تبليغات
طرز نگهداری و تکثیر بامبو ؟؟؟؟


مشخصات سوال
eli2344نام : الهه امتیاز : 106درصد بهترین پاسخ : 33%الهه (5331)i

3 دی 87 - 09:26طرز نگهداری و تکثیر بامبو ؟؟؟؟ اطلاعات بیشتر : میخوام بدونم چقدر نور نیاز دارند . آبشو چندوقت یه بار عوض کنم . برای تقویتشون از چی استفاده کنم ؟ و چه جوری میشه تکثیرشون کرد؟تاریخ ایجاد سوال : 3 دی 87 (09:26)تاریخ بسته شدن سوال : 12 دی 87تعداد بازدید :3044تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : علوم » کشاورزی و زراعت- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
طرز نگهداری و تکثیر بامبو ؟؟؟؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
dasiseنام : الناز احمدی شادامتیاز : 113درصد بهترین پاسخ : 20%الناز احمدی شاد (6)i

87/10/3 (14:53)سلام. من فکر می کنم این گیاه توقع زیادی نداشته باشه اما نور مستقیم براش خوب نیست. بهتره توی خاک ژله ای نگهداری نکنی چون احتمال رشد قارچ وجود داره و ممکنه گیاه رو خراب کنه. قلمه زدن راه تکثیرشه اما چون همون طور که دوستان گفتن داشتن پیچ در این گیاه مهمه(پیچ خوشبختی) و این پیچ هرچه بالاتر باشه گیاه مرغوب تر محسوب میشه بهتره این کارو نکنی مگر اینکه گیاهی داشته باشی که اصلا پیچ نداشته باشه به تعداد زیاد از زیر گره ها یا بند ها تکثیر کن و یک روز در معرض هوا قرار بده تا خشک بشه و شیره ی پروده گیاه از اون خارج نشه و به اصطلاح ما کشاورزا پینه ببنده بعد بذارش داخل آب وقتی ریشه داد گیاه مستقلی خواهی داشت. موفق باشی..7%دیگر پاسخ ها
ashil87نام : آشیل آشیلیامتیاز : 150درصد بهترین پاسخ : 16%آشیل آشیلی (2)i

1.    87/10/3 (09:31) با سلام این روزها بازار فروش بامبوها نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی رونق خوبی دارند؛ چون هم شكل و شمایل آنها جالب است و هم شرایط نگهداریشان ساده. درواقع بامبوها برای رشد به خاك نیاز ندارند، می‌توان آنها را در آب یا خاك ژله ای نگهداری كرد و برای رشد بهتر، تقویت‌كننده‌های مایع را به كار برد.
یكی از دلایلی كه طی یكی دو سال اخیر استقبال مردم از خرید بامبو زیاد شده، این است كه عده‌ای معتقدند بامبو شانس می‌آورد و بر این باورند كه بامبوها از تایلند و مالزی به ایران وارد می‌شوند و مردم هم با اشتیاق آن را تهیه می‌كنند تا شاید از این راه شانس در خانه‌شان را بزند. بهترین دما برای پرورش بامبو 15 تا 40درجه سانتیگراد است و اگر در محیطی با نور غیرمستقیم نگهداری شونده به سرعت رشد می‌كنند و قد می‌كشند در ضمن میتوانید از یكی دو حبه قند هم در آبشون استفاده كنید.42%
akam22نام : آکام حبیبیامتیاز : 16649درصد بهترین پاسخ : 54%آکام حبیبی (24)i

