامتی عروق کمک می کند.ویتامین K هم یکی از ویتامین هایی است که در انعقاد خون نقش دارد. مصرف روزانه 60 میلی گرم ویتامین C و 80 میکروگرم ویتامین K برای جلوگیری از خونریزی بینی توصیه می شود.مراقب مصرف آسپیرین باشید.کوتاه نگهداشتن ناخن کودکان و جلوگیری از دست زدن به بینی.ترک کردن سیگار. سیگار کشیدن بینی را خشک و همچنین آن را تحریک می کند. هنگام عطسه کردن دهان تان را باز کنید. در فصل تابستان بایستی مراقب باشید تا دچار کم آبی و بیماری های مرتبط با گرمای هوا نشوید..6%
msbvrنام : نازی فرادرمانگر امتیاز : 351درصد بهترین پاسخ : 8%نازی فرادرمانگر (132)i

3.    89/3/9 (16:25)نشانه ی هر چی که باشه - من میتونم تو درمانش بهت کمک کنم. بوسیله ی فرادرمانی.6%
aliliveworldنام : علی بی ستارهامتیاز : 14درصد بهترین پاسخ : 1%علی بی ستاره (24)i

4.    89/3/10 (01:37)اقا خودتو اذیت نکن بخاطر گرمای زیاده یا حساسیت به چیزی با ارثیه یه ازمایش هم بدی بد نیست.6%
iran_750نام : مریم پاییزیامتیاز : 40364درصد بهترین پاسخ : 11%مریم پاییزی (59)i

5.    89/3/18 (00:53)سلام خوبی
با پاسخ 1 موافق هستم.0%
fa2_actorنام : محمد علیزادهامتیاز : 700درصد بهترین پاسخ : 19%محمد علیزاده (33)i

6.    89/3/18 (13:40)MS یا افزایش فشار خون یا هم HIV.0%
iran_technicنام : بهنام ناظریامتیاز : 44161درصد بهترین پاسخ : 19%بهنام ناظری (15)i

7.    89/3/19 (20:18)اگه شدت خونریزی کمه اما به دفعات زیاد خون دماغ میشی سه تا توصیه بهت میکنم .
یکی اینکه زیر پنکه نخواب و دوم اگه توی محیطی زندگی میکنی که هوای خشکی داره زیر بینیتون کرم بزن و سوم اینکه گردو غبار محیط اطرافتو نظافت کن .
حتما مشکلت بر طرف میشه .

اما اگه شدت خونریزی زیاده باید به پزشک متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنی ..0%
nima_khan8نام : نیما ناشناسامتیاز : 103درصد بهترین پاسخ : 5%نیما ناشناس (14)i

8.    89/3/19 (22:22)فوت شما دوست عزیز رو به خانواده ی محترمتان تسلیت میگم!!!
بابا دیگه خون دماغ ام ترس داره؟ جواب 2 كامل ترینه.0%


دلیل خون دماغ شدن من به صورت هر از گاه!؟ فصل خاصی هم اتفاق ن


مشخصات سوال
elissنام : بهزاد رادامتیاز : 96درصد بهترین پاسخ : 0% بهزاد راد (6)i

6 بهمن 86 - 01:10دلیل خون دماغ شدن من به صورت هر از گاه!؟ فصل خاصی هم اتفاق نتاریخ ایجاد سوال : 6 بهمن 86 (01:10)تاریخ بسته شدن سوال : 22 بهمن 86تعداد بازدید :142تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : سلامتی » غیره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
دلیل خون دماغ شدن من به صورت هر از گاه!؟ فصل خاصی هم اتفاق ن 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
delshekaste1نام : پروا پروینامتیاز : 434درصد بهترین پاسخ : 6%پروا پروین (10)i

86/11/6 (07:13)
طبق آمار به طور تقریبی یك نفر از هر 10 نفر دست كم یكبار سابقه خونریزی شدید از بینی داشته است. خونریزی ممكن است جزئی و یا خیلی شدید باشد. بعد از خونریزی‌های قاعدگی، خونریزی بینی شایعترین خونریزی خودبخودی در انسان است كه به علت پارگی عروق مخاط بینی كه بدون محافظ می‌باشد اتفاق می‌افتد. شایعترین محل خونریزی در اطفال و بالغین جوان قسمت قدامی تیغه بینی است ( كه ناحیه كیسلباخ kisselbakh یا لیتل little نامیده می‌شود). خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی كنترل نمود. مشكل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریزی در قسمت خلفی – فوقانی جدار خارجی و تیغه‌ی وسط بینی در اشخاص مسن است.

