تبليغات
علایم پر کاری و کم کاری تیرویید چیست؟؟


مشخصات سوال
ali160aliنام : علی ....امتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 10%علی .... (16)i

3 مهر 87 - 11:04علایم پر کاری و کم کاری تیرویید چیست؟؟تاریخ ایجاد سوال : 3 مهر 87 (11:04)تاریخ بسته شدن سوال : 8 مهر 87تعداد بازدید :171تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
علایم پر کاری و کم کاری تیرویید چیست؟؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
elnaz_909نام : الناز النازامتیاز : 288درصد بهترین پاسخ : 14%الناز الناز (15)i

87/7/3 (15:39)غده ی تیروئید عضو کوچکی است که در قسمت تحتانی گردن، زیر حنجره و جلوی نای قرار دارد. غده ی تیروئید، هورمون تیروکسین (تی-۴) و یک هورمون مشابه دیگر به نام (تی -۳) را تولید می کند. این هورمون ها میزان سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند.
اختلالات عمده ی تیروئید شامل کم کاری یا پرکاری و انواع بر آمد گیها و تومورهاست. در این مبحث در مورد کم کاری و همچنین پرکاری تیروئید توضیح داده می شود:

الف) کم کاری تیروئید ( Hypothyroidism )

علایم کم کاری تیروئید
در کم کاری تیروئید، سطح ترشح هورمون های تنظیم کننده ی سوخت و ساز ( متابولیسم ) بدن یا به عبارت دیگر، میزان مصرف چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها، 15-40 درصد کاهش می یابد؛ بنابراین برخی علایم بیماری دقیقاً، برعکس علایم ناشی از پرکاری تیروئید است. شایع ترین این علایم عبارت اند از: کاهش ضربان قلب، خستگی، خواب آلودگی مفرط ، افت هوشیاری، اختلال حواس، کاهش حافظه، افزایش وزن بدن بدون افزایش مصرف غذا، یبوست، خشن شدن صدا، افتادگی پلک ها، پف آلود شدن صورت، عدم تحمل سرما، خشک و ضخیم شدن پوست و مو، سردرد و اختلال شدید د رعادات ماهیانه.

درمان
عمده ترین اقدام درمانی ، هورمون درمانی است. علی رغم این که بسیاری ازعلایم ، بعد از چند ماه درمان دارویی برطرف می شوند اما مبتلایان به این بیماری باید تمام عمر تحت نظر پزشک متخصص باشند. حمایت تغذیه ای این بیماران، به ویژه از نظر مواد مغذی که برای ساخته شدن هورمون تیروئید لازم است، همراه با درمان دارویی، بسیار اهمیت دارد.