2.    87/10/3 (09:31)خیزران ( بامبو)BAMBOUSA


گیاه خیزران ) بامبو)BAMBOU ، جنسی از گیاهان خانواده گندمیانGraminees است كه شامل چندین گونه مختلف میباشد .
بعضی از گونه های این گیاه را در مناطق معتدل سرد میتوان كاشت ولی برخی دیگر را زمستانها در گلخانه سرد باید نگهداری كرد .
ریشه اش ساقه های زیر زمینی ( ریزوم) و ساقه های هوائی آن بند بند میباشد كه چندین متر بلند میشود .
برگهایش باریك و نوك تیز است .
خیزران ) بامبو)BAMBOU ، را می توان در نارنجستان كاشت یا آنكه در صندوقهای بزرگ چوبی كاشته زمستان آنها را در گلخانه سرد یا نارنجستان برده بمحض اینكه هوا مساعد شد آنها را بیرون آورده در نقاط مناسب چمن زار بكارند .
بوته خیزران ) بامبو)BAMBOU كه در نواحی گرمسیر تا 40 متر قد می كشد در آن مناطق جنگلهای عظیمی را تشكیل می دهد .
پس از چند سال كه خیزران ) بامبو)BAMBOU گل داده و میوه كرد ، بوته اش خشكیده و بوته های جدیدی از پاجوشهای ریشه بجای آن می روید .
جوانه تازه، مغز و میوه های رسیده این گیاه خوراكی است و از چوب آن برای عصا و انواع صندلی و میز باغی استفاده میكنند.

تكثیر :
برای زیاد كردن خیزران ، بهار ریشه های زیادی را گرفته جای دیگر می كارند .بامبو که در زبان فارسی به نی خیزران شهرت دارد گیاهی است که در دامنه کوه‌ها و تپه‌هایی که دارای رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئیده یا کشت میشود . میزان رطوبت ، حرارت موجود در منطقه و نوع خاک تعیین کننده کیفیت و مرغوبیت بامبو بوده و هر چه میزان رطوبت و حرارت بیشتر باشد کیفیت محصول نیز بهتر خواهد بود . گیاه بامبو که تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت‌های متفاوت است و در حال حاضر بهترین نوع بامبو در ژاپن ، چین و بطور کلی کشورهای شرق آسیا و هند روئیده و کشت میشود و در ایران میتوان لیالستان لاهیجان علی آباد ( در فاصله سخت سر و تنکابن ) قاسم آباد در رودسر و تقریباً بیشتر نقاط شمال کشور را در زمرد مساعد ترین مناطق رویش بامبو بحساب آورد . در این مناطق بیشه‌های کوچکی وجود دارد که در فصل پائیز و اوایل زمستان یعنی هنگام بریدن و قطع ساقه‌های بامبو از هر یک بین ۵۰ الی ۲۰۰ شاخه نی بدست می‌آید. بامبو از چهار قسمت سطح داخلی (دارای پوشش نرم ) ، دیافراگم ( متصل کننده بخش‌های ساقه به یکدیگر) میباشد و پوشش رویه که بسیار سخت و دیرشکن است تشکیل شده و دیافراگم کاملاً فشرده بوده و آب در آن نفوذ نمی‌کند. بامبو معمولاً به رنگهای مختلفی مانند سبز ، مشکی ، متمایل به قهوه‌ای ، عنابی ، و زرد مایل به کرم دیده میشود و اگر چه میتوان مصارف زیادی بر آن قائل شد ولی بطور کلی موارد مصرفیش بیشتر محدود میشود به