شایعترین علت خونریزی بینی ضربه یا تروما است. ضربه‌های شدید باعث شكستگی استخوان بینی شده و ضربه‌های خفیف نظیر دستكاری بینی با انگشت آسیب به ناحیه لیتل وارد آورده و سبب از بین رفتن موكوس محافظ آن ناحیه می‌شود.
عوامل مهم در كنترل خونریزی‌های بینی عبارتند از: علت، محل خونریزی، نحوه معالجه آن.
علت شناسی : عوامل موضعی و عوامل سیستمیك
عوامل موضعی:
در میان عوامل موضعی كه سبب خونریزی بینی می‌شوند، می‌توان از ضربه‌های وارده به صورت، واكنش التهابی تغییرشكل ساختمانی، وجود جسم خارجی، تماس با مواد شیمیایی سمی، مداخله جراحی و تومورهای داخلی بینی نام برد. ضربه‌ی موضعی یكی از شایعترین علل خون دماغ است. وارد كردن لوله بینی- معدی (افزایش مداوم فشار هوایی بینی) دستكاری داخلی بینی و بازیابی جسم خارجی داخل بینی كه سبب پاسخ التهابی شدید شده است، همه می‌توانند مسئول خونریزی بینی باشند عمل‌های جراحی داخلی بینی و شكستگی‌های استخوان بینی، دیواره سینوس‌های صورت- كاسه چشم و قاعده جمجمه هم می‌تواند سبب خون دماغ شوند.
بد شكلی‌های ساختمانی:
به شكل مادرزادی یا اكتسابی می‌توانند سبب درگیری قسمت غضروفی یا استخوانی تیغه‌ی بینی یا شاخك‌ها شوند. در این حالت هوای دمیده شده با سرعت و تلاطم بیشتری وارد بینی می‌شود. این مسئله سبب خشكی غشای مخاطی- التهاب و دلمه بستن می‌شود. برداشتن دلمه‌ها از طریق پاك كردن بینی یا با فشار وارد كردن هوا از راه بینی انسداد یافته عروق خونی سطحی را در معرض قرار می‌دهد و موجب خونریزی می‌شود.
سرطان‌های متعددی می‌توانند با خونریزی‌های خودبخودی بینی تظاهر كنند یكی از عوامل خونریزی شدید بینی در پسران، آنژیوفیبروم است. این تومور خوش خیم عروق كه از ناحیه بینی- حلقی منشاء می‌گیرد ممكن است به صورت خودبخودی یا در پاسخ به ضربه خونریزی كند.
علائم بالینی
بیماران از خونریزی هر دو بینی معمولاً شكایت دارند در حالی كه در حقیقت یك بینی خونریزی دارد. از بیمار باید پرسش كرد اگر دو طرف خونریزی دارد شدت كدام بینی بیشتر است. بهتر است لخته‌های خون خارج شود بعد به دقت داخل بینی معاینه شود تا محل خونریزی مشخص گردد.
درمان كلی
1- حفظ خونسردی
2- بیمار باید بنشیند و بالاتنه‌ی خود را به جلو خم كند و دهان خود را باز نماید او در این حالت می‌تواند خون را تف كرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول در آید.
تنها اگر به مدت 5 دقیقه قسمت جلوئی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه‌ی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزی‌های بینی مهار می‌شوند به بیماران گوشزد می‌شود كه پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند. زیرا ممكن است هنگام در آوردن آنها دچار مشكل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند. اگر سابقه خونریزی شدید یا طولانی وجود دارد یا در حین معاینه بیمار دچار افت فشار خون ارتوستاتیك (كاهش فشار خون وضعیتی) می‌شود. تعیین سطح هموگلوبین و هماتوكریت جهت تصمیم‌گیری در مورد ضرورت تزریق خون به بیمار الزامی است.
3- كمپرس‌های سرد باید پشت گردن و همچنین پشت بینی گذارده شود.
4- پایین آوردن فشار خون
5- قطع داروهای ضد انعقادی
درمان موضعی
- كوتر كردن (cautery)
- تامپوناد قدامی و خلفی
مهار خونریزی احتیاج به همكاری بیمار و وسایل معاینه دقیق از جمله چراغ پیشانی و ساكشن دارد روش‌های متعددی برای هموستاز (توقف خونریزی) وجود دارد كه می‌تواند از كوتریزاسیون شیمیایی (اسید‌تری كلرواستیك و نیترات نقره) و الكتریكی تا تامپون قسمت قدامی و خلفی بینی متفاوت باشد. البته روش‌های دیگری از جمله كوتریزاسیون با كمك آندوسكوپی- بستن شریان‌های اصلی‌تر جراحی‌های سپتوپلاستی تیغه‌ی بینی و ... وجود دارد.
باید در ابتدا خون، لخته‌ها و اجسام خارجی را خارج شود. سپس از فنیل افرین و لیدوكائین جهت ایجاد انقباض عروقی و بی‌حسی لازم به شكل موضعی شود. می‌توان درست روی همان مخاط شكننده به آرامی یك قلم آغشته به نیترات نقره را به عروق خونی كه به موضع خونریزی می‌رسند تماس دهیم بهتر است آن رگ خونی كه به محل خونریزی دهنده می‌رسد سوزانده شود تا این كه مستقیماً خود محل را بسوزانیم.
در صورتی كه امكان كوتریزاسیون نباشد یا با كوتریزاسیون خونریزی كنترل نشود باید از تامپون استفاده كرد.
بدون توجه به روش اقدامی، تامپون بینی باید دست كم 72-48 ساعت باقی بماند هم به دلیل اینكه این پانسمان راه تخلیه سینوس‌های اطراف بینی را می‌بندد و هم به خاطر اینكه احتمال سندرم شوك عفونی كاهش یابد از آنتی بیوتیك استفاده می‌شود.

