تبليغات
خون دماغ شدن


مشخصات سوال
roham_toosنام : علی میرالوندیامتیاز : 33درصد بهترین پاسخ : 0%علی میرالوندی (8)i

15 اسفند 88 - 10:20خون دماغ شدن اطلاعات بیشتر : سلام
من حدود 2 ماهه خون دماغ میشم اوایل هر روز صبح که از خواب بیدار میشدم خون دماغ میشدم ولی الان هر دو سه روز یک بار خون دماغ میشم فقطم وقتی از خواب بلند میشم خون دماغ میشم. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟تاریخ ایجاد سوال : 15 اسفند 88 (10:20)تاریخ بسته شدن سوال : 2 فروردین 89تعداد بازدید :413تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
خون دماغ شدن 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
banooy_e_iranzaminنام : آترا وطن پرستامتیاز : 322درصد بهترین پاسخ : 32%آترا وطن پرست (87)i

88/12/15 (11:25)می تونه واسه کمخونی باشه
دلایل مختلفی واسه خون دماغ هست
یا مثلا بینی ت حساس شده و یه مویرگش پاره شده
فشار خون بالا هم باعث خون دماغ میشه
تو فصل زمستون واسه خشک شدن مخاط هم یه دلیل دیگه
عفونت بینی یا حتی مصرف بعضی از داروهام باعث خون دماغ میشه
مصرف روزانه 60 میلی گرم ویتامین C و 80 میكروگرم ویتامین K برای جلوگیری از خون‌ریزی بینی توصیه می‌شود.
موفق باشی.44%دیگر پاسخ ها
senorita_mariaنام : ماریا سنیوریتاامتیاز : 737درصد بهترین پاسخ : 47%ماریا سنیوریتا (21)i

1.    88/12/15 (19:01)خونریزی بینی

خونریزی بینی معمولاً شدت کمی داشته و بدرمانهای عادی جواب میدهند. در موارد ناچیزی نیاز به درمان وجود دارد. تعداد موارد خطرناک خونریزی بینی بسیار کم است. انسیدانس بروز خونریزی بینی در زندگی هر فرد 60% است ولی فقط 10% این خونریزی ها نیازمند درمان پزشکی هستند. در سنین کمتر از 50 سال شیوع خونریزی در مردان بیشتر ولی پس از آن در هر دو جنس به یک نسبت شایع است. در سنین بالاتر خونریزی ها شدیدتر بوده و موارد خونریزی خلفی نیز بالاتر است اما در نوجوانان و جوانان شیوع خونریزی قدامی بیشتر بوده و معمولاً خفیف میباشند.

علل اپیستاكسی

علل خونریزی بینی بقرار ذیل است:

الف: علل لوکال

تروماتیک: ناشی از شکستگی بینی، جراحی بینی ، اینتوباسیون از بینی ، اکسیژن نازال ، دستکاری بینی با انگشت ، خشکی ناشی از مصرف انتی هیستامین ها و اسپری استروئیدی ، جسم خارجی بینی

ساختمانی: انحراف سپتوم ، پرفوراسیون سپتوم

روندهای التهابی: آلرژی و رینیت ها، سرماخوردگی ، سینوزیت ، محرک محیطی مثل سیگار و مواد شیمیایی

اختلالات تومورال: آنژیوفیبروما ، آنوریسم ها ، پاپیلوما ، کارسینوم اسکاموس، آدنوکارسینوما ، همانژیوما

ب: علل سیستمیک

اختلالات انعقادی: نقص های اکتسابی و مادرزادی انعقادی ، نارسائی کبدی و کلیوی ، نقص تغذیه ای و ویتامینی ، داروها ، لوکمی

بیماریهای عروقی: آرتریواسکلروزیس ، بیماریهای کلاژن ، تالانژکتازی هموراژیک

مشکلات قلبی که فشار وریدی را بالا میبرند مثل تنگی میترال و نارسائی احتقانی قلب

فشار خون: صد در صد ثابت نشده است

شایعترین علت اپیستاكسی تروما است . هوای خشك سبب ایجاد کراست بر روی سپتوم بینی می شود و با برداشته شدن دلمه ها و یا فین كردن ، مخاط می شكند. فین کردن اقدامی نادرست است و با افزایش فشار درون بینی هم احتمال خونریزی بینی را افزایش میدهد و هم باعث بروز فشار منفی و کشیده شدن محتویات غیر استریل دورن بینی بدرون محیط استریل سینوسها میشود. بدنبال فین کردن عروق خونی شکسته و اپیستاكسی رخ میدهد.

بیماران مبتلا به هیپرتانسیون و یا آترواسکلروز عروقی بیشتر از سایر افراد دچار خونریزی بینی میشوند اما بر اساس مطالب کتب مرجع هنوز ارتباط فشار خون با خونریزی بینی ثابت نشده است.

بیماران دریافت كننده شیمی درمانی و مبتلایان به لوسمی ، ترومبوسیتوپنی یا نقصی در عروق ممكن است دچار اپیستاكسی شوند. خونریزی بینی در انحراف بینی بطور شایع دیده میشود که بعلت جریان دورانی هوا درون بینی ، خشکی و دلمه بستن رخ داده و در نتیجه خونریزی بینی حادث میشود.

