تبليغات
قرص ترامادون چیست؟


مشخصات سوال
barge_zard2007نام : mohsen alikhaniامتیاز : 64درصد بهترین پاسخ : 0%mohsen alikhani (1)i

5 خرداد 87 - 09:11قرص ترامادون چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 5 خرداد 87 (09:11)تاریخ بسته شدن سوال : 21 خرداد 87تعداد بازدید :357تعداد پاسخ ها : 13طبقه بندی : سلامتی » دارو- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
قرص ترامادون چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
dr_nobakhtنام : وارلیق نوبختامتیاز : 2234درصد بهترین پاسخ : 57%وارلیق نوبخت (3)i

87/3/5 (15:35)ترامادول:
داروئی ضد درد با اثر مركزی بوده که چند سالی است وارد فارماكوپه داروئی ایران شده است كه از دسته داروهای مسكن مخدر یا اپوئید های مصنوعی می باشد .
این دارو بر اساس همانند سازی ساختار ملوكولی نارسئین كه یكی از آلكالوئید های تریاك می باشد ساخته شده است . عمده مصرف این دارو در پزشكی برای كاهش درد های مفصلی ، جراحی ، زایمان با میزان درد متوسط تا شدید است و از این جهت ضعیف تر از مورفین ، پتدین و قوی تر از مسكن هائی نظیر پروفن استامینوفن می باشد و همواره توصیه می شود مصرف این دارو بیش از دو هفته مجاز نمی باشد و باعث وابستگی داروئی و اعتیاد میگردد .
سوء مصرف این دارو سبب عوارض بسیار خطر ناك است بطوریكه اكنون نوع تزریقی آن تنها در اورژانس بیمارستان ها وجود دارد و از سطح دارو خانه های شهر جمع آوری شده است اما متاسفانه كپسول و قرص ترامادول به صورت كسترده ای به فروش می رسد و علی رغم هشدار های مكرر وزارت بهداشت و درمان و توضیح اینكه عرضه ترامادول بدون نسخه مجاز نمی باشد اما كماكان به صورت OTC عرضه می شود .مصرف داروی ترامادول از 134 میلیون عدد در سال 84 به 330 میلیون عدد در سال 85 رسید و حدود دو و نیم برابر شده است.
عمده مصرف كننده گان ترامادول افرادی هستند كه از این دارو به عنوان جایگزینی برای مواد مخدر و یا ترك آن با هدف كاهش عوارض قطع مواد مصرفی خود استفاده می كنند اما غافل از این نكته هستند كه مصرف این دارو نه تنها هیچ مشكلی از آنها را حل نمی كند بلكه باعث تحمل عوارض ناشی از این سوء مصرف و جایگزینی مخرب می شوند كه عمده ترین آنها اختلال در سیستم های تنفسی ، كلیه و كبد می گردد و در نهایت منجر به عود مصرف قبلی و تحمل این عوارض و آسیب های بسیار آن می گردند . این افراد باید آگاه باشند كه اعتیاد یك جایگزینی مزمن مواد مخدر به جای سیستم های تولید كننده مواد شبه افیونی جسم می باشد و مصرف هر گونه دارو در بازسازی این روند تاثیری ندارد و خود مخرب و آسیب رسان است .
دسته دیگری از افراد برای رفع مشكلات جنسی و به توصیه افرادی نا آگاه رو به مصرف این دارو می آورند كه در نهایت نه تنها این مشكلات رفع نمی گردد بلكه بازهم عوارض مخرب این دارو شرایط را وخیم تر كرده و خود زمینه ساز مصرف انواع مواد مخدر دیگر و ورود به دنیای سیاه اعتیاد می گردد .
به علت در دسترس بودن ترامادول ، قیمت نازل آن ، ارائه بدون نسخه در دارو خانه ها و هدم اطلاعات كافی در مورد عوارض سوء مصرف باعث شیوع گسترده مصرف آن شده است و باید مراجع ذیصلاح در این زمینه اقدامی عاجل و فوری انجام دهند
نام ژنریك : ترامادول هیدرو كلراید
دسته داروئی : ضد درد با اثر مركزی

طرز عمل :
اگر چه طریقه اثر ترامادول كاملاً شناخته شده نمی باشد اما مشخص شده كه با اتصال ملكول اصلی دارو به گیرنده های مو اپیوئیدی ، بازجذب نور اپی نفرین و سروتونین به صورت ضعیف مهار می شود و به صورت راسمیك به سرعت و تقریباً به طور كامل جذب می شود . ترامادول به صورت وسیع پس از مصرف خوراكی متابولیزه شده و تقریباً 30% دارو همراه ادرار دفع می شود .

