تبليغات
چاه جمكران


مشخصات سوال
zgandomنام : سجاد عشقیامتیاز : 154درصد بهترین پاسخ : 10%سجاد عشقی (3)i

14 فروردین 89 - 17:26چاه جمكران اطلاعات بیشتر : دوستان نظرتان راجع به چاه جمكران و نامه هایی كه درون آن می اندازند چیست؟ تا چه حد صحت دارد؟تاریخ ایجاد سوال : 14 فروردین 89 (17:26)تاریخ بسته شدن سوال : 26 فروردین 89تعداد بازدید :149تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : مذهبی » اعتقادی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
چاه جمكران 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mrsgotvandنام : مسافر بیابانامتیاز : 2889درصد بهترین پاسخ : 50%مسافر بیابان (114)i

89/1/17 (11:39)بسم الله الرحمن الرحیم

به طور خلاصه عرض می کنم.

اولاً قضیه مسجد جمکران از قضیه چاه کاملاً جداست.

قضیه مسجد شواهدی بر صحت و اعتبار دارد. هم در خود روایت نقل شده و هم در سیر تاریخی آن مسجد که فعلاً به آن نمی پردازم.

اما چاهی که در کنار این مسجد است هیچ قداستی ندارد و هیچ جنبه عبادی ندارد. و ظاهراً در سال های اخیر در ضمن توسعه مسجد حفر شده است.
و اما سبب شهرت آن این است که در بعضی از روایات نقل شده است که اگر کسی خواست عریضه ای برای امام زمان بفرستد آن را نوشته و در آب روان مثل رود یا در چاهی بیاندازد.

همین

آنگاه عده ای دیده اند اینجا چاه است برای اینکار از آن استفاده کرده اند. عده ی دیگری هم برداشت ها و تصورات دیگری کرده اند و ....
در باره عریضه نویسی

--------------------------------------------------------------------------------

و اما خود عریضه نویسی و نحوه آن چه مستند شرعی دارد؟ قابل بررسی است.
مطلب زیر برای مطالعه بد نیست

عریضه نویسی در روایات و احادیث پرسش:آیا عریضه نویسی مبنای روایی و حدیثی دارد؟منبع پاسخ: پایگاه حوزه7359-3، 7359-3پاسخ:
اولا: عریضه نویسی در واقع نوعی توسل است. پس همان ادله جواز و یا لزوم توسل می تواند دلیل بر جواز عریضه نویسی بوده باشد. چون وقتی توسل جائز بود، نحوه و شکل آن تا زمانیکه از نظر عقلی یا نقلی یا عرفی منعی نداشته باشد، جائز خواهد بود.
و ثانیا: عریضه نویسی دارای مستند روایی است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:
در تحفة الزائر، مرحوم علامه مجلسی از امام صادق علیه السلام نقل شده که ایشان فرمودند: هر گاه کسی حاجتی از خداوند متعال داشت، و یا از موضوعی در هراس بود، آن را به این صورتی که بیان می شود بر روی کاغذی بنویسد: «بسم الله الرحمن الرحیم. انی اتوجه الیک باحب الاسماء الیک و اعظمها لدیک و اتقرب و اتوسل الیک بمن اوجبت حقه علیک بمحمد و علی و فاطمه و الحسن و الحسین و علی بن الحسین و محمد بن علی، و جعفر بن محمد، و موسی بن جعفر، و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الحجة المنتظر صلوات الله علیهم اجمعین اکفنی کذا و کذا...» پس آن نوشته را در آب جاری یا چاهی بیندازد انشاء الله خداوند متعال حاجت و درخواست او را بر می آورد.»
و در مورد عریضه نویسی به خدمت امام زمان «عج»، مرحوم محدث نوری، در کتاب «نجم الثاقب» از کتاب سعادت، عریضه ای را نقل کرده اند که می توانید برای اطلاع بیشتر به آنجا مراجعه نمائید.[1]
به هر حال عریضه نویسی مستند اصلی آن روایات است و به همین جهت در زندگی علمای اسلامی نیز حکایاتی وجود دارد که ایشان نیز با هدف توسل به ائمه معصومین علیهم السلام، بویژه حضرت بقیة االله الاعظم «عج» به عریضه نویسی اقدام می کرده اند.
پس از نظر شرعی نه تنها منعی ندارد بلکه شواهد و روایاتی بر صحت و جواز آن نیز وجود دارد، همانطوری که اشاره نمودیم.
و عقل هم نمی تواند بگوید که چنین کاری لغو و بیهوده است، نهایتا اینکه می گوید من نمی دانم که نوشتن عریضه با آن شکل چگونه می تواند تاثیر داشته باشد. یعنی اینگونه امور ما فوق عقل اند نه مخالف عقل.
.11%دیگر پاسخ ها
maryam_del2002نام : مریم ماندگارامتیاز : 161درصد بهترین پاسخ : 27%مریم ماندگار (1)i