در فصول گرم سال میزان شیوع خونریزی بینی افزایش میابد. کمی رطوبت بینی باعث کاهش قدرت ترمیم مخاط بینی شده و لذا هر ضربه مختصری میتواند باعث بروز خونریزی بینی شود. خشکی بینی امکان تجمع میکروبی و ترشح آنزیم های مخرب فیبرینی را نیز فراهم میآورد.

اگر بصورت دیرس بدنبال تروما و آسیب ماگزیلوفاشیال، بیمار با خونریزی مراجعه کند احتمال بروز آنوریسم پس از تروما را که معمولاً 7 هفته پس از ضربه ایجاد میشوند را بایستی در تشخیص افتراقی داشته باشیم.

در مواردی علت خونریزی از بینی واضح نیست .

احتمال اینكه خونریزی از نیمه خلفی بینی در اثر ترومای خارجی باشد ، اندك است . اكثرا“ این نوع خونریزی از گسیختگی در یك رگ اسكلروتیك ناشی می شود . در صورت ابتلای بیمار به هیپرتانسیون وضعیت بدتر خواهد بود . انتظار بروز خونریزی خلفی را در افراد مسن داریم. خونریزی در اینموارد شدید است.

تغییر در میزان ویتامین C یا K و همچنین تغییر در زمان پروترومبین (PT) ، زمان خونریزی (BT) و یا زمان انعقاد (CT) بطور شایعی همراه با اپیستاكسی نیستند . بعبارت دیگر نبایستی تمامی بیماران مبتلا به خونریزی بینی را به مشکلات انعقادی ربط داد اگر این حالات علت اپیستاكسی باشند ، بیمار باید از سایر مخاط و پوست هم خونریزی داشته باشد پس در بیماری كه درسایر قسمت های بدنش خونریزی ندارد ، اختلالات خونی به ندرت علت اپیستاكسی می باشند. البته در مورد این موضوع بحث فراوانی وجود دارد. بعنوان مثال در مطالعه مک گری در سال 1995 ، 46% بیماران خونریزی شدید بینی نقص در BT داشته اند. اما معمولاً در این افراد شرح حال بروز خونریزی و انعقاد دیرس آن در سایر نقاط هم وجود دارد. شایترین بیماری نقص انعقادی فامیلیال بیماری ون ویلبراند است و در این بیماران شرح حال خونریزی های مکرر شایع است. پلاکت زیر 20000 با خونریزی خودبخودی همراه است.

تشخیص و درمان خونریزی بینی

قدم اول در بررسی و درمان بیمار مبتلا به خونریزی بینی ارزیابی وضعیت همودینامیک و راه هوائی اوست. اگر شرایط پایدار است باید به شرح حال دقیق بپردازیم اول طرف مبتلا و یا غالب تر را پیدا میکنیم. تروما و خونریزی قبلی بسیار اهمیت دارد. شرح حال داروئی و درمانها نیز مهم است. آیا بیمار سابقه جراحی و درمانها خاصی داشته است؟ شرح حال فامیلی و حتی روانی و عادات او هم پرسیده شود.

روش مناسب برای تعیین محل خونریزی به شرح زیر است :

1- پزشك و بیمار باد گان بپوشند .

2- بیمار بر روی صندلی بنشیند و به جز در صورت ضعف شدید و یا موارد شوك نباید دراز بكشد .

3- كلیه لخته های خون به وسیله ساكشن بیرون آورده شود . در صورتی كه دستگاه ساكشن در دسترس نباشد ، باید از بیمار خواسته شود تا با فین كردن ، بینی خود را از لخته های خون پاك كند .

4- پزشك با نور كافی به بخش قدامی بینی نگاه كند . در صورت یافتن نقطه خونریزی دهنده جستجو تمام شده است .

5- اگر منشاء خونریزی از قسمت قدامی نباشد و بیمار متوجه می شود كه بطور مداوم لخته ها را می بلعد ، عاقلانه است كه منشاء خونریزی را خلف بینی بدانیم .

برای معاینه خوب داشتن نور کافی و ساکشن مناسب بسیار ضروری است. پیدا کردن محل خونریزی اولین کلید درمانی است. اگر این وسایل را نداشته باشید از بیمار بخواهید فین کند و با اتوسکوپ ( با اسپوکولوم بزرگ ) داخل بینی را نگاه کنید. بیمار بایستی مستقیم روبروی شما نشسته باشد. همکاری معمولاً خوب نیست اما با توضیح اقدامات و هدف از هر اقدام باعث آرامش بیمار خواهد شد. قبل از هر کاری دو مسیر رگ خوب داشته باشید.

ست کامل درمان خونریزی بینی: گان، عینک ، دستکش ، اسپوکولوم بینی ، ساکشن مناسب ، نور هدلامپ قوی ، پنس بایونت ، پماد تتراسیکلین ، مش ، داروهای بی حس کننده .