موارد مصرف :
درد های متوسط تاشدید پس از اعمال جراحی ، زایمان ، مفاصل و درد های استخوانی،قدرت اثر آن معادل کودیین و برابر یک دهم مورفین می باشد.

موارد منع مصرف :
مصرف این دارو در موارد مصرف همزمان با الكل ، خواب آورها ، ضد دردها اپوئید ها و دارو های سایكو تروپیك مجاز نیست .

هشدار ها :
مصرف ترامادول در بیماران مبتلا به سرع و تشنج افراد مبتلا به اختلالات كبدی و كلیه مجاز نمی باشد .
مصرف این دارو در افراد باریسك ضعف تنفسی و حاملگی ، شیردهی ، باید تحت نظر پزش انجام شود .
مصرف این دارو سبب وابستگی و اعتیاد می گردد .

عوارض جانبی :
خستگی و ضعف عمومی ، گشاد شدن رگ ها ، نگرانی ، بیقراری شدید، گیجی ، اختلالات تعادلی ، حالات عصبی ، اختلالات خواب ، درد شكمی ، بی اشتهائی ، افزایش حركت روده ها یا یبوست ، راش جلدی ، اختلالات بینائی ، تكرر ادرار ، ...براساس آمار بررسی شده از تیرماه 1381 تا پایان مهر 1382 تعداد 162 مورد گزارش عارضه دارویی مربوطه به ترامادول از 49 شهرستان مختلف به مركز ثبت عوارض جانبی ایران(ADR) ارسال شده است. سوزش سینه، تنگی نفس شدید، افت فشار خون و حتی مرگ در اثر تزریق در مجموعه گزارشات دیده می‌شود. (اگرچه ارتباط موارد مرگ گزارش شده با مصرف ترامادول به اثبات نرسیده است) این عوارض در هر دو نوع داروهای خارجی و تولید داخلی به یك میزان گزارش شده است..30%دیگر پاسخ ها
lina_200525نام : ب. همایونیامتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 7%ب. همایونی (2)i

1.    87/3/5 (09:14)دوست عزیز تراماون یك نوع كپسول آبی و سفید ریز هست یك مسكن برای درد دست و پا از رده كپسول های مسكن كه جدید اومده تو بازار.17%
iman_67نام : نیما مقیمیامتیاز : 13درصد بهترین پاسخ : 8%نیما مقیمی (3)i

2.    87/3/5 (09:28)یک نوع آنتی کو لینرژیک حاوی مواد مخدر .8%
sansنام : سیمین قدریامتیاز : 118درصد بهترین پاسخ : 7%سیمین قدری (9)i

3.    87/3/5 (09:38)ترامادول یک مسکن قویه که شدیدا باعث افت فشار خون میشه.8%
rahi_sنام : راهی سفرامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%راهی سفر (1)i

4.    87/3/5 (11:03)دوست عزیز قرص ترامادول برای درمان مبتلایان به سرطان بکار میره.که متاسفانه جدیدا از آن به عنوان قرص روانگردان استفاده میشه. این قرص برای افراد سرطانی هم با احتیاط و با دوز پایین تجویز میشه. عوارض این قرص اگه با قرصها و داروهای دیگه تداخل داشته باشه چند برابر میشه.
نمی دونم آیا یه مدت حالت بی حسی و کرختی ارزش تحمل این همه عوارض ناشی از مصرف دارو رو داره؟.4%
rvr1356نام : ا امتیاز : 25951درصد بهترین پاسخ : 8%ا (0)i

5.    87/3/6 (15:23)موارد مصرف
این دارو برای دردهای متوسط و نسبتاً شدید (معمولاً بعد از اعمال جراحی ارتوپدی و زنان مخصوصاً سزارین) بكار می‏رود.