1.    89/1/14 (18:13)من این چیزیا که شنیدم می گم . می گن این چاه حقیقت داره و امام زمان تمام عریضه را می خونه البته می گن آبم نداره عمقشم خیلی خیلی زیاد نیست،من خودم شخصا اعتقاد دارم،البته به اینم اعتقاد دارم که اون حرفایی که تو عریضه می نویسی اگه تو دلتم بگی امام زمان میشنوه ،یه چیز دیگه ام هست که می گن عریضه ها را هر چند وقت یکبار از چاه بیرون می یارن چون امام زمان که اونارا نمی بره در حقیقت حرفه دل آدمارا می شنوه.55%
ehtedaنام : آل علی امتیاز : 762درصد بهترین پاسخ : 27%آل علی (137)i

2.    89/1/14 (18:32)سلام

بحث آشناییه !

ببینید ،

نوشتن رقعه و انداختن اون توی آب روان یا چاه آب سالم ، مستحب هست و برای رفع حاجات کمک می کنه .

چاه جمکران هم همین هست .

یعنی هر کس دعاهای خودش رومی نویسه و می اندازه توی چاه .

و این شایعاتی هم که گفته می شه که امام زمان میاد می خونه یایکی میبره بهش تحویل می ده درست نیست .

این چاه یا نهر آب می تونه هرجای دیگه ای هم باشه کسی اگر خواست دعاهای نوشته شده توی رقعه رو توی چاه یانهر آب روان بندازه ..11%
amir13621362نام : امیر سیاسی رشتیامتیاز : 145درصد بهترین پاسخ : 15%امیر سیاسی رشتی (21)i

3.    89/1/14 (23:24)اینکه چنین مکان و جایی وجود داره هیچ شکی نیست. و اینکه نامه ها در آنجا انداخته میشوند هم شکی نیست. نامه توسط فردی برداشته میشود در این هم شکی نیست. ولی آیا نمایندگانی از جانب امام زمان می آیند؟ کسی بر می دارد و خود را نماینده امام زمان میداند؟ و اینکه خود امان زمان حضرت حجت بن الحسن العسگری نامه ها را بر میدارد؟ قضاوت در این مورد در توان علمی و ... مانیست..22%
tuba1نام : صادق حقگوامتیاز : 189درصد بهترین پاسخ : 20%صادق حقگو (0)i

4.    89/1/20 (16:27)صادق حقگو:
با سلام./

جواب دوم صحیح است و البته جواب چهارم دقیق تر و صحیح تر./

جواب اول و سوم صدرصد کاملا اشتباه محض./

اما جواب تکمیلی برای چاه جمکران
چاه جمکران نه مو ضوعیتی دارد و نه دلیل خاص روایی و تاریخی برای آن ارایه شده است .

عریضه نوشتن به امامان در بعضی از منابع توصیه شده است و می توان عریضه را در همه آبهای روان و چاهها از جمله چاهی که در مسجد جمکران است انداخت .