مواردمصرف

۱) استفاده از آن برای تغذیه
۲) بهره برداری به منظور تهیه کاغذ و اشیاء مختلف چوبی و سایر معارف صنعتی .
۳) کاشت در اطراف باغها و مزارع جهت حفاظت محل .
گیاه بامبو محتوی مقدار فراوانی سلولز است که میتواند برای تهیه کاغذ و همچنین ابریشم مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد. در ایران کشت بامبو هنوز رواج چندانی ندارد و صرفنظر از بخشهای کوچکی در شمال کشور که در آنها مقدار محدودی بامبو کشت میشود صنعتگران سایر نقاط از بامبوهای خودرویی که در اکثر شهرهای شمالی و بویژه منطقه لیالستان لاهیجان وجود دارد، استفاده میکنند. استفاده از بامبو جهت تولید محصولات مختلف تقریباً از زمان کشت چای در ایران ، رواج یافت چرا که بامبو بعنوان حفاظت محل چایکاری بکار گرفته شد و صنعتگران همزمان با بهره برداری چایکاران از مزارع چای به موارد استفاده متعدد آن برای ساخت فرآوردههای گوناگون پی بردند و ساخت محصولات بامبو در گیلان متداول گردید. هم اکنون استاد کاران جوانی که اکثراً نیز برخوردار از مهارت و کارآیی کافی هستند به کار در این رشته اشتغال دارند و مهمترین مرکز تولید محصولات بامبو لبالستان لاهیجان میباشد. از بامبو محصولاتی نظیر شکلات خوری، میوه خوری، لوستر، کلاهک آباژور، جای نان، صندلی و انواع دیگر وسایل مصرفی در اندازههای مختلف تولید میگردد. برای تهیه یک ظرف بامبو ابتدا نئی را که قبلاً در انبار گذشته شده و خشک شده‌است با اره نجاری و به قطعات ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی متری در میآورند و لبه این نوارها را با وسیلهای که در اصطلاح محلی «ماشین» نامیده میشود به عرض مساوی در میآورند و پس از زنده کردن آماده بافت مینمایند . کار بافت معمولاً بر روی میزی که روی آن چند دایره به اندازه کف و ته ظرفی که میخواهند ببافند قرار دارد انجام میشود . صنعتگران ابتدا دایره کف ظروف را تهیه و سپس بدنه آنرا میبافند . گاهی نیز برای وصل کردن برخی از قطعات به یکدیگر از مفتولهای سیمی بسیار نازک استفاده کرده و با انبردست معمولی آنها را به هم میپیچانند و در انتهای کار، تمامی اطراف نی را که معمولاً بزرگ و کوچک است با قیچی مخصوص که به شکل قیچی باغبانی است، برش میدهند تا نیها یک اندازه شود و محصول شکل یکنواختی پیدا کند . یک محصول از نوع مرغوب باید دارای ویژگیهای زیر باشد :

* رنگ آن طلایی متمایل به سفید باشد .

قابل ذکر است که بامبوئی که رنگ آن سبز باشد نشان دهنده خشک نبودن آن بوده و احتمالاً سیاه میشود .

* شبکههایی که بعد از بافت ایجاد میشود باید منظم و یک اندازه باشد .
* مفتولی که برای وصل کردن بعضی از قسمتهای بامبو از آن استفاده میشود باید بسیار ظریف بوده و دقت کافی در پیچاندن آن بکار رود .
* از آنجا که برخی از ظروف بامبو رنگی هستند مسلماً در انتخاب نوع رنگ و نحوه بکار گرفتن آن باید دقت کافی بعمل آید .

گیاه خیزران ) بامبو) BAMBOU ، جنسی از گیاهان خانواده گندمیانGraminees است که شامل چندین گونه مختلف میباشد .بعضی از گونه‌های این گیاه را در مناطق معتدل سرد میتوان کاشت ولی برخی دیگر را زمستانها در گلخانه سرد باید نگهداری کرد .ریشه اش ساقه‌های زیر زمینی ( ریزوم) و ساقه‌های هوائی آن بند بند میباشد که چندین متر بلند میشود . برگهایش باریک و نوک تیز است . خیزران ) بامبو) BAMBOU ، را می‌توان در نارنجستان کاشت یا آنکه در صندوقهای بزرگ چوبی کاشته زمستان آنها را در گلخانه سرد یا نارنجستان برده بمحض اینکه هوا مساعد شد آنها را بیرون آورده در نقاط مناسب چمن زار بکارند . بوته خیزران ) بامبو) BAMBOU که در نواحی گرمسیر تا ۴۰ متر قد می‌کشد در آن مناطق جنگلهای عظیمی را تشکیل می‌دهد . پس از چند سال که خیزران ) بامبو) BAMBOU گل داده و میوه کرد ، بوته اش خشکیده و بوته‌های جدیدی از پاجوشهای ریشه بجای آن می‌روید . جوانه تازه، مغز و میوه‌های رسیده این گیاه خوراکی است و از چوب آن برای عصا و انواع صندلی و میز باغی استفاده میکنند. تکثیر : برای زیاد کردن خیزران ، بهار ریشه‌های زیادی را گرفته جای دیگر می‌کارند