حدود 10% خون دماغ‌های خلفی به روش‌های درمانی معمولی پاسخ نمی‌دهد و مداخله جراحی لازم است.
راهنمایی‌هایی جهت ارجاع به متخصص
خون دماغ مداوم نیازمند به ارزیابی توسط متخصص گوش، حلق و بینی دارد. بیماری كه به بستن قسمت خلفی بینی نیاز دارد باید حتماً توسط پزشك متخصص گوش، حلق و بینی درمان شود. آزمایش‌های معمولی كه شامل PT و PTT شمارش پلاكت و زمان سیلان است.
باید در موارد خونریزی شدید بینی انجام شوند سطح هموگلوبین و هماتوكریت باید تعیین شود تا تصمیم بگیریم كه بیمار احتیاج به تزریق خون دارد یا خیر. هنگامی كه خونریزی بند آمد استفاده از قطره كلرورسدیم - اجتناب از دستكاری داخل بینی و استفاده از پماد مناسب بر روی تیغه بینی می‌تواند از خونریزی مجدد بین جلوگیری كند.


منبع : http://asp.irteb.com/article/completeArticle.aspx?id=159.69%دیگر پاسخ ها
m_najafi1981نام : م نامتیاز : 198درصد بهترین پاسخ : 60%م ن (0)i

1.    86/11/6 (12:30)بهزاد عزیز
دلایل خون دماغ شدن شما اگر بی دلیل و بدون هیچ ضربه و انگشت در بینی کردن باشد :
1- اختلالات التهابی: خشکی مزمن مخاط بینی- بینی دچار حساسیت بی دلیل- استنشاق تنباکو, شاهدانه..
2-عفونتها: سینوزیت مزمن , عفونت بینی
3-اختلالات مادرزادی: انحراف بینی .. بعضی از مشکلات دیگر مادرزادی
4-ضربه و فشار به بینی: پس از جراحی- ضربه واقعی به بینی-مصرف مزمن بعضی داروها- معتادان کوکائین- فرو کردن انگشت در بینی- وجود جسم خارجی در بینی
5- متابولیک: فشار خون-اختلالات خونی
6- سرطانهای خوش خیم و بدخیم بینی

خلاصه: با توجه به شرح خال مختصری که از شما داریم به نظر میرسد محتمل ترین تشخیص برای شما.. علل های شماره یک باشد.. اگر چنین مشکلی تداوم بیابد ..به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا از نظر علل 3 و 5 و نهایتا دیگر علل بررسی کند.
موفق باشی.0%
mohsenhosniنام : محسن حصنیامتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 5%محسن حصنی (121)i

2.    86/11/7 (00:33)افزایش فشار خون و کاهش توان مو یرگ های بینی .در تابستان شایع تر است.7%
behno0sh_artنام : سکوت امتیاز : 206درصد بهترین پاسخ : 20%سکوت (5)i

3.    86/11/7 (01:55)یه سر برو دکتر خیال خودت و همه رو راحت کن.23%


ساير مطالب :
* چگونه میتونم ساب دومین ها یک دامنه را اتوماتیک واگذار کرد؟
* من تو هر تاپیكی كه میرم مdخوام جواب بدم . میگه اختلال در پار
* رشته نقشه برداری کی میشناسه توضیح دهید ممنون
* نصب بازی و نرم افزار
* قیمت gen 2 چنده؟؟؟تیپهای مختلفی داره؟؟
* ایمیل من 11هزار وجد داره چه طور می تونم تمام ایمیل هاپاک کن
* فن های باتیستا چیستند ؟
* وب کم three hundred
* چرا ویستا بعضی از درایو های من را نمیشناسد؟
* چرادرمقیاس فاصله ای از4عمل ریاضی استفاده میشود ؟