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید:
1- برخلاف مبتلایان به پرکاری تیروئید، این بیماران باید از مصرف زیاد مواد غذایی گواتروژن پرهیز کنند و سبزی جات را به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن گلزا ( کانولا ) ، بادام زمینی، ارزن و سویا است.
2- سویا می تواند مانع جذب کافی داروهای تیروئید شود. بنابراین باید در مصرف آن احتیاط گردد.
3- توجه داشته باشید که از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ید موجود در نمک هنگام برداشتن درب ظرف غذا، همراه با بخار خارج می شود. در این صورت شما میزان ید کمتری از آن چه که انتظار می رود دریافت خواهید کرد. در ضمن نمک یددار را نباید در شیشه های شفاف و در معرض نور نگهداری کرد.
4- توجه کنید که زیاده روی در مصرف ید باعث کم کاری تیروئید خواهد شد.
5- تنظیم کالری دریافتی برای جلوگیری از افزایش وزن ضروری است. برای این منظور مشاوره با کارشناس تغذیه، همراه با استفاده از درمان دارویی توصیه می شود.
6- اطمینان نسبت به تأمین مقادیرکافی ویتامین های C ، A، E و ویتامین های گروه B به ویژه B2 ، B3 ، B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند لازم است. لذا مصرف منظم مواد غذایی زیر در برنامه ی غذایی روزانه توصیه می شود:
* منابع مناسب ویتامین C: توت فرنگی، آناناس، هندوانه، موز ، سیب زمینی و هلو .
* منابع مناسب ویتامین A: جگر، تخم مرغ ، ماهی های روغنی، سبزی های سبز رنگ ( به جز گیاهان خانواده ای کلم )، سبزی ها و میوه های زرد و نارنجی رنگ. هر چه این میوه ها و سبزی ها پررنگ تر باشند غلظت ویتامین در آنها بیشتر است.
* منابع مناسب ویتامین E: روغن های گیاهی،مغز دانه ها ( به جز بادام زمینی ) وغلات.
* منابع مناسب ویتامین B: غلات سبوس دار، گوشت گاو، گوشت ماکیان و ماهی .
* استفاده از منابع مناسب غنی از روی، نظیر غذاهای دریایی، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و غلات سبوس دار.
* استفاده از مکمل مولتی ویتامین و املاح در کنار منابع غذایی بالا.
*مصرف منظم منابع غنی از فیبر، نظیر سبزی ها، میوه هایی مانند انجیر، آلو، سیب ، مرکبات، همچنین حبوبات و غلات سبوس دار، برای برطرف شدن یبوست.
*نوشیدن آب به مقدارکافی (حداقل 7 لیوان) بسیار ضروری است.
* پرهیز از مصرف قند های ساده مانند قند و شکر، شیرینی جات و ...
* پرهیز از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار، میانه روی در مصرف فرآورده های شیری و گندم.
* استفاده از منابع غنی از آهن مانند جگر، گوشت قرمز و غلات غنی شده با آهن، به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از فقر آهن نیز می باشند.
* استفاده از منابع غنی B12 مانند جگر گاو، جگر مرغ، گوشت گاو، ماهی قزل آلا به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین هستند. عدم توجه به کم خونی با هر منشائی که باشد، در تشدید ضعف و خستگی و بسیاری از علایم دیگر مؤثر خواهد بود.
* استفاده از اسیدهای چرب ضروری به ویژه مکمل امگا – 3 که منبع غنی آن ماهی های روغنی آب های سرد هستند، می تواند در تخفیف برخی علایم مفید باشد. کمبود اسیدهای چرب ضروری می تواند باعث بر هم خوردن تعادل در عملکرد غده ی تیروئید شود.
با توجه به آن چه که ذکر شد، اصلاح رژیم غذایی با توجه به نوع بیماری تیروئید بسیار مهم است.در ضمن باید در نظر داشته باشید که در پرکاری و کم کاری تیروئید، رژیم غذایی هرگز نمی توان جایگزین درمان دارویی باشد؛ بلکه باید به عنوان یک اقدام تکمیلی بسیار مفید همراه با درمان دراویی در طول زندگی مورد توجه قرار گیرد
در این بیماری، غده تیروئید به مقدار کافی هورمون تولید نمی کند و این سبب کندی سوخت و ساز بدن می شود. شروع کم کاری تیروئید تدریجی می باشد و در مراحل اولیه، علائم اغلب خفیف هستند. زمانی که میزان کم کاری پیشرفت می کند، علائم این بیماری پدیدار می شوند که شامل موارد زیر است:
1) خستگی مفرط
2) خواب آلودگی
3) کند ذهنی و فراموشی
4)پوست و موی خشک
5) ناخن های شکننده
6) یبوست
7) عدم تحمل سرما
8) افزایش وزن
9) صورت پف آلود
10) درد عضلانی
11) قاعدگی نامنظم و سنگین
12) احتمال سقط جنین
میزان شیوع این بیماری در خانم ها ۷ برابر آقایان هست. کم کاری تیروئید می تواند باعث افزایش حجم و بزرگ شدن غده ی تیروئید یا گواتر (Goiter)بشود. در موارد شدید کم کاری، بیمار می تواند به حالت اغماء فرو برود، ولی خوشبختانه این مسئله خیلی به ندرت اتفاق می افتد.
در اکثر مواقع علت کم کاری تیروئید، یک بیماری خود ایمنی هست که در خانواده ها رایج می باشد. نام این بیماری، التهاب «تیروئید هاشیموتو» یا Hashimoto's thyroiditisمی باشد.
تشخیص کم کاری تیروئید به راحتی از طریق معاینه ی بیمار و آزمایش خود که هورمون های تیروئید و هورمون هیپو فیزی TSH را اندازه گیری می کند داده می شود. درمان این بیماری بسیار ساده و از طریق مصرف روزانه ی هورمون تیروئید خوراکی انجام می شود. میزان مصرف این دارو باید بر اساس نیازهای خاص بیمار تنظیم شود. جایگزینی بیش از اندازه ی هورمون تیروئید سبب طپش قلب و پوکی استخوان می شود.