مكانیسم اثر
این دارو یك ضددرد با اثر مركزی است ولی از نظر شیمیایی مشابه با تركیبات تریاك نیست. مكانیسم اثر آن به طور كامل مشخص نمی باشد، اما احتمالاً با اتصال به گیرنده‏های μ و مهار برداشت مجدد نوراپی‏نفرین و سروتونین اثر خود را اعمال می‏كند. اثر ضددردی ترامادول یك دهم اثر مرفین می‏باشد.

فارماكوكینتیك
جذب دارو سریع و تقریباً كامل است، ولی فراهمی زیستی آن 75% می‏باشد. به طور عمده از طریق كبد متابولیزه و به وسیله كلیه (30% تغییر نیافته و 60% به صورت متابولیت) دفع می‏شود.

موارد منع مصرف
در صورت مسمومیت حاد با الكل و سایر مضعف‎های CNS، احتمال سوءاستفاده داروئی، الكلسیم، اختلالات كبدی و كلیوی، احتمال خطر دپرسیون تنفسی، حملات عصبی، و حساسیت به اپیوئیدها یا حساسیت به ترامادول نباید از این دارو استفاده كرد.

هشدارها
1- در صورت شرایط حاد شكمی، افزایش فشار داخل جمجمه‏ای، ضربه مغزی این دارو را باید با احتیاط كامل به‏كار برد.‏ 2- احتمال تحمل و وابستگی و سوءاستفاده از این دارو وجود دارد. با قطع ناگهانی مصرف، احتمال بروز عوارض سندرم قطع وجود دارد، لذا باید مصرف دارو به تدریج قطع شود.

عوارض جانبی
دردمعده یا شكم، بی‏اشتهائی، ضعف، تحریك سیستم عصبی مركزی، یبوست یا اسهال، سرگیجه، خواب‏آلودگی، خشكی دهان، سوءهاضمه، سردرد، تهوع، خارش، بثورات پوستی، تعریق، استفراغ از عوارض جانبی شایع دارو هستند.

تداخل های دارویی
مصرف همزمان این دارو با الكل، داروهای هوشبر، مضعف‏های CNS موجب تضعیف شدید CNS می‏شود. كاربامازپین باعث افزایش متابولیسم ترامادول می‏شوند. مصرف این دارو همراه با مهاركننده‏های مونوآمین‏اكسیداز موجب كاهش آستانه حمله عصبی می‏شود.

نكات قابل توصیه
در صورت بروز سرگیجه و تاری دید، باید هنگام برخاستن احتیاط كرد.

مقدار مصرف
خوراکی و تزریقی: بزرگسالان: 100-50 میلی‏گرم هر 6 ساعت یك بار خوراكی مصرف شود. در بیماران مبتلا به نارسایی 100-50 میلی‏گرم هر 12 ساعت یكبار مصرف شود. حداكثر مقدار مجاز mg/day400 (یا mg/day200 برای بیماران با كلیرانس كراتینین كمتر از ml/min30) می‏باشد.
.0%
behaghazنام : بهزاد *امتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%بهزاد * (3)i

6.    87/3/7 (01:16)من پاسخ شماره 6 را کاملاً تایید میکنم، اما پاسخ شماره 3 را کاملاً اشتباه و عامیانه میدونم و خیلی متاسفم که بعضی افراد ناآگاه با اطلاعات غلط وکاملاً عامیانه و غیر علمی به جوابگویی میپردازند.
به عنوان هشدار به استفاده کنندگان ترامادول یادآوری میکنم که ترامادول شدیداً اعتیادآور بوده واز عوارض خیلی خطرناک و رایج آن تشنج و عوارض مغزی است.
لازم بذکر است که فروش بدون نسخه این دارو پیگرد شدید قانونی برای داروخانه بدنبال دارد..0%
queen__gنام : محمد رضا زکی زادهامتیاز : 102درصد بهترین پاسخ : 0%محمد رضا زکی زاده (4)i

7.    87/3/7 (10:40)teramadon yek ghorse mosaken havie mavade ravan gardan mibashad ke baraye taskine dard estefade mishavad hamchenin baraye motadane dar hale tark niz estefade mishavad
masrafe bish az hade an mojebe etiad mishvad
.0%
hassan_taktazaنام : فرهاد عامتیاز : 96درصد بهترین پاسخ : 0%فرهاد ع (2)i