معاینه درون بینی را با خارج سازی لخته ها شروع کنید اگر لخته وارد ساکشن نشد آنرا با بایونت بشکنید. به جدار بینی و بخصوص سپتوم بینی دقت کنید. مکرر در حین معاینه علائم حیاتی را چک کرده و با بیمار صحبت کنید تا از هوشیاری او آگاه شوید. به تجربه دیده ام که در حین معینه اینگونه بیماران و بخصوص در حین تامپون کردن ، فبل از شوک وازو واگال ، پاهای بیمار در یک لحظه بسیار گرم شده و در چند ثانیه بیمار میافتد.

محل های شایع خونریزی بینی

قسمت قدامی بینی : بیشتر این نوع خونریزی ها از شبكه عروق كسلباخ واقع در قسمت قدامی سپتوم منشاء می گیرند . عمده خون قسمت قدامی سپتوم از شبكه كاروتید خارجی تامین می شود .

قسمت خلفی بینی : عروق این قسمت بزرگ هستند و اغلب خونریزی شدید می دهند . قسمت خلفی مئاتوس تحتانی ( در زیر شاخك تحتانی ) محل شایعی برای خونریزی است . عروق این ناحیه شاخه های شریان ماگزیلاری داخلی ( از كاروتید خارجی ) هستند . شریان اتموییدال قدامی، شاخه شریان افتالمیك ( ازكاروتید داخلی ) و به بخشهای فوقانی قسمت خلفی بینی خون می رساند . خونریزی از این شریان در بالای بینی ، در بین سپتوم و شاخك میانی مشاهده می شود .

سایر نقاط : به دنبال ضربه شدید به صورت و یا وجود نئوپلاسم ، ممكن است خون از سینوس های پارانازال منشاء بگیرد. علت دیگرتلانژكتازی خونریزی دهنده ارثی و یا دیسكرازیهای خونی است که ممكن است تمام مخاط بینی دچار خونریزی شود . در بیماران مبتلا به دیسكرازیهای خونی ممكن است پتشی ، اكیموز ، هماچوری و یا سایر تظاهرات یك اختلال هماتولوژیك دیده شود .

خونریزی معمولا“ تنها از یك طرف بینی و نیز تنها از یك نقطه منشاء می گیرد . موارد خونریزی دو طرفه شامل شكستگی های بینی و یا بعد از وسیله گذاری در طرف فاقد خونریزی است . در موارد خونریزی شدید معمولا“ خون از پشت سپتوم می گذرد و در طرف دیگر نیز ظاهر می شود . این موارد ممكن است خونریزی دو طرفه تصور شوند .

درمان

خونریزی از بخش قدامی بینی

اگر محل خونریزی بینی قدامی و شدت آن زیاد است درمان شامل کوتر و پک قدامی است و اگر جواب نگرفتیم لیگاسیون شریانی و آمبولیزاسیون درمان نهایی است. اما در شدت متوسط درمان کوتر و پک قدامی است.در خونریزی قدامی خفیف بینی، درمان کوتر و پیگیری بیمار و در صورت شکست درمان ، پک قدامی انجام شود

کلاً خونریزی قدامی ساده ترین خونریزی است . زیرا این ناحیه در دسترس است و عروق آن كوچك هستند . روش درمان به شرح زیر است :

1- به وسیله ساكشن لخته های خونی را باید خارج نمود .

2- سپس یك گلوله پنبه ای آغشته به اپی نفرین یك هزارم را بر روی محل خونریزی قرار می دهیم .

3- پس از آن گلوله پنبه ای را خارج نموده و محل خونریزی دهنده را به وسیله قلم نیترات نقره ، اسید تری كلرواستیك 50 درصد و یا Suction Cutery ، كوتر می نماییم .

با استفاده از كوكایین ، تتراكایین و یا گزیلوكایین می توان بی حسی كافی برای انجام كوتر بدست آورد . در بالغین می توان كوتر شیمیایی را بدون بی حسی انجام داد .

پس از كنترل خونریزی به بیمار گفته می شود كه از دستكاری و یا فین كردن بینی پرهیز نماید . بعد از گذشت یك هفته بیمار می تواند از وازلین یا روغن معدنی جهت مالیدن بر روی سپتوم استفاده نماید. در مواد خفیف خونریزی، پس از انجام كوتر نیازی به تامپون بینی نمی باشد .

دستكاری غیر قابل كنترل بینی : بعضی از بیماران نمی توانند از دستكاری بینی خود اجتناب نمایند و ممكن است باعث زخمی شدن و حتی سوراخ شدن سپتوم بینی خود شوند . در این موارد در صورت شكست روشهای معمول ، میتوان با پك كردن هردو طرف بینی ( بمدت 7 تا 10 روز ) به وسیله پنبه های چرب شده با پمادهای آنتی بیوتیكی نئوسپورین ، اكسی تتراسیكلین یا باسیتراسین به ترمیم غشاهای مخاطی كمك نمود. استفاده از آنتی بیوتیك از ایجاد بوی بد جلوگیری می كند .