ب) پر کاری تیروئید (Hyperthyroidism)
در این بیماری، غده ی تیروئید مقدار اضافی هورمون تولید می کند و به این ترتیب سوخت و ساز بدن تسریع می شود. این بیماری هم مانند کم کاری تیروئید در زنان بسیار شایع تر از مردان می باشد. در برخی از موارد غده ی تیروئید بزرگ و قابل رویت هست. علائم پر کاری تیروئید عبارتند از:
1) عصبانیت
2) لرزش دست ها
3) طپش قلب
4) کاهش وزن با وجود افزایش اشتها
5) بی خوابی
6) حساسیت بیش از اندازه به گرما
7) ضعف عضلانی
8) قاعدگی نا منظم
9) احتمال بیرون زدگی چشمان
10) عرق ریزی زیاد
11) احتمال سقط جنین
دلیل پرکاری تیروئید در اکثر مواقع همانند کم کاری، یک بیماری خود ایمنی هست که «گریوز» نام دارد. در این بیماری در برخی از موارد چشم ها ممکن است دچار بیرون زدگی یا برآمدگی بشوند و سبب دو بینی باشند.
البته تومور های تیروئیدی هم می توانند به مقدار زیاد هورمون ترشح بکنند و سبب پر کاری بشوند. غده ی تیروئید می تواند گاهی پس از بیماری ویروسی التهاب یافته و بیش از اندازه هورمون تولید بکند. در این حالت بیماران از گردن درد رنج می برند که از علائم تشخیص دلیل پرکاری تیروئید است. معمولاً این نوع پر کاری موقتی هست و بیمار پس از مدتی مبتلا به کم کاری تیروئید می شود و پس از التیام، تیروئید به حالت نرمال بر می گردد. خانم ها پس از وضع حمل در 5 تا 10 در صد مواقع می توانند ابتدا مبتلا به پر کاری تیروئید و سپس کم کاری بشوند. این حالت می تواند ماه ها پس از زایمان پدیدار بشود. در اکثر مواقع تیروئید تا یکسال پس از زایمان به حالت عادی بر می گردد.
تشخیص پر کاری همانند کم کاری از طریق معاینه ی بیمار و آزمایش خون هست. در بعضی از موارد، پزشک متخصص غدد می تواند برای تشخیص دلیل پر کاری دستور آزمایش با «یدرادیو اکتیو» را بدهد.
سه روش درمان برای پرکاری تیروئید وجود دارد. اولین روش مصرف داروهای ضد تیروئیدی هست که تولید هورمن های تیروئید را مختل می کند. «یدرادیواکتیو» که به صورت خوراکی مصرف می شود یکی دیگر از درمان های پر کاری تیروئید می باشد. جراحی تیروئید معمولاً زمانی توصیه می شود که دو روش دیگر کارگر نبوده اند.
بیماران تیروئید، بخصوص کسانی که دچار پرکاری هستند باید تحت نظر دکتر متخصص غدد باشند. پزشک متخصص می تواند با توجه به دلیل پرکاری یکی از سه روش درمان را توصیه بکند و می بایستی بیمارِ خود را از اثرات جانبی این درمان ها مطلع سازد.


.29%دیگر پاسخ ها
sibehنام : سیبه --امتیاز : 1066درصد بهترین پاسخ : 12%سیبه -- (694)i

1.    87/7/3 (11:06)مشاوره تلفنی 24 ساعته با كارت سلامت
سالم زیستن را بیاموزیم


تلفن مشاوره 9099070036
تلفن گویا 22068945
www.kartesalamat.com

* دسترسی 24 ساعته از سراسر ایران
* بدون نیاز به وقت قبلی
* دسترسی به مشاوران مجرب

همین لحظه میتوانید با یك پزشك تماس بگیرید ! .29%
the_future_cellنام : نرگس فامتیاز : 160درصد بهترین پاسخ : 26%نرگس ف (36)i

2.    87/7/3 (11:53)سلام دوست عزیز
از علائم پرکاری تیروئید : عدم تحمل گرما به همراه تعریق , پر جنب و جوشی , اشتهای زیاد , ضربان قلب بالا , چشم های از حدقه بیرون زده, کاهش وزن بعلت افزایش میزان متابولیسم . پر کاری تیروئید اصلا ربطی به اندازه ی تیروئید نداره و علت پرکاری تنبلی تیروئید است . عصبانیت و ناپایداری هیجانی , ضعف عضلات و بی خوابی با وجود خستگی .
علائم کم کاری تیروئید : عدم تحمل سرما و کاهش تعریق, افزایش وزن بدن بدون ازدیاد دریافت کالری , کندی حرکت , تکلم, و تفکر . بی حالی و خواب آلودگی . ادم ایجاد می شه . که در واقع به آن پف آلودگی پ.ست می گویند.
در کم کاری تیروئید گواتر نیز می تواند به همراه باشد ..41%
rvr1356نام : ا امتیاز : 25951درصد بهترین پاسخ : 8%ا (0)i

3.    87/7/3 (20:51) علائم كم كاری تیروئید در بلوغ و میانسالی اشاره :

كوفتگی و خستگی شدید،‌ ریزش مو (به خصوص در گوشه‌های خارجی ابرو)، خواب آلودگی، ‌فراموشی و كاهش حافظه‌، خشكی پوست و مو، كاهش وزن، كاهش ضربان قلب و احساس تپش قلب، یبوست و كاهش دفع از علائم این بیماری می‌باشد.
علائم پركاری تیروئید

‌عصبانیت، بی قراری،‌ اضطراب، عرق كردن به خصوص عرق گرم،‌ لرزش دست،‌ ضربان قلب، خستگی و گاها افزایش فشار خون، ‌افزایش متابولیسم بدن كه در نهایت منجر به كاهش وزن ‌شود

.0%
savalan_daghiنام : احسان احسانامتیاز : 120درصد بهترین پاسخ : 10%احسان احسان (7)i