8.    87/3/7 (19:28)azize delam behet tosie mikonam az in daru estefade nakoni chon ham shok mide va ham etiad avare magar bana be dasture pezeshk va zire nazars pezeshk.........ye mosakene mokhadere va ba anvae ghors va capsul va ampul mojude.4%
mahdanaنام : غلامرضا صفائیامتیاز : 19747درصد بهترین پاسخ : 33%غلامرضا صفائی (151)i

9.    87/3/11 (10:53)اولا اسم صحیحش ترامادول است ثانیا کپسولیست بسیار قوی از نظر آرامبخش بودن و مسکن بودت چیزی در مایه مواد مخدر...0%
cloobjahadنام : امتیاز : 298درصد بهترین پاسخ : 44%بی نام ... (0)i

10.    87/3/15 (00:25)( ترامادول هم قرص داره هم کپسول با اسم تجاریه بایامادول )پاسخ شماره 3 هیچ مبنای علمی نداره ولی 6و7 از دید پزشکی وداروسازی درسته ولی ... با مصرف امروزه افراد و درخواست بالا و ممنوعیت فروش بدون نسخه تو داروخانه ها باید بفهمیم اثر دارویی عوض شده ، ترامادول یعنی چقدر تریاک؟!!!!!!!
اما یك قرص ترامادول مثلا 100 میلی‌گرمی معادل چقدر تریاك است؟
از جدول بالا می‌شود فهمید كه 100 میلی‌گرم ترامادول معادل 10 میلی‌گرم مرفین خوراكی است.
مرفین 16% و كدئین 0.3 تا 3 درصد تریاك را تشكیل می‌دهد (+ و +). ما برای راحتی، هر گرم مرفین را معادل 6.2 گرم تریاك می‌گیریم. بنابراین هر قرص ترامادول معادل 62 میلی‌گرم تریاك است.

یه نگاه به این جدول بندازین:
جدولی پیدا كردم كه انواع دارو‌های شبه‌افیونی را با معادل مرفین آنها مقایسه می‌كند(مرفین از مرفئوس خدای رؤیاها در اساطیر یونان گرفته شده). ببینید:

نام دارو
قدرت معادل مرفین

Aspirin
1/360

Difusinal
1/160

Dextropropoxyphene
1/40

Codeine
1/10

Tramadol
1/10

Anileridine
1/4

Demerol
0.36

Hydrocodone
0.6

Morphine
1

Oxycodone
2-1.5

Morphine IV/IM
4

Hydromorphone
5

Oxymorphone
7

Levorphanol
8

Buprenophine
40

Fentanyl
100-50

*Carfentanyl
100000


* فقط برای تخدیر حیوانات بزرگ به كار می‌رود.

به این ترتیب، یك قرص 325 میلی‌گرمی آسپرین، كمی كمتر از یك میلی‌گرم مرفین خاصیت تخدیری دارد.

.0%
hadiiiiنام : هادی اامتیاز : 118درصد بهترین پاسخ : 1%هادی ا (53)i

11.    87/3/20 (22:00)yek daru az dasteye mokhadder va narkotik hast ke ruye girandehaye opiyoidy dar maghz asar mikone . zedde dardo arambakhshe ... vali emruze bishtar motadan bekar mibarand.0%


آیا وجود ترامادون در سایر قرص ها اعتیاد اور است؟مصرف روزانه


مشخصات سوال
sanazahmadi4نام : ساناز احمدیامتیاز : 58درصد بهترین پاسخ : 0%ساناز احمدی (14)i

14 تیر 89 - 15:01آیا وجود ترامادون در سایر قرص ها اعتیاد اور است؟مصرف روزانهتاریخ ایجاد سوال : 14 تیر 89 (15:01)تاریخ بسته شدن سوال : 30 تیر 89تعداد بازدید :276تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : سلامتی » دارو- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
آیا وجود ترامادون در سایر قرص ها اعتیاد اور است؟مصرف روزانه 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
momaxoنام : ه رامتیاز : 118درصد بهترین پاسخ : 50%ه ر (0)i

89/4/14 (20:15)آره اعتیاد آوره.22%دیگر پاسخ ها
8421320012نام : رضا علویامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%رضا علوی (17)i