پك قدامی بینی با استفاده از اسپكولوم بینی و زیر نور درخشان صورت می گیرد . بدین منظور نوارهای آغشته به پمادهای آنتی بیوتیكی را به صورت لایه لایه ( شبیه چین های آكاردئون ) داخل بینی قرار می دهند.

خونریزی از بخش خلفی بینی

به علت شدید بودن خونریزی و دشواری مشاهده قسمت خلفی بینی ، درمان این خونریزیها پیچیده است. با استفاده از دستگاه ساكشن و پاكسازی خون در حین جلوبردن نوك لوله ساكشن ، در نهایت پزشك به نقطه ای می رسد كه با عبور دادن نوك لوله ساكشن از آن بینی با خون انباشته می شود . این نقطه همان محل خونریزی دهنده است . اما در اغلب موارد نمی توان رگ خونریزی دهنده را دید . بعلت اشكال در دسترسی به محل خونریزی و مقدار زیاد خون ، استفاده از كوتر در اغلب موارد امكان پذیر نیست.

درمان در خونریزی بینی خلفی شدید پک قدامی خلفی است و اگر جواب نگرفتیم بایستی لیگاسیون شریانی و آمبولیزاسیون انجام شود. در موارد خفیف خونریزی خلفی ، درمان مدیکال کرده و اگر درمان شکست خورد، درمان قطعی کوتر آندوسکوپیک محل خونریزی است. منظور از درمان مدیکال مرطوب کردن بینی و چرب کردن آن با ژل بینی و نیز اسپری سالین و بخور مرطوب کننده است. قطره های بینی نیز موثرند. دقت کنید که قطره های دکونژستان را بیش از چهار روز بکار نبرید.

روشهای پك خونریزی خلفی

پك كردن موضعی : گاهی یك گلوله پنبه ای كوچك آغشته به اپی نفرین بطور محكم در داخل مئاتوس تحتانی در ناحیه تقریبی خونریزی دهنده قرار داده می شود . این پك باید 1تا 2 روز در محل باقی بماند . نسبت به پك خلف بینی مزیت این نوع پك راحتی بیمار است و عیب آن احتمال جابجا شدن و كاهش فشار وارد بر محل خونریزی می باشد .پزشك با افزایش مهارت خود می تواند اكثر خونریزیهای خلف بینی را با پك قدامی متوقف سازد .

پك خلفی بینی کلاسیک: پك خلفی بینی از گازی متصل به سه نوار تشكیل شده است . پك ، آغشته به پماد آنتی بیوتیكی که حاوی نئومایسین نباشد ( چون در 7% بیماران حساسیت به نئومایسین وجود دارد ) می باشد. غالبا“ پك های خلف بینی به حدی بزرگ ساخته می شوند كه هر دو كوان را مسدود می سازند و بیمار قادر به تنفس از طریق بینی نمی باشد . انسداد راه هوایی بینی ممكن است موجب كاهش سطح PO2 و افزایش سطح PCO2 و درنتیجه عوارض ثانویه تنفسی و قلبی شود . بنابراین در افراد مسن بهتر است از پك دو طرفه خلفی اجتناب شود و در صورتی كه در افراد مسن از پك خلفی دو طرفه استفاده می شود ، بیمار باید در بیمارستان بستری شده ، تحت مراقبت دقیق قرار گیرد .

پك های بزرگ با فشار بر روی شیپور استاش موجب علایم گوشی می شوند . بنابراین پرده تمپان بیمار باید هر روز مشاهده شود ، تا از پدید آمدن اوتیت میانی یا هموتمپان آگاه شویم . پك خلفی باید در عرض 48 تا 96 ساعت خارج شود. اگر پس از آن بیمار خونریزی شدید پیدا كرد ، پك مجددا“ قرار داده می شود . پس در تامپون خلفی حتماً بیمار را باید بستری نمود.

برای قرار دادن پك خلفی یك كاتتر را از سمت خونریزی كننده بینی عبور داده و آن را بوسیله یك هموستات از دهان بیرون می آوریم . سپس نوارهای دوگانه پك را به كاتتر گره زده و با كشیدن طرف نازال كاتتر ، پك را به داخل دهان و در بالا و پشت كام نرم در قسمت نازوفارنكس می بریم . نوار سوم پك برای بیرون كشیدن آن در دهان باقی می ماند . پس از قرار دادن پك خلفی ، قسمت قدامی بینی را ( تنها در سمت خونریزی دهنده ) به وسیله نوار بلندی از گاز پك می كنیم . در نهایت دو نواری كه از بینی بیرون آورده شده اند را محكم به دور گاز گره می زنیم .

روش دیگر جهت پك خلفی ، استفاده از كاتتر فولی است كه در آن بالون كاتتر را در نازوفارنكس باد می كنند. کاتتر را درون بینی برده و از راه دهان انتهای آنرا در پشت زبان کوچک ببینید سپس آنرا کمی بالا کشیده و با 30 سی سی سالین پر کنید. هر چند این وسیله روی محل خونریزی فشاری وارد نمی كند ، اما می توان ازآن بعنوان تكیه گاهی برای پك قدامی استفاده نمود . استفاده از این روش برای پزشكان كم تجربه آسانتر است. اثر بخشی آن به میزان تامپون کلاسیک خلفی نیست.