4.    87/7/4 (17:25)kam kari va por karie tiroid ro mitunid betire dagigh az ruye azmayeshe T3,T4 tashkhis dad.vali baraye darke external examination mitunid az ye seri neshane ha ya beghole elme pezeshki az yekseri sign ha estefade konim.masalan baraye porkarie tiroeid kaheshe vazn,bigharari,bikhabi,beham khordane tadilo asbi.va hamchenin bara kam karie tiroeid mitunim:afzayeshe vazn,khoshkie pust va kaheshe mizane enerjie badan.inam bayad deghat konid ke in ghodde masule sukhto saze badane va kam kario por kaie un rabete makus ba vazn khahad dasht.0%
fianaنام : مژگان طالیانامتیاز : 105درصد بهترین پاسخ : 0%مژگان طالیان (45)i

5.    87/7/6 (14:39)بیشترینش چاقی و لاغری و عصبیت زیاده.0%


کسی می تونه عوامل پر کاری تیرویید را به من بگه؟


مشخصات سوال
shadyjo0jo0نام : мݧ§.ĜǻиĜ§τa 卍 卍امتیاز : 30درصد بهترین پاسخ : 0% мݧ§.ĜǻиĜ§τa 卍 卍 (312)i

23 شهریور 87 - 08:52کسی می تونه عوامل پر کاری تیرویید را به من بگه؟ اطلاعات بیشتر : آیا این پر کاری از راه ارثی اتفاق می افته یا یک انسان معمولی میتونه این بیماری رو از وسط های زندگیش بگیره؟
اگه این طوریه چه عواملی باعث این بیماری میشه؟تاریخ ایجاد سوال : 23 شهریور 87 (08:52)تاریخ بسته شدن سوال : 8 مهر 87تعداد بازدید :1849تعداد پاسخ ها : 7طبقه بندی : سلامتی » بیماریها- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
کسی می تونه عوامل پر کاری تیرویید را به من بگه؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
yariنام : محمد یاریامتیاز : 801درصد بهترین پاسخ : 25%محمد یاری (110)i

87/6/23 (09:40)عوامل پر كاری تیروئید؛

به اختصار می­توان گفت:

1. بیماری گریوز: این بیماری به عنوان شایع­ترین علت پركاری تیروئید محسوب ­شده كه در اثر فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی و به طور معمول بین 20 تا 40 سالگی بروز می­كند. البته این بیماری در خانم­ها شایع­تر است.

2. سرطان خوش­خیم تیروئید: اغلب در بیماران مسن به وجود می­آید و در معاینه تیروئید به شكل یك گره _ عدس مانند _ زیر دست می­آید.

3. مصرف بیش از حد قرص تیروئید به منظور لاغری كه یكی از دلایل پركاری تیروئید است.غده ی تیروئید، غده ی پروانه ای شکل کوچکی است که در جلوی گردن قرا ر دارد. این غده علیرغم کوچکی اندازه اش، نقش بسیار عمده و حیاتی در سلامت کل بدن دارد. غده تیروئید مسوول تولید و ترشح هورمون هایی به نام های تیروکسین و تری یدوتیرونین است، که میزان سوخت و ساز بدن یا سرعت مصرف انرژی و سرعت رشد و بلوغ را تنظیم می کنند. به طور کلی ترشح منظم این هورمون ها بسیاری از اعمال و ساختار بدن را از میزان ضربان قلب گرفته تا ساختار پوست ، تحت تأثیر قرار می دهد. به علاوه هورمون کلسیتونین که در سوخت وساز کلسیم و فسفر شرکت می کند، از این غده ترشح می شود. عملکرد طبیعی غده ی تیروئید به عوامل متعددی از جمله عملکرد صحیح هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، دریافت کافی ید و تبدیل هورمون تیروکسین به تری یدو تیرونین بستگی دارد . هنگامی که هر یک ا ز عوامل فوق به هر دلیلی، از تعادل خارج شوند، فرد، متبلا به پرکاری یا کم کاری تیروئید خواهد شد. اختلال در میزان تولید و ترشح هورمون های تیروئید از شایع ترین بیماری های مربوط به غده ی تیروئید است.

پرکاری تیروئید در بین زنان شایع تر از مردان (4 به 1) است و بیش تر در سنین 40-20 سالگی بروز می کند.
پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)

شایع ترین علت این عارضه (85 درصد موارد) بیماری گریو است، که ناشی از تحریک بیش از حد غده ی تیروئید توسط سیستم ایمنی است. مصرف بیش از اندازه ی هورمون تیروئید یا داروهای حاوی هورمون تیروئید، فعالیت بیش از حد ندول های غده ی تیروئید و همچنین التهاب تیروئید که باعث ذخیره شدن و ترشح مقدار زیادی هورمون در خون می شود از سایر عوامل ابتلا به پرکاری تیروئید هستند. پرکاری تیروئید در بین زنان شایع تر از مردان (4 به 1) است و بیش تر در سنین 40-20 سالگی بروز می کند. افزایش ترشح هورمون های تیروئید می تواند سطح متابولیک بدن را 100-60 برابر افزایش دهد. این امر باعث بروز دامنه ی وسیعی از علائم زیر می شود.