.بقیه مقاله را در این سایت ببینید

http://forum.gigapars.com/showthread.php?t=12259.42%
sara_khanoom_goolنام : نیوشا .............امتیاز : 232درصد بهترین پاسخ : 13%نیوشا ............. (11)i

3.    87/10/3 (11:07)salam
taksiresh az tarighe ghalame saghe hast
in ke mibini saghash pich dare chon ba shishe arayeshesh midan
negahdari ham mesle baghie giahane apartemanie faghat yadet nare ghatre babbo hatman be abesh ezafe kon
movafagh bashi.0%
ostad_ehsanنام : احسان tامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 25%احسان t (15)i

4.    87/10/3 (16:10)سلام آّ ب هر 14 روز باید تعویض شود فقط به ریشه اسیب نرسد و از اب جوشیده شده استفاده نمایید
قطره هایی در بازار موجود هست تهت عنوان بامبو برای تقویت
از قلمه برای تکثیر استفاده نمایید.0%
bamtehran2008نام : محمد شاکریامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%محمد شاکری (1)i

5.    87/10/5 (15:34)salam baead az abe madane estefade kard va barae taxser azgalame zadan.7%


پیچ دادن بامبو


مشخصات سوال
mehrnoosh182006نام : مهرنوش افشارامتیاز : 857درصد بهترین پاسخ : 23%مهرنوش افشار (29)i

23 شهریور 88 - 08:58پیچ دادن بامبو اطلاعات بیشتر : ما شاخه های بامبو داریم که داره همینجوری خدا رو شکر خوب رشد می کنه. با این حال داره صاف میره بالا و فقط همون یک پیچی که از اول داشت داره. اگر بخوام تعداد پیچ های ساقه اش رو زیاد کنم چه کار کنم؟تاریخ ایجاد سوال : 23 شهریور 88 (08:58)تاریخ بسته شدن سوال : 25 شهریور 88تعداد بازدید :255تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : خانه و خانواده » باغبانی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
پیچ دادن بامبو 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
elham_k_zنام : ً الهام ً امتیاز : 1129درصد بهترین پاسخ : 25% ً الهام ً (65)i

88/6/23 (12:25)رشد ساقه ی بامبو در سال ، حدود 15 تا 20 سانتی متراست ، ولی سرعت پدیدار شدن برگ های جدید بیشتر می باشد . رشد این گیاه بعد از پیچ به صورت مستقیم است . قطر ساقه ی بامبو به کندی افزایش می یابد ، به نحوی كه رشد قطر ساقه با چشم تشخیص داده نمی شود.

در ابتدا ساقه ی این گیاه ، مستقیم است . اگر شاخه ای از گیاه را در حدود یک ماه داخل آب قرار ندهند ، گیاه از طریق رطوبت هوا تغذیه می كند و زنده می ماند ، اما ساقه ی آن نرم می شود . در این حالت بامبو را در لوله هایی كه به صورت مار پیچ است قرار می دهند ، سپس بخش کمی از پایین ساقه را " حدود یک بند" برش می زنند و به آب می رسانند . با این روش ، گیاه شروع به آبگیری می كند و بعد از چند روز لوله را از گیاه جدا می كنند در حالی كه حالت پیچ آن حفظ می شود و باقی می ماند.