قرار گرفتن بیمار در وضعیت نشسته میزان خونریزی را كاهش می دهد . همچنین در این وضعیت خون وارد حلق نمی شود و رفلكس gag تحریك نمی گردد.

یکی دیگر از راههای تجربی جلوگیری از خونریزی تزریق سالین نرمال در فورامن پالاتین است که در بعضی بیماران با منشا خونریزی پالاتین بسیار کمک کننده است و به ما فرصت مناسب کنترل خونریزی با تامپون را میدهد.

اثر بخشی تامپون قدامی - خافی 70% است.

لیگاتور شریانی

در صورتی كه حتی پس از پك مناسب نیز نتوان خونریزی شدید بینی را كنترل كرد ، لیگاتور شریان ضرورت دارد . برخی از مكاتب معتقد هستند كه ناراحتی حاصله برای بیمار در روش لیگاتور شریانی بسیار كمتر از پك طولانی مدت است .

در حال حاضر تمرکز بر لیگاسیون شریان اینترنال ماگزیلاری و اتموئید است. در مواردی كه خونریزی از قسمت بالایی و خلفی بینی رخ می دهد ، منشاء خونریزی از سیستم كاروتید داخلی( شریان اتموییدی قدامی ) می باشد . بستن شریان اتموییدی قدامی بی خطر است . با ایجاد برشی در كانتوس داخلی چشم می توان به این شریان دست یافت . برای لیگاتور شریان كاروتید خارجی در گردن باید بتوان آن را از شریان كاروتید داخلی افتراق داد . تنها روش قطعی استفاده از این مطلب است كه شریان كاروتید داخلی فاقد شاخه ای در گردن است . بدین منظور جراح باید قبل از لیگاتور شریان ، حداقل دو شاخه آن را شناسایی نماید . می توان بجای لیگاتور شریان كاروتید خارجی ، یكی از شاخه های انتهایی آن به نام ماگزیلاری داخلی ( شریان رینولوژیست ها ) را لیگاتور نمود . در این روش از میكروسكوپ جراحی استفاده می شود .

سایر روشهای كنترل خونریزی

یكی از روشهای كنترل خونریزی از شریان ماگزیلاری داخلی ، تزریق محلول سالین از طریق كام به داخل سوراخ گریتر پالاتین است . این روش اغلب اثر موقت دارد اما به ما فرصت تامپون کلاسیک و رسیدگی به حال بیمار را میدهد.

آمبولیزاسیون انتخابی شاخه های انتهایی شریان ماگزیلاری داخلی از روشهای موثری است که بتازگی معرفی شده است.

بیماران مبتلا به اپیستاكسی اغلب رنگ پریده هستند و ممكن است درحال شوك باشند ، اما مرگ به ندرت رخ می دهد . زیرا اگر خونریزی بیمار به حدی باشد كه بیمار دچار شوك شود ،‌ فشار خون افت می كند و خونریزی تقریبا“ در تمامی این موارد قطع می شود .

تلانژكتازی خونریزی دهنده ارثی ( بیماری رندواوسلر – وبر ) یكی از علل نامعمول خونریزیهای راجعه و شدید از بینی است . این اختلال اكثر ارگانها و سطوح اپی تلیال را گرفتار می سازد . اما معمولا“ بیمار تنها از بینی یا دستگاه گوارشی دچار خونریزی می شود . عمل جراحی كه در این مورد به كار می رود ، درموپلاستی سپتال است . از آنجایی كه ضایعات موجود در اپی تلیوم سنگفرشی به ندرت دچار خونریزی می شوند ، در این عمل پیوند از پوست ران بر روی قسمت قدامی سپتوم ، كف و دیواره جانبی بینی زده می شود .
http://www.entiran.com/nose/epistaxis.htm.44%
parnian666نام : ماجو کافامتیاز : 1599درصد بهترین پاسخ : 2%ماجو کاف (5)i

2.    88/12/16 (18:32)بهتره ه یه آزمایش خون بدی تا خیالت رو از بابت هر نگرانی راحت کنی.5%
iran_750نام : مریم پاییزیامتیاز : 40364درصد بهترین پاسخ : 11%مریم پاییزی (59)i

3.    88/12/21 (12:00)سلام خوبی
با 1 موافق هستم.5%
peymanpimiنام : پیمان لباف زادهامتیاز : 104درصد بهترین پاسخ : 0%پیمان لباف زاده (2)i

4.    88/12/26 (22:01)doktor shomare 2 hamaro vasat tozih dade vali man fek konam kare bad kardi HIV gerefti ;-).0%


دماغ


مشخصات سوال
mahe71نام : مهسا ینی زندگیامتیاز : 9درصد بهترین پاسخ : 32%مهسا ینی زندگی (67)i