علایم پرکاری تیروئید

کاهش وزن سریع ( علی رغم افزایش اشتها و حتی مصرف زیاد غذا)، بی حوصلگی و تحریک پذیری شدید، کاهش تمرکز، ایجاد حالات و تنش های عصبی، اضطراب و نگرانی ، اختلال خواب، افزایش- ضربان قلب و تپش قلب به دنبال انجام کارهای معمول، افزایش فشار خون، تعریق بیش از حد، ضعف عضلانی، لرزش و تنشهای غیرارادی،( خصوصاً در دستان و انگشتان) مشکلات بینایی و بیرون زدگی غیر طبیعی کره ی چشم یا اگزوفتالمی، گواتر یا بزرگ شدن غده ی تیروئید، افزایش حساسیت و تحریک پذیری نسبت به گرما، تغییر حرکات طبیعی روده ی بزرگ،( اسهال و یبوست) و ریزش مو .

درمان

این بیمار به محض تشخیص، باید تحت درمان قرار گیرد. معمولاً از ید رادیواکتیو، داروهای ضد تیروئید و در برخی موارد ازروش های جراحی برای برداشتن بخشی از غده، استفاده می شود. در هر یک از این روش های درمانی، تغییر شیوه ی زندگی، تغییر و اصلاح رژیم غذایی و تطابق فعالیت می توانند نقش بسیار مهمی در جهت بهبودی بیمار داشته باشد.
رژیم غذایی در پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)

1- از آنجا که میزان انرژی مورد نیاز در این شرایط 60-50 درصد درصد افزایش می یابد، بیماران باید از رژیم پرکالری (حدود 40 کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) استفاده نمایند. بهتر است بیماران تعداد وعده های غذایی را افزایش دهند و در مقابل، از حجم هر وعده مقداری کم کنند.

2- دریافت پروتئین نیز باید بین 75/1 – 1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش یابد. گنجاندن تخم مرغ، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و ترکیب غلات و حبوبات در رژیم غذایی برای تأمین نیاز پروتئینی توصیه می شود. در صورت تخلیه ی ذخایر پروتئینی بدن، استفاده از مکمل های پروتئینی به ویژه قبل و بعد از عمل جراحی زیر نظر متخصص تغذیه، می تواند مفید باشد.

3- با توجه به افزایش نیاز به ویتامین ها، استفاده از مکمل ویتامین C، ویتامین B کمپلکس خصوصاً ویتامین های B1 ، B2 ، و B12 همراه رژیم غذایی بسیار مفید می باشد. به طور کلی استفاده از مولتی ویتامین و مولتی مینرال توصیه می شود. منابع غذایی ویتامین های فوق که باید در رژیم غذایی این بیماران گنجانده شوند عبارت اند از: انبه، مرکبات ، کیوی ، شیر و فرآورده های آن، سبزیجات سبز رنگ، جوانه ی حبوبات و ماهی .

به نظر می آید مقادیر زیاد ویتامین A باعث مهار عملکرد غده ی تیروئید و بهبود علایم بیماری گریو می شوند. مکمل ویتامین C نیز برای بهبود علایم و شرایط متابولیکی مفید است. لازم است بدانید دریافت غیرضروری ویتامین ها در بدن مانند دارو، اثر خواهند کرد و می توانند اثرات جانبی متعددی بر سلامت شما داشته باشند.

4- از مصرف زیاد ید پرهیز شود. لازم به ذکر است از آن جا که بعضی از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی، دارای مقادیری ید نیز هستند، مبتلایان به پرکاری تیروئید، باید از مصرف این قبیل مکمل ها و هرگونه مکمل ید پرهیز کنند. در ضمن از مصرف برخی غذاهای دریایی، علف ها و جلبک های دریایی هم که غنی از ید هستند، باید اجتناب نمایند.

5- مصرف کلیه ی غذاها و نوشیدنی های تحریک کننده مانند شکلات، نوشیدنی های کافئین دار( مانند چای ، قهوه ، کولا) و همچنین کشیدن سیگار باید در این بیماران محدود شود.

6- از گواتروژن های طبیعی استفاده شود. منظور از گواتروژن ها ترکیباتی هستند که باعث کاهش عملکرد غده ی تیروئید می شوند. بنابراین استفاده از آنها به هنگام پرکاری تیروئید موثر خواهد بود. منابع عمده ی گواتروژن ها عبارت اند از: سبزیجات خانواده ی کلم ،(از قبیل کلم ، گل کلم، کلم قمری، کلم بروکلی و بروکسل) اسفناج، شلغم ، گلابی ، هلو، همچنین بادام زمینی و سویا . جالب است بدانید ترکیبات گواتروژن به دنبال حرات از بین می روند.
نسبت به دریافت توام گواتروژن های طبیعی با داروهای ضد تیروئید باید کاملاً احتیاط نمود، زیرا این ترکیبات می توانند باعث افزایش عوارض جانبی داروها شوند. البته همان طور که اشاره شد پخت مواد غذایی فوق می تواند این اثرات را کاهش دهد. سایر سبزیجات مفید در هیپرتیروئیدیسم عبارت اند از: هویج ، کرفس، فلفل سبز، جعفری، تره آبی، زردآلو ، سیب ، زغال اخته، گریپ فورت و آناناس.