قضیه چاه مسجد مقدس جمكران و چاه های مشابه آن در شهرهاى دیگر، از آنجا نشأت گرفته است كه مرحوم حاج شیخ عباس قمى‏(قدس سرّه) در کتاب مفاتیح الجنان از کتاب تحفة الزائر از امام صادق‏(علیه السلام )روایتى نقل فرموده است كه: «هر گاه تو را حاجتى به سوى خداى تعالى، باشد یا از امرى خائف و ترسان باشى ، در كاغذى بنویس : اللَّهُمَّ إِنِّی أَتَوَجَّهُ إِلَیْكَ بِأَحَبِّ الْأَسْمَاءِ إِلَیْكَ وَ أَعْظَمِهَا لَدَیْكَ وَ أَتَقَرَّبُ وَ أَتَوَسَّلُ إِلَیْكَ بِمَنْ أَوْجَبْتَ حَقّهُ عَلَیْكَ بِمُحَمَّدٍ وَ عَلِیٍّ وَ فَاطِمَةَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ وَ الْأَئِمَّةِ ع وَ تُسَمِّیهِمْ اكْفِنِی كَذَا وَ كَذَا یعنی حاجت خود را ذکر کنی پس رقعه را بپیچ و در بندقه ای از گل بگذار و در میان آب جارى یا چاهی بینداز که حق تعالی به زودی فرج کرامت فرماید». ( مفاتیح الجنان ؛ بعد از خاتمه ؛ ص 974 )
التماس 2A.0%
johnson_iranنام : رضا امتیاز : 404درصد بهترین پاسخ : 45%رضا (13)i

5.    89/1/25 (16:14)من از این چاه بی خبر بودم تا اینكه پاسخ هائی فراوانی اینجا دیدم. آنگاه یاد فیلم "راز" افتادم. من قلبا به فیلم راز اعتقاد دارم چون "نتیجه" گرفتم.

فكر می كنم اون "چاه" هم چنین نقشی داشته باشد = "باور به نیروی درونی خود"!

شما به هر جا كه بنگرید نشانه ای از اثر خداوند متعال می بینید و افراد برگزیده و مقدس خداوند هم مانند انرژی های مثبت در سرتاسر دنیا حاضر و ناضر هستند. پس شما هر جا كه باشید و عریضه چه بنویسید چه در دلتان بگوئید و چه . . . . همه یكی است.

" برای رسیدن به خدا راه های زیادی است"! .0%


روستای چاه اسماعیل در کدام استان قرار دارد؟


مشخصات سوال
armganنام : عباس زندانی لواشک فروشامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%عباس زندانی لواشک فروش (57)i

14 شهریور 89 - 10:56روستای چاه اسماعیل در کدام استان قرار دارد؟ اطلاعات بیشتر : این روستای در یکی از استانهای جنوبی کشور عزیزمان ایران قرار دارد.تاریخ ایجاد سوال : 14 شهریور 89 (10:56)تاریخ بسته شدن سوال : 30 شهریور 89تعداد بازدید :59تعداد پاسخ ها : 2طبقه بندی : اماکن سیاحتی زیارتی » غيره- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
روستای چاه اسماعیل در کدام استان قرار دارد؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
satanicloneنام : رضا سپه وندیامتیاز : 5639درصد بهترین پاسخ : 33%رضا سپه وندی (10)i

89/6/14 (11:18)چاه اسماعیل ،یکی از ده ها روستا های شهرستان میناب می باشد که در شمال شهرستان واقع شده است در حدود 25 کیلومتری شهرستان است ، این روستا وابسته به دهستان گوربند از توابع بخش مرکزی شهرستان می باشد..80%دیگر پاسخ ها
nargesgol18نام : نرگس گودرزیامتیاز : 430درصد بهترین پاسخ : 22%نرگس گودرزی (3)i

1.    89/6/18 (12:02)وقتی میدونی چرا می پرسی؟؟.20%


عوامل موثر در انحراف چاه را نام ببرید


مشخصات سوال
pirlo87نام : ایران زمین اهوازیامتیاز : 262درصد بهترین پاسخ : 16%ایران زمین اهوازی (9)i