16 شهریور 89 - 23:28دماغ اطلاعات بیشتر : سلام.میخام بینیمو عمل كنم چون خشكل تر میشم.چون اینجوری ارزشم تو جامعه بالاتر میره.نظر شما چیه؟تاریخ ایجاد سوال : 16 شهریور 89 (23:28)تاریخ بسته شدن سوال : 1 مهر 89تعداد بازدید :207تعداد پاسخ ها : 7طبقه بندی : زیبائی و آرایش » غيره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
دماغ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
arkan_2009نام : ارکان لیلانامتیاز : 801درصد بهترین پاسخ : 26%ارکان لیلان (5)i

89/6/17 (00:45)منم باهات موافقم حتما این کارو بکن
هر چی خشکل تر = ظرافدار بیشتر
بعدشم اگه بد بود این همه چرا عمل کردن بعضی ها که نمیتونن عمل کنن این خرافاتو راه میندازن که فلان فلان
فقط سعی کن دکترت خوب باشه که نیاز نباشه دوباره عمل کنی
.50%دیگر پاسخ ها
ali_whنام : علی حامتیاز : 140درصد بهترین پاسخ : 9%علی ح (56)i

1.    89/6/19 (16:06)مهسا خانوم باید عقل آدم کار کنه نه دماغ آدم
خوشگلی یه حسن هست ولی همه چیز نیست
این همه انسان که خوشگل نبودن و دنیا رو تکون دادند
اگه عکستون همین باشه اصلا نیازی به زیبایی ظاهر ندارید زیبایی باطن رو قوی کنید
موفق وسلامت باشید.25%
liliyom2000نام : سارا نظریامتیاز : 316درصد بهترین پاسخ : 20%سارا نظری (21)i

2.    89/6/19 (18:32)به نظر من اگر واقعا دماغت بد فرمه و اگر عمل کنی خیلی قشنگتر میشی عمل کن.
ولی اگر نه صرفا به خاطر اینکه همه عمل میکنند میخوای عمل کنی و دماغت هم ایراد اساسی نداره این کارو نکن... یکم اعتماد به نفست رو ببر بالا
اولا به عوارض عمل فکر کن
دوما از کجا معلوم خوب بشه؟.0%
angel25نام : آنا مقدمامتیاز : 385درصد بهترین پاسخ : 16%آنا مقدم (62)i

3.    89/6/20 (12:21)وا چه مسخره.ینی ارزش آدما فقط به یه دماغه؟.0%
vorojak_69نام : غزل موسویامتیاز : 115درصد بهترین پاسخ : 16%غزل موسوی (18)i

4.    89/6/20 (17:14)سلام مهسا جان منم موقعیتی مثل تو داشتم دماغم مشکل اساسی نداشت اما اسرار داشتم که عمل کنم اما بعد از گذشت زمان متوجه شدم این چیزی که باعث زیبای من میشه دماغ نیست بلکه باطن و اخلاقه منه.اگه دوست داری عمل کن اما عمل یه ریسکه اگه بد شد تا آخر عمر همون ارزشی که ازش حرف میزدی رو دیگه نداری مشکل ما پایین بودن اعتماد به نفس ماست متوجه میشی خیلی چیزای باارزشتری تو زندگی هست که بهش اهمیت ندادیم.25%
abzxukjنام : معصومه عطاییامتیاز : 103درصد بهترین پاسخ : 12%معصومه عطایی (18)i

5.    89/6/21 (23:43)اصلا ارزش آدم ها در جامعه به زیبایی بینی و ظاهری نیست هرکی علم داشته باشه یا یه تخصص ارزشش بالاتره .

من به شما توصیه میکنم اگربااین طرزفکرمیخوای بینیتو عمل کنی اصلا این کارو نکن چون هیچ فایده ای نداره......

نه خواستگارا میان پاشنه درخونتونو میکنن ونه میان تورو زیباترین دخترجهان معرفی میکنن.0%
honarmand1363نام : بهمن رجبیامتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%بهمن رجبی (5)i

6.    89/6/26 (16:04)آخه من که هنوز عکس الانتو ندیدم که بخوام راجع به خوشگل تر شدنت نظر بدم.0%


دلیل خون دماغ شدن من به صورت هر از گاه!؟ فصل خاصی هم اتفاق ن


مشخصات سوال
elissنام : بهزاد رادامتیاز : 96درصد بهترین پاسخ : 0% بهزاد راد (6)i

6 بهمن 86 - 01:10دلیل خون دماغ شدن من به صورت هر از گاه!؟ فصل خاصی هم اتفاق نتاریخ ایجاد سوال : 6 بهمن 86 (01:10)تاریخ بسته شدن سوال : 22 بهمن 86تعداد بازدید :142تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : سلامتی » غیره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
دلیل خون دماغ شدن من به صورت هر از گاه!؟ فصل خاصی هم اتفاق ن 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
delshekaste1نام : پروا پروینامتیاز : 434درصد بهترین پاسخ : 6%پروا پروین (10)i

86/11/6 (07:13)
طبق آمار به طور تقریبی یك نفر از هر 10 نفر دست كم یكبار سابقه خونریزی شدید از بینی داشته است. خونریزی ممكن است جزئی و یا خیلی شدید باشد. بعد از خونریزی‌های قاعدگی، خونریزی بینی شایعترین خونریزی خودبخودی در انسان است كه به علت پارگی عروق مخاط بینی كه بدون محافظ می‌باشد اتفاق می‌افتد. شایعترین محل خونریزی در اطفال و بالغین جوان قسمت قدامی تیغه بینی است ( كه ناحیه كیسلباخ kisselbakh یا لیتل little نامیده می‌شود). خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی كنترل نمود. مشكل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریزی در قسمت خلفی – فوقانی جدار خارجی و تیغه‌ی وسط بینی در اشخاص مسن است.