با توجه به این که سوخت و ساز کلسیم در مبتلایان به بیماری گریو تغییر می کند این افراد بیشتر در معرض پوکی استخوان (استئوپروز) قرار دارند. بنابراین مصرف مکمل کلسیم زیر نظر متخصص می تواند مفید باشد.

در شرایطی که فرد مشکل کلیوی یا قلبی خاصی نداشته باشد، مصرف روزانه ی 4-3 لیتر آب در روز توصیه می شود. در بعضی از بیماران مبتلا به اگزوفتالمی نیز شاید مجبور به محدود کردن مقدار مایعات و نمک دریافتی باشیم..50%دیگر پاسخ ها
sibehنام : سیبه --امتیاز : 1066درصد بهترین پاسخ : 12%سیبه -- (694)i

1.    87/6/23 (08:54)مشاوره تلفنی 24 ساعته با كارت سلامت
سالم زیستن را بیاموزیم


تلفن مشاوره 9099070036
تلفن گویا 22068945
www.kartesalamat.com

* دسترسی 24 ساعته از سراسر ایران
* بدون نیاز به وقت قبلی
* دسترسی به مشاوران مجرب

همین لحظه میتوانید با مشاور خود تماس بگیرید ! .31%
raminbaraniنام : رامین بارانیامتیاز : 412درصد بهترین پاسخ : 20%رامین بارانی (6)i

2.    87/6/23 (09:59)شایع ترین عاملش تیروتوکسیکوز یا تیرویید سمی است که با علایم چشمی و فشار خون بالا طپش قلب عرق ریزش و بیقراری بیخوابی خودشو نشون میده .0%
lonelysky7نام : هستی امتیاز : 132درصد بهترین پاسخ : 21%هستی (6)i

3.    87/6/23 (14:21)سلام دوستم
پاسخ 2 رو خوندم ، ممنون از دوستمون
ولی احساس می کنم که بهتره خلاصه تر برات بگم
ببین جونم ارث نقش زیادی در این بیماری داره یعنی کسانی مه تو نزدیکاشون این بیماری هست احتمال اینکه دچار بشن زیاده
البته بگم اینکه یه نفر از ارث گرفته معنیش این نیست که در بدو تولد بیماری رو نشون میده !! نه تو سنینی مختلف ممکنه علائم بیماری بروز کنند
جز ارث هم احتمال بروز بیماری هست از عوامل موثر در ایجاد :
کاهش وزن شدید
فشارهای روحی روانی
مصرف زیاد ید ( مثل نمک های یددار )
و یه سری عوامل درونی که برای توضیحش نیاز هست که تو اطلاعات تخصصی داشته باشی
در هر صورت چیزی که باید بدونی اینه که معمولا" نوزادی با پرکاری به دنیا نمیاد و اونچه دیده میشه در اواسط زندگیه
و کسانی هستن که تا مدت ها متوجه نمیشن و با عود بیماری و بروز علائم آزار دهنده و یا یک آزمایش تصادفی، متوجه میشن
بهترین راه یه آزمایش سادست شامل
TSH, T4, T3
:)
تنت سالم ، لبت خندون.6%
dusti_baنام : بهراد ادرموندامتیاز : 213درصد بهترین پاسخ : 8%بهراد ادرموند (9)i

4.    87/6/23 (15:39)عامل پرکاری تیروئید خودتیروئید هست و این موضوعی نیست که دوستان در نت بتونند شما را راهنمایی کنند شما اگر تیروئید پرکار دارید حتما با پزشک متخصص غدد تماس بگیرید و آزمایش های لازم رو انجام بدید و توجه به تجویز دوستان نتی نکنید دکتر نیلفروشان متخصص غدد میرداماد - دکتر مصطفی هاشمی فوق تخصص جراحی غدد مقابل بیمارستان دی میتوانید تماس بگیرید.0%
pejman041نام : پژمان بهرامی سامانیامتیاز : 3600درصد بهترین پاسخ : 30%پژمان بهرامی سامانی (0)i

5.    87/6/27 (09:38)سلام

اختلالات تیروئید

دکتر شیلا احمدی


غده ی تیروئید عضو کوچکی است که در قسمت تحتانی گردن، زیر حنجره و جلوی نای قرار دارد. غده ی تیروئید، هورمون تیروکسین (تی-۴) و یک هورمون مشابه دیگر به نام (تی -۳) را تولید می کند. این هورمون ها میزان سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند.