پیچ دادن بامبو در ایران: ایران از جمله کشور هایی است که آب و هوای خشک و خنك دارد . پیچ دادن بامبو در چنین شرایط آب و هوایی 98% موارد به شكستن ساقه می انجامد . اگر می خواهید رطوبت مورد نیاز بامبو را تامین کنید باید مکانی را ایجاد نمایید كه مدت یک ماه رطوبت 70 تا 90 درصد را دارا باشد تا بتوان آن را پیچ داد . قسمتی از شمال یا جنوب کشور در فصل تابستان که رطوبت هوا بالا می رود ، مكان مناسبی برای این کار است .
.86%دیگر پاسخ ها
mohsen1400نام : محسن عبداللهیامتیاز : 5211درصد بهترین پاسخ : 28%محسن عبداللهی (379)i

1.    88/6/23 (10:41)اون پیچ اولیه توی کارخانه با فشار و بستن به یک لوله ایجاد شده
اگر می خوای پیچ بخوره دوباره باید ببندی یه یک جسم گرد.13%
iran_750نام : مریم پاییزیامتیاز : 40364درصد بهترین پاسخ : 11%مریم پاییزی (60)i

2.    88/6/24 (10:56)سلام خوبی
پاسخ 1 درست هست.0%


گیاه بامبو چیست


مشخصات سوال
mdf12نام : علی رضاییامتیاز : 82درصد بهترین پاسخ : 0%علی رضایی (5)i

21 اردیبهشت 89 - 10:36گیاه بامبو چیست اطلاعات بیشتر : ممنون تاریخ ایجاد سوال : 21 اردیبهشت 89 (10:36)تاریخ بسته شدن سوال : 29 اردیبهشت 89تعداد بازدید :54تعداد پاسخ ها : 5طبقه بندی : علوم » غیره- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
گیاه بامبو چیست 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
behshahr0152نام : رسا بامتیاز : 130درصد بهترین پاسخ : 60%رسا ب (15)i

89/2/25 (13:49)بامبو كه در زبان فارسی به نی خیزران مشهور است از گذشته های بسیار دور نیز در اشعار و متون ادبی كاربرد داشته است. امروزه این گیاه به عنوان یك گیاه زینتی در بسیاری از شهرهای كشورمان به فروش می رسد.در اصل این گیاه در كشورهای شرق آسیا كه رطوبت و گرمای كافی دارند رشد می كند مثل چین، ژاپن، تایلند و…

گرچه این گیاه در مراحل پایانی سال های عمر خود بسیار غول پیكر و چوبی می شود اما نمی توان به آن درخت گفت بلكه نوعی علف عظیم الجثه است.
فروشندگان بامبو این گیاه را گیاه شانس می دانند و برای ترغیب خریداران خواهند گفت كه نگهداری این گیاه در منزل یا محل كار علاوه بر شكل جالب، شانس نیز خواهد آورد. البته برای اینكه این گیاه شانس آور باشد باید فرد باشد یعنی 1 عدد یا 3 عدد یا … زیرا یكی از آنها باید طاق(=تنها و مجرد) بماند تا با كسی كه از او نگهداری می كند جفت شود. اینكه آیا یك گیاه می تواند برای انسان خوش شانسی بیاورد از نظر عقلی تایید نمی شود و خرافه به نظر می رسد.


انواع بامبو

بامبو انواع بسیار زیادی دارد. برای مثال این بامبویی كه در بازار به فروش می رسد گونه ای از بامبو به نام لاكی بامبو (lucky bamboo) یعنی بامبوی شانس آور است كه تفاوتهایی با بامبوی اصلی دارد. مثلا خود بامبو كه در جنگل های شرق آسیا می روید می تواند تا ارتفاعی نزدیك به 40 متر (هم اندازه ساختمانی 13 طبقه !!!)


شرایط رشد بامبو
همان طور كه گفته شد بامبو به طور طبیعی در مناطق گرم و مرطوب رشد می كند بنابراین برای نگهداری بامبو در منزل نیز نباید آن را در جای سرد مثلا رو به روی باد مستقیم كولر قرار داد. این گیاه در چند سال اول زندگی نیازی به خاك ندارد و در آب به خوبی ریشه كرده و رشد می كند. آب آن باید هر چهار روز تعویض شود و اگر در آب نسبتا سرد (از آب شیر سرد تر) قرار گیرد بهتر است. برخی برای رشد بهتر مكمل های غذایی به آب آن اضافه می كنند كه اگر مقدار آن كم باشد مانعی ندارد اما در صورتی كه به آب آن خیلی مواد محلول اضافه شود باعث پوسیدگی ریشه آن می شود.
اگر ریشه بامبوی شما دچار پوسیدگی شد نگران نباشید، آن را از قسمت سالم ببرید و در آب جدیدی قرار دهید در این صورت پس از چند روز مجددا ریشه ایجاد می شود. باید دقت كرد كه ظرفی كه بامبو را در آن نگهداری می كنید نباید خیلی پر آب باشد زیرا تا هر جایی كه آب باشد روی ساقه ی بامبو ریشه ایجاد می شود.