شایعترین علت خونریزی بینی ضربه یا تروما است. ضربه‌های شدید باعث شكستگی استخوان بینی شده و ضربه‌های خفیف نظیر دستكاری بینی با انگشت آسیب به ناحیه لیتل وارد آورده و سبب از بین رفتن موكوس محافظ آن ناحیه می‌شود.
عوامل مهم در كنترل خونریزی‌های بینی عبارتند از: علت، محل خونریزی، نحوه معالجه آن.
علت شناسی : عوامل موضعی و عوامل سیستمیك
عوامل موضعی:
در میان عوامل موضعی كه سبب خونریزی بینی می‌شوند، می‌توان از ضربه‌های وارده به صورت، واكنش التهابی تغییرشكل ساختمانی، وجود جسم خارجی، تماس با مواد شیمیایی سمی، مداخله جراحی و تومورهای داخلی بینی نام برد. ضربه‌ی موضعی یكی از شایعترین علل خون دماغ است. وارد كردن لوله بینی- معدی (افزایش مداوم فشار هوایی بینی) دستكاری داخلی بینی و بازیابی جسم خارجی داخل بینی كه سبب پاسخ التهابی شدید شده است، همه می‌توانند مسئول خونریزی بینی باشند عمل‌های جراحی داخلی بینی و شكستگی‌های استخوان بینی، دیواره سینوس‌های صورت- كاسه چشم و قاعده جمجمه هم می‌تواند سبب خون دماغ شوند.
بد شكلی‌های ساختمانی:
به شكل مادرزادی یا اكتسابی می‌توانند سبب درگیری قسمت غضروفی یا استخوانی تیغه‌ی بینی یا شاخك‌ها شوند. در این حالت هوای دمیده شده با سرعت و تلاطم بیشتری وارد بینی می‌شود. این مسئله سبب خشكی غشای مخاطی- التهاب و دلمه بستن می‌شود. برداشتن دلمه‌ها از طریق پاك كردن بینی یا با فشار وارد كردن هوا از راه بینی انسداد یافته عروق خونی سطحی را در معرض قرار می‌دهد و موجب خونریزی می‌شود.
سرطان‌های متعددی می‌توانند با خونریزی‌های خودبخودی بینی تظاهر كنند یكی از عوامل خونریزی شدید بینی در پسران، آنژیوفیبروم است. این تومور خوش خیم عروق كه از ناحیه بینی- حلقی منشاء می‌گیرد ممكن است به صورت خودبخودی یا در پاسخ به ضربه خونریزی كند.
علائم بالینی
بیماران از خونریزی هر دو بینی معمولاً شكایت دارند در حالی كه در حقیقت یك بینی خونریزی دارد. از بیمار باید پرسش كرد اگر دو طرف خونریزی دارد شدت كدام بینی بیشتر است. بهتر است لخته‌های خون خارج شود بعد به دقت داخل بینی معاینه شود تا محل خونریزی مشخص گردد.
درمان كلی
1- حفظ خونسردی
2- بیمار باید بنشیند و بالاتنه‌ی خود را به جلو خم كند و دهان خود را باز نماید او در این حالت می‌تواند خون را تف كرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول در آید.
تنها اگر به مدت 5 دقیقه قسمت جلوئی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه‌ی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزی‌های بینی مهار می‌شوند به بیماران گوشزد می‌شود كه پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند. زیرا ممكن است هنگام در آوردن آنها دچار مشكل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند. اگر سابقه خونریزی شدید یا طولانی وجود دارد یا در حین معاینه بیمار دچار افت فشار خون ارتوستاتیك (كاهش فشار خون وضعیتی) می‌شود. تعیین سطح هموگلوبین و هماتوكریت جهت تصمیم‌گیری در مورد ضرورت تزریق خون به بیمار الزامی است.
3- كمپرس‌های سرد باید پشت گردن و همچنین پشت بینی گذارده شود.
4- پایین آوردن فشار خون
5- قطع داروهای ضد انعقادی
درمان موضعی
- كوتر كردن (cautery)
- تامپوناد قدامی و خلفی
مهار خونریزی احتیاج به همكاری بیمار و وسایل معاینه دقیق از جمله چراغ پیشانی و ساكشن دارد روش‌های متعددی برای هموستاز (توقف خونریزی) وجود دارد كه می‌تواند از كوتریزاسیون شیمیایی (اسید‌تری كلرواستیك و نیترات نقره) و الكتریكی تا تامپون قسمت قدامی و خلفی بینی متفاوت باشد. البته روش‌های دیگری از جمله كوتریزاسیون با كمك آندوسكوپی- بستن شریان‌های اصلی‌تر جراحی‌های سپتوپلاستی تیغه‌ی بینی و ... وجود دارد.
باید در ابتدا خون، لخته‌ها و اجسام خارجی را خارج شود. سپس از فنیل افرین و لیدوكائین جهت ایجاد انقباض عروقی و بی‌حسی لازم به شكل موضعی شود. می‌توان درست روی همان مخاط شكننده به آرامی یك قلم آغشته به نیترات نقره را به عروق خونی كه به موضع خونریزی می‌رسند تماس دهیم بهتر است آن رگ خونی كه به محل خونریزی دهنده می‌رسد سوزانده شود تا این كه مستقیماً خود محل را بسوزانیم.
در صورتی كه امكان كوتریزاسیون نباشد یا با كوتریزاسیون خونریزی كنترل نشود باید از تامپون استفاده كرد.
بدون توجه به روش اقدامی، تامپون بینی باید دست كم 72-48 ساعت باقی بماند هم به دلیل اینكه این پانسمان راه تخلیه سینوس‌های اطراف بینی را می‌بندد و هم به خاطر اینكه احتمال سندرم شوك عفونی كاهش یابد از آنتی بیوتیك استفاده می‌شود.