اختلالات عمده ی تیروئید شامل کم کاری یا پرکاری و انواع بر آمد گیها و تومورهاست. در این مبحث در مورد کم کاری و همچنین پرکاری تیروئید توضیح داده می شود:

الف) کم کاری تیروئید ( Hypothyroidism )
در این بیماری، غده تیروئید به مقدار کافی هورمون تولید نمی کند و این سبب کندی سوخت و ساز بدن می شود. شروع کم کاری تیروئید تدریجی می باشد و در مراحل اولیه، علائم اغلب خفیف هستند. زمانی که میزان کم کاری پیشرفت می کند، علائم این بیماری پدیدار می شوند که شامل موارد زیر است:
1) خستگی مفرط
2) خواب آلودگی
3) کند ذهنی و فراموشی
4)پوست و موی خشک
5) ناخن های شکننده
6) یبوست
7) عدم تحمل سرما
8) افزایش وزن
9) صورت پف آلود
10) درد عضلانی
11) قاعدگی نامنظم و سنگین
12) احتمال سقط جنین
میزان شیوع این بیماری در خانم ها ۷ برابر آقایان هست. کم کاری تیروئید می تواند باعث افزایش حجم و بزرگ شدن غده ی تیروئید یا گواتر (Goiter)بشود. در موارد شدید کم کاری، بیمار می تواند به حالت اغماء فرو برود، ولی خوشبختانه این مسئله خیلی به ندرت اتفاق می افتد. در اکثر مواقع علت کم کاری تیروئید، یک بیماری خود ایمنی هست که در خانواده ها رایج می باشد. نام این بیماری، التهاب «تیروئید هاشیموتو» یا Hashimoto's thyroiditisمی باشد.
تشخیص کم کاری تیروئید به راحتی از طریق معاینه ی بیمار و آزمایش خود که هورمون های تیروئید و هورمون هیپو فیزی TSH را اندازه گیری می کند داده می شود. درمان این بیماری بسیار ساده و از طریق مصرف روزانه ی هورمون تیروئید خوراکی انجام می شود. میزان مصرف این دارو باید بر اساس نیازهای خاص بیمار تنظیم شود. جایگزینی بیش از اندازه ی هورمون تیروئید سبب طپش قلب و پوکی استخوان می شود.

ب) پر کاری تیروئید (Hyperthyroidism)
در این بیماری، غده ی تیروئید مقدار اضافی هورمون تولید می کند و به این ترتیب سوخت و ساز بدن تسریع می شود. این بیماری هم مانند کم کاری تیروئید در زنان بسیار شایع تر از مردان می باشد. در برخی از موارد غده ی تیروئید بزرگ و قابل رویت هست. علائم پر کاری تیروئید عبارتند از:
1) عصبانیت
2) لرزش دست ها
3) طپش قلب
4) کاهش وزن با وجود افزایش اشتها
5) بی خوابی
6) حساسیت بیش از اندازه به گرما
7) ضعف عضلانی
8) قاعدگی نا منظم
9) احتمال بیرون زدگی چشمان
10) عرق ریزی زیاد
11) احتمال سقط جنین
دلیل پرکاری تیروئید در اکثر مواقع همانند کم کاری، یک بیماری خود ایمنی هست که «گریوز» نام دارد. در این بیماری در برخی از موارد چشم ها ممکن است دچار بیرون زدگی یا برآمدگی بشوند و سبب دو بینی باشند.
البته تومور های تیروئیدی هم می توانند به مقدار زیاد هورمون ترشح بکنند و سبب پر کاری بشوند. غده ی تیروئید می تواند گاهی پس از بیماری ویروسی التهاب یافته و بیش از اندازه هورمون تولید بکند. در این حالت بیماران از گردن درد رنج می برند که از علائم تشخیص دلیل پرکاری تیروئید است. معمولاً این نوع پر کاری موقتی هست و بیمار پس از مدتی مبتلا به کم کاری تیروئید می شود و پس از التیام، تیروئید به حالت نرمال بر می گردد. خانم ها پس از وضع حمل در 5 تا 10 در صد مواقع می توانند ابتدا مبتلا به پر کاری تیروئید و سپس کم کاری بشوند. این حالت می تواند ماه ها پس از زایمان پدیدار بشود. در اکثر مواقع تیروئید تا یکسال پس از زایمان به حالت عادی بر می گردد.
تشخیص پر کاری همانند کم کاری از طریق معاینه ی بیمار و آزمایش خون هست. در بعضی از موارد، پزشک متخصص غدد می تواند برای تشخیص دلیل پر کاری دستور آزمایش با «یدرادیو اکتیو» را بدهد.
سه روش درمان برای پرکاری تیروئید وجود دارد. اولین روش مصرف داروهای ضد تیروئیدی هست که تولید هورمن های تیروئید را مختل می کند. «یدرادیواکتیو» که به صورت خوراکی مصرف می شود یکی دیگر از درمان های پر کاری تیروئید می باشد. جراحی تیروئید معمولاً زمانی توصیه می شود که دو روش دیگر کارگر نبوده اند.
بیماران تیروئید، بخصوص کسانی که دچار پرکاری هستند باید تحت نظر دکتر متخصص غدد باشند. پزشک متخصص می تواند با توجه به دلیل پرکاری یکی از سه روش درمان را توصیه بکند و می بایستی بیمارِ خود را از اثرات جانبی این درمان ها مطلع سازد.12%
hamed143نام : حامد حیدریامتیاز : 1210درصد بهترین پاسخ : 17%حامد حیدری (18)i