قیمت این گیاه در شهرهای مختلف متفاوت است ولی متوسط آن شاخه ای بین 2 الی 4 هزار تومان است.
این گیاه به صورت عمده وارداتی است اما در برخی شهرهای شمالی ایران نیز قابل كشت است. اخیرا واردات این گیاه به كشور ممنوع شده است. این گیاه را می توان از طریق قلمه زدن نیز تكثیر كرد.

نحوه قلمه زدن لاكی بامبو

برای قلمه زدن لاكی بامبو باید آن را در حدود 4 بند از بالای ریشه به كمك یك تیغ تیز یا یك قیچی مخصوص گل بُرید در این حالت گیاه دو قسمت میشود: یك قسمت كه ریشه دارد اما برگ ندارد و یك قسمت كه برگ دارد اما ریشه ندارد. حال قسمتی كه برگ دارد اما ریشه ندارد را داخل ظرف آب جدیدی قرار دهید در صورت مساعد بودن شرایط پس از چند روز ریشه های كوچكی در قسمتی از بامبو كه در آب قرار دارد ظاهر خواهد شد. از طرفی بالای قسمت دیگری از گیاه كه ریشه دارد ولی برگ ندارد را به وسیله چسب مخصوص گیاه بپوشانید. برگ های تازه روییده نیز در این قسمت پس از مدتی ظاهر خواهند شد..0%دیگر پاسخ ها
armandodvنام : آرمان خامتیاز : 11520درصد بهترین پاسخ : 40%آرمان خ (47)i

1.    89/2/21 (21:09)سلام
گیاه بامبو، گیاه بومی نواحی جنوب شرقی آسیاست و همون خیزران خودمونه.
این گیاه سطح وسیعی رو میپوشونه و ریشه های درختچه های اون به هم پیوسته هستند.
كاربرد عمده اون در ساختن كاغذ و قلمهای خوش نویسیه.
موفق باشی!.75%
hsharareنام : شراره اامتیاز : 1302درصد بهترین پاسخ : 27%شراره ا (3)i

2.    89/2/22 (00:46)خـِیزَران یا بامبو گیاهی است چندساله از تیره گندمیان. خیزران درخت نیست بلکه علفی غول پیکر است. ساقه‌های خیزران در ردیفهای متراکم رشد می‌کند و می‌تواند تا ارتفاع ۴۰ متر (۱۳۰ پا) برسد.[۱]

[ویرایش] جنگل‌های خیزران چین
در چین اکثر جنگلهای کم ارتفاع، قرنها پیش از بین رفتند. با این وجود، هنوز جنگلهایی که خیزران در خود دارند سراشیبی تپه‌ها را در غرب کشور می‌پوشانند. خیزران در کوههای استان ساچوان برای آخرین پانداهای باقیمانده که در حیات وحش زندگی می‌کنند غذا تأمین می‌کند. این ناحیه احتمالاَ دارای ۱۳۰۰ پاندا است. [۲]

در متن این مقاله از هیچ منبع و مأخذی نام برده نشده‌است.
شما می‌توانید با افزودن منابع بر طبق اصول اثبات‌پذیری و شیوه‌نامهٔ ارجاع به منابع، به ویکی‌پدیا کمک کنید.
مطالب بی‌منبع احتمالاً در آینده حذف خواهند‌ شد.