حدود 10% خون دماغ‌های خلفی به روش‌های درمانی معمولی پاسخ نمی‌دهد و مداخله جراحی لازم است.
راهنمایی‌هایی جهت ارجاع به متخصص
خون دماغ مداوم نیازمند به ارزیابی توسط متخصص گوش، حلق و بینی دارد. بیماری كه به بستن قسمت خلفی بینی نیاز دارد باید حتماً توسط پزشك متخصص گوش، حلق و بینی درمان شود. آزمایش‌های معمولی كه شامل PT و PTT شمارش پلاكت و زمان سیلان است.
باید در موارد خونریزی شدید بینی انجام شوند سطح هموگلوبین و هماتوكریت باید تعیین شود تا تصمیم بگیریم كه بیمار احتیاج به تزریق خون دارد یا خیر. هنگامی كه خونریزی بند آمد استفاده از قطره كلرورسدیم - اجتناب از دستكاری داخل بینی و استفاده از پماد مناسب بر روی تیغه بینی می‌تواند از خونریزی مجدد بین جلوگیری كند.


منبع : http://asp.irteb.com/article/completeArticle.aspx?id=159.69%دیگر پاسخ ها
m_najafi1981نام : م نامتیاز : 198درصد بهترین پاسخ : 60%م ن (0)i

1.    86/11/6 (12:30)بهزاد عزیز
دلایل خون دماغ شدن شما اگر بی دلیل و بدون هیچ ضربه و انگشت در بینی کردن باشد :
1- اختلالات التهابی: خشکی مزمن مخاط بینی- بینی دچار حساسیت بی دلیل- استنشاق تنباکو, شاهدانه..
2-عفونتها: سینوزیت مزمن , عفونت بینی
3-اختلالات مادرزادی: انحراف بینی .. بعضی از مشکلات دیگر مادرزادی
4-ضربه و فشار به بینی: پس از جراحی- ضربه واقعی به بینی-مصرف مزمن بعضی داروها- معتادان کوکائین- فرو کردن انگشت در بینی- وجود جسم خارجی در بینی
5- متابولیک: فشار خون-اختلالات خونی
6- سرطانهای خوش خیم و بدخیم بینی

خلاصه: با توجه به شرح خال مختصری که از شما داریم به نظر میرسد محتمل ترین تشخیص برای شما.. علل های شماره یک باشد.. اگر چنین مشکلی تداوم بیابد ..به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا از نظر علل 3 و 5 و نهایتا دیگر علل بررسی کند.
موفق باشی.0%
mohsenhosniنام : محسن حصنیامتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 5%محسن حصنی (121)i

2.    86/11/7 (00:33)افزایش فشار خون و کاهش توان مو یرگ های بینی .در تابستان شایع تر است.7%
behno0sh_artنام : سکوت امتیاز : 206درصد بهترین پاسخ : 20%سکوت (5)i

3.    86/11/7 (01:55)یه سر برو دکتر خیال خودت و همه رو راحت کن.23%


ساير مطالب :
* یه نرم افزار جدیدگرافیکی معرفی کنید؟
* من ایکن یکی ار درایو های هارد دیسکم عوض شده ،به شکل یه flash
* چجوری یه فایل پی دی اف فارسی رو به ورد تبدیل کنم ؟
* علت فرو رفتگی زیر چشم فرد عینکی و لنزی
* علت کج و زشت بودن دندانها
* سوال درباره پرشین گیگ
* كلمه "تله" در دنیای سینما و تئاتر به چه معناست؟
* کنترل حساب اینترنتی رو که می زنم صفحش نمیاد؟چی کار کنم؟
* سلام کسی راجع به انواع دماسنج ها یامطلبی راجع به دماسنج ها ن
* در خواست اطلاعات ور ا هنمایی