1.    89/4/14 (21:56)bale,doz opiod khafif shode dar in ghorsha ijad etiad mikone,mesle metadon ke shebhe teryake,nbayah haftei bishtar az 300mg estefade kard.22%
poyairanmaneshنام : پویا ایرانمنشامتیاز : 537درصد بهترین پاسخ : 21%پویا ایرانمنش (10)i

2.    89/4/17 (14:27)با سلام به شما دوست گرامی:
ترامادول جزء داروهای اپیود می باشد یعنی از دسته ی قرص هایی که مرفیین دارند. پس شما روزانه مقداری مرفین استفاده می کنید.
حالا خودتان بگید آیا ترامادول اعتیاد آور هست یا نیست؟.22%
vitalنام : فرخ فاخرامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%فرخ فاخر (5)i

3.    89/4/20 (13:54)in daro ba eshghale girande haye mokhader manande girandehaye sigma baese ijade adat az tarighe systeme asabie ensan mishavad
.0%
hpowerنام : حمید محمدیامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%حمید محمدی (91)i

4.    89/4/22 (00:32)سلام خانمی.میدونم مصرف هفتگی به شرطی که از 200 تا بالاتر نره اعتیاد آور نیست. چون خودم 5 سال بود نوش جون میکردم.خیلی فاز میدههههههههه.11%
gharibe15نام : میلاد صفریامتیاز : 105درصد بهترین پاسخ : 0%میلاد صفری (2)i

5.    89/4/25 (17:54)بله اعتیاد آور . بدن ما غده ای داره که مورفین ترشح می کنه و با مصرف ترامادون اون غده مورفین ترشح نمی کنه و فرد باید دوباره یا ترامادون مصرف کنه و یا مواد مخدر بکشه ..22%


پنت هاوس چیست؟زونکن چیست؟کوریدور چیست؟میزانسن چیست؟دیزالو چی


مشخصات سوال
godfather_74نام : صادی ساکیامتیاز : 149درصد بهترین پاسخ : 0%صادی ساکی (55)i

30 آذر 87 - 14:19پنت هاوس چیست؟زونکن چیست؟کوریدور چیست؟میزانسن چیست؟دیزالو چیست؟تاریخ ایجاد سوال : 30 آذر 87 (14:19)تاریخ بسته شدن سوال : 30 آذر 87تعداد بازدید :60تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : جامعه و فرهنگ » غيره- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
پنت هاوس چیست؟زونکن چیست؟کوریدور چیست؟میزانسن چیست؟دیزالو چیست؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mistressofpuppetsنام : Ellen TimeRiderامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 11%Ellen TimeRider (0)i

87/9/30 (17:12)خوب خیلی راهته، پنت هاوس که انباری معنی میده، زونکن که پوشه معنی میده، کوریدور که راهرو معنی میده ، میزانسن که چیدمان صحنه در تئاتر معنی میده یا بهتر بگم اینکه در هر صحنه حرکت ها چطوری باشه و چه اتفاقاتی بیفته ... دیزالو هم یه نوع تکنیک سینمایی است به این معنی که مثلا یک نما در یک نمای دیگر محو می شود. .0%دیگر پاسخ ها
zigmuondfroidنام : لئون تروتسکیامتیاز : 27831درصد بهترین پاسخ : 65%لئون تروتسکی (27)i

1.    87/9/30 (16:01)اگه برای هر کدومشون 5 دقیقه وقت بزاری میتونی جواب همشونو تو گوگل پیدا کنی.0%
beh_kebriaنام : بهنام کریمیامتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 5%بهنام کریمی (8)i

2.    87/9/30 (17:51)MAN FAQAT MIDONAM PENT HOUSE ESME YE FILME KHAFANE!.0%


ساير مطالب :
* سلام كتابهایی به لاتین ترجیحا درباره فرهنگ و دین قوم اورارتو
* کسی کرک نرم افزار av karoke رو داره
* می خواهم پرواز روح ( برون فکنی ) داشته باشم ... چه کنم ؟
* یه نرم افزار برای تبدیل فایل می خواهم
* فیلمهای سینمایی ایرانی جشنواره 1381 فیلم فجر
* کسی میدونه پتاسیم نیترات و دکستروز بی آب کجا یافت میشه
* معافیت کفالت
* منظور از کیت 2 سیم کارته یعنی چی؟؟؟
* عملکرد hyper terminal رومیخواستم .
* ADSL در مرکز مخابرات بعثت