بامبو که در زبان فارسی به نی خیزران شهرت دارد گیاهی است که در دامنه کوه‌ها و تپه‌هایی که دارای رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئیده یا کشت می‌شود . میزان رطوبت ، حرارت موجود در منطقه و نوع خاک تعیین کننده کیفیت و مرغوبیت بامبو بوده و هر چه میزان رطوبت و حرارت بیشتر باشد کیفیت محصول نیز بهتر خواهد بود . گیاه بامبو که تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت‌های متفاوت است و در حال حاضر بهترین نوع بامبو در ژاپن ، چین و بطور کلی کشورهای شرق آسیا و هند روئیده و کشت می‌شود و در ایران می‌توان لیالستان لاهیجان علی آباد ( در فاصله سخت سر و تنکابن ) قاسم آباد در رودسر و تقریباً بیشتر نقاط شمال کشور را در زمره مساعد ترین مناطق رویش بامبو بحساب آورد . در این مناطق بیشه‌های کوچکی وجود دارد که در فصل پائیز و اوایل زمستان یعنی هنگام بریدن و قطع ساقه‌های بامبو از هر یک بین ۵۰ الی ۲۰۰ شاخه نی بدست می‌آید. بامبو از چهار قسمت سطح داخلی (دارای پوشش نرم ) ، دیافراگم ( متصل کننده بخش‌های ساقه به یکدیگر) می‌باشد و پوشش رویه که بسیار سخت و دیرشکن است تشکیل شده و دیافراگم کاملاً فشرده بوده و آب در آن نفوذ نمی‌کند. بامبو معمولاً به رنگهای مختلفی مانند سبز ، مشکی ، متمایل به قهوه‌ای ، عنابی ، و زرد مایل به کرم دیده می‌شود

[ویرایش] مواردمصرف

اندازه بامبو در برابر یک فرد۱) استفاده از آن برای تغذیه

۲) بهره برداری به منظور تهیه کاغذ و اشیاء مختلف چوبی و سایر معارف صنعتی .

۳) کاشت در اطراف باغها و مزارع جهت حفاظت محل .

گیاه بامبو محتوی مقدار فراوانی سلولز است که می‌تواند برای تهیه کاغذ و همچنین ابریشم مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد. در ایران کشت بامبو هنوز رواج چندانی ندارد و صرفنظر از بخشهای کوچکی در شمال کشور که در آنها مقدار محدودی بامبو کشت می‌شود صنعتگران سایر نقاط از بامبوهای خودرویی که در اکثر شهرهای شمالی و بویژه منطقه لیالستان لاهیجان وجود دارد، استفاده می‌کنند. استفاده از بامبو جهت تولید محصولات مختلف تقریباً از زمان کشت چای در ایران ، رواج یافت چرا که بامبو بعنوان حفاظت محل چایکاری بکار گرفته شد و صنعتگران همزمان با بهره برداری چایکاران از مزارع چای به موارد استفاده متعدد آن برای ساخت فرآوردههای گوناگون پی بردند و ساخت محصولات بامبو در گیلان متداول گردید. هم اکنون استاد کاران جوانی که اکثراً نیز برخوردار از مهارت و کارآیی کافی هستند به کار در این رشته اشتغال دارند و مهمترین مرکز تولید محصولات بامبو لبالستان لاهیجان می‌باشد. از بامبو محصولاتی نظیر شکلات خوری، میوه خوری، لوستر، کلاهک آباژور، جای نان، صندلی و انواع دیگر وسایل مصرفی در اندازههای مختلف تولید می‌گردد. برای تهیه یک ظرف بامبو ابتدا نئی را که قبلاً در انبار گذشته شده و خشک شده‌است با اره نجاری و به قطعات ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی متری در میآورند و لبه این نوارها را با وسیلهای که در اصطلاح محلی «ماشین» نامیده می‌شود به عرض مساوی در میآورند و پس از زنده کردن آماده بافت مینمایند . کار بافت معمولاً بر روی میزی که روی آن چند دایره به اندازه کف و ته ظرفی که میخواهند ببافند قرار دارد انجام می‌شود . صنعتگران ابتدا دایره کف ظروف را تهیه و سپس بدنه آنرا می‌بافند . گاهی نیز برای وصل کردن برخی از قطعات به یکدیگر از مفتولهای سیمی بسیار نازک استفاده کرده و با انبردست معمولی آنها را به هم میپیچانند و در انتهای کار، تمامی اطراف نی را که معمولاً بزرگ و کوچک است با قیچی مخصوص که به شکل قیچی باغبانی است، برش می‌دهند تا نیها یک اندازه شود و محصول شکل یکنواختی پیدا کند . یک محصول از نوع مرغوب باید دارای ویژگیهای زیر باشد :