6.    87/6/30 (07:01)xs.0%


لاغری با متفورمین و اسلیم کوییک یا قرص کم کاری تیرویید چطوره


مشخصات سوال
parisa2087نام : پریسا کیانامتیاز : 135درصد بهترین پاسخ : 0%پریسا کیان (34)i

18 تیر 89 - 20:13لاغری با متفورمین و اسلیم کوییک یا قرص کم کاری تیرویید چطورهتاریخ ایجاد سوال : 18 تیر 89 (20:13)تاریخ بسته شدن سوال : 3 مرداد 89تعداد بازدید :520تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : سلامتی » لاغری و تغذیه- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
لاغری با متفورمین و اسلیم کوییک یا قرص کم کاری تیرویید چطوره 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
m3hdi_asنام : مهدی جونامتیاز : 173درصد بهترین پاسخ : 25%مهدی جون (0)i

89/4/23 (16:30)بدون دارو هم میتونید راحت لاغر کنید استفاده از دارو ها شاید شما رو لاغر کنه ولی بعد از اینکه قطعش کنید باز به روز اول برخواهید گشت و شایدم و در مواردی هم چاغ تر برای کاهش وزن باید شما یاد بگیرید چطور بخورید چی بخورید و چی نخورید و بدن شما در روز به چی نیاز داره و به چی نیاز نداره و این هم فقط در تخصص متخصصان تغذیه هست من خودم یه دوره این کار رو انجام دادم و همه چی در روز میخوردم ولی وزنم هم کاهش پیدا میکرد و هیچ احساس گرسنگی و ضعفی هم نداشتم شما هم امتحان کنید و به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید قول میدم که پشیمون نشید.60%دیگر پاسخ ها
orkid1نام : ارکید ارکیدامتیاز : 41436درصد بهترین پاسخ : 37%ارکید ارکید (32)i

1.    89/4/20 (22:47)سلام
.مت فرمین یکی از داروهاییه که واسه دیابتی ها استفاده میشه.تو اون بیمارا گلوکز متابولیسمش صورت نمیگیره و قند خونشون زیاد میشه.این دارو رو میدن که سوخت و ساز زیاد شه.تاثیری که رو کاهش وزن داره در حد 1یا 2 کیلوگرمه.و واسه آدم سالم توصیه نمیشه.به هیچ عنوان!!!
.40%
amin_shekoohiنام : امین شامتیاز : 200درصد بهترین پاسخ : 8%امین ش (176)i

2.    89/4/22 (01:46)سلام ابجی چرا این قرصای پر عوارض من میتونم کمکتون کنم بدون هیچ هزینه ای لطفا برای مشاوره رایگان با من تماس بگیرید خواستی واسه کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ من مراجعه کنید
09387255155
amin-shekoohi.blogfa.com
در خدمتم.0%
akhavan_sales_armanنام : اخوان ثالثامتیاز : 153درصد بهترین پاسخ : 21%اخوان ثالث (13)i

3.    89/4/22 (20:55)سلام پریسا جان شما اول باید بری آزمایش بدی ببینی آیا تیروئیدت پرکاره، کم کاره، یا در حد نرمال هست اگر نرمال باشه که به هیچ وجه توصیه نمیشه از قرص های کاهش یا افزایش استفاده کنی بلکه بهترین راه:
1برنامه ی غذایی کم چرب و کم کالری در طول روز
2ورزش ملایم نه چندان سخت، برای سوزاندن چربی
اتفاده از چربی سوزی ها(به صورت قرص یا کپسول) و یا ویبره ها برای تسهیل بخشیدن به لاغری.
موفق باشی گلم.0%


ساير مطالب :
* word
* می خواستم چنتا از اماکن دیدنی بندر عباس را اگه میدونید بگید.
* در مورد نرم افزار تحلیل تنش پایپینگ(CAESAR II) كسی بلده؟
* سلام.طریقه عوض کردن ایمیل محرمانه را بگویید ؟
* آیا حضور اقلیت های دینی در انتخابات مجلس امکان پذیر است؟
* بلوتوث کامپیوتر کجاست کدوم قسمتشه؟
* ویروس autorun.exe در mp3player sony
* چگونه می توان از شر ایمیل های ناخواسته خلاص شد؟
* چطوری میشه آلبوم عکس هامون رو واسه کسی دیگه بفرستیم؟
* آیا غسل برای شهید واجب است