7 دی 87 - 17:09عوامل موثر در انحراف چاه را نام ببریدتاریخ ایجاد سوال : 7 دی 87 (17:09)تاریخ بسته شدن سوال : 8 دی 87تعداد بازدید :79تعداد پاسخ ها : 4طبقه بندی : علوم » زمین شناسی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
عوامل موثر در انحراف چاه را نام ببرید 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
bek1358نام : بهرنگ اعتمادیامتیاز : 143درصد بهترین پاسخ : 59%بهرنگ اعتمادی (27)i

87/10/8 (07:40)1- شیب سازند
2- تغییر در قابلیت حفاری سازند
3- اثرات مكانیكی
4- اثر اصطحكاك( تجمع كنده ها در مسیر برگشت)
5- اثر چاههای مجاور( اثر روی ابزار جهت یابی وایجاد خطا)
6- وزن روی مته و دور مته.0%دیگر پاسخ ها
mansourfashistنام : منصور تاتوامتیاز : 29899درصد بهترین پاسخ : 42%منصور تاتو (254)i

1.    87/10/7 (17:22)http://aftab.ir/articles/science_education/other/c3c1230199331_directional_drilling_p1.php
رایزرهای دریایی از المانهای مهم سازه ای در سكوهای دریایی ثابت و متحرك هستند كه جهت انتقال نفت و گاز از دل دریا به سطح آب و روی دك مورد استفاده قرار می گیرند. این المانها باید در شرایط مختلف عملیاتی قادر به تحمل ماكزیمم نیروهای برشی و ممانهای خمشی باشند. عوامل مختلفی چون ضریب درگ، عمق آب، شرایط موج، حضور جریان ، نیروی كششی تنشنر، انحراف استاتیكی سكو و خصوصیات سیال گذرنده از درون رایزر ممكن است باعث ایجاد حالتهای بحرانی در رایزر گردند. در این مقاله اثر انحراف استاتیكی سكوهای نیمه شناور نسبت به دهانه چاه بر نیروی برشی و تنش خمشی ایجاد شده و در رایزرهای دریایی مورد مطالعه قرار گرفته است. آنالیزهای انجام شده بر رایزر به روش اجزاء محدود در محیط نرم افزار OrcaFlex كه جهت آنالیزهای استاتیكی و دینامیكی مربوط به خطوط لوله انعطاف پذیر، سیستم های مهار و دیگر كارهای دریایی در یك شرایط محیطی دریایی – فراساحل تهیه شده است، انجام گرفته است. نتایج تحقیق نشان داد كه، انحراف استاتیكی سكو سبب افزایش تنش خمشی و نیروی برشی در رایزر می گردد.
منصورتاتو.57%
thelunaticنام : وحید مامتیاز : 101درصد بهترین پاسخ : 0%وحید م (8)i

2.    87/10/7 (17:46)اصولا هرچه میزان عمق چاه افزایش یابد، انحراف آن بیشتر می شود. اما عوامل موثر بر این انحراف می تواند خطاهای انسانی، محاسباتی و یا عوامل محیطی باشد.
عوامل انسانی مانند عدم دقت مسئول حفاری برای تنظیم درست و دقیق مته حفاری می باشند..42%
bahal_msنام : محمد صباغانامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%محمد صباغان (0)i

3.    87/10/8 (01:55)شیب لایه ها
وزن زیاد پشت مته در لایه های نرم .0%


ساير مطالب :
* در مورد یاهو می خواستم بپرسم
* دعوتنامه راپیدباز
* چرا دیگه قسمت طالع بینی امروز ، تو پروفایلم نیست؟
* مسی بهتره یا رونالدینهو؟
* از بین گوشی های زیر كدوم یكی رو بخرم ؟! و چرا ؟
* بهترین کلاس زبان TOEFL در مشهد واسه بزرگسالان (خودم)
* در تولید گاز آمونیاك به روش هابر اثر ورودگاز آرگون چیه؟
* سلام اتاقهای گفتگوی كلوپ برای من باز نمی شن شما میدونین چرا؟
* GODFATHER 2
* error DAP