رنگ آن طلایی متمایل به سفید باشد .
قابل ذکر است که بامبوئی که رنگ آن سبز باشد نشان دهنده خشک نبودن آن بوده و احتمالاً سیاه می‌شود .

شبکه‏هایی که بعد از بافت ایجاد می‌شود باید منظم و یک اندازه باشد .
مفتولی که برای وصل کردن بعضی از قسمتهای بامبو از آن استفاده می‌شود باید بسیار ظریف بوده و دقت کافی در پیچاندن آن بکار رود .
از آنجا که برخی از ظروف بامبو رنگی هستند مسلماً در انتخاب نوع رنگ و نحوه بکار گرفتن آن باید دقت کافی بعمل آید .
گیاه خیزران (بامبو) Bamboo ، جنسی از گیاهان خانواده گندمیانGraminees است که شامل چندین گونه مختلف می‌باشد .بعضی از گونه‌های این گیاه را در مناطق معتدل سرد می‌توان کاشت ولی برخی دیگر را زمستانها در گلخانه سرد باید نگهداری کرد .ریشه اش ساقه‌های زیر زمینی ( ریزوم) و ساقه‌های هوائی آن بند بند می‌باشد که چندین متر بلند می‌شود . برگهایش باریک و نوک تیز است . خیزران (بامبو) Bamboo ، را می‌توان در نارنجستان کاشت یا آنکه در صندوقهای بزرگ چوبی کاشته زمستان آنها را در گلخانه سرد یا نارنجستان برده بمحض اینکه هوا مساعد شد آنها را بیرون آورده در نقاط مناسب چمن زار بکارند . بوته خیزران (بامبو) Bamboo که در نواحی گرمسیر تا ۴۰ متر قد می‌کشد در آن مناطق جنگلهای عظیمی را تشکیل می‌دهد . پس از چند سال که خیزران (بامبو) Bamboo گل داده و میوه کرد ، بوته اش خشکیده و بوته‌های جدیدی از پاجوشهای ریشه بجای آن می‌روید . جوانه تازه، مغز و میوه‌های رسیده این گیاه خوراکی است و از چوب آن برای عصا و انواع صندلی و میز باغی استفاده می‌کنند.

روش تکثیر : برای زیاد کردن خیزران ، بهار ریشه‌های زیادی را گرفته جای دیگر می‌کارند .
.25%
sahar_gole_ordibeheshtiنام : امتیاز : 19396درصد بهترین پاسخ : 36%بی نام ... (6)i

3.    89/2/24 (00:09)با پاسخ یک موافقم.0%
jiyranنام : --- ----امتیاز : 12037درصد بهترین پاسخ : 15%--- ---- (0)i

4.    89/2/29 (09:02)یه گیاه باحال كه در اب باید باشه و تعداد شاخه هاش تو گلدون باید فرد باشه و بهش گل خوشبختی هم می گن.0%


ساير مطالب :
* چگونگی full screen (تمام صفحه) دیدن عکس ها در u700 سامسونگ
* در مورد هیدرولیک فایل آموزشی داری؟
* به نظر شما رشته معماری چه جور رشته ای؟
* یه سوال مربوط به (matlab-simulink)
* فشار خون
* مشكل در پورت smtp
* طریقه صحبت در یاهو مسنجر
* نت پیانو mozart sonata 16 in C k545 allegro
* ستاره
* سیاره