تبليغات
چاه جمكران


مشخصات سوال
zgandomنام : سجاد عشقیامتیاز : 154درصد بهترین پاسخ : 10%سجاد عشقی (3)i

14 فروردین 89 - 17:26چاه جمكران اطلاعات بیشتر : دوستان نظرتان راجع به چاه جمكران و نامه هایی كه درون آن می اندازند چیست؟ تا چه حد صحت دارد؟تاریخ ایجاد سوال : 14 فروردین 89 (17:26)تاریخ بسته شدن سوال : 26 فروردین 89تعداد بازدید :149تعداد پاسخ ها : 6طبقه بندی : مذهبی » اعتقادی- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
چاه جمكران 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
mrsgotvandنام : مسافر بیابانامتیاز : 2889درصد بهترین پاسخ : 50%مسافر بیابان (114)i

89/1/17 (11:39)بسم الله الرحمن الرحیم

به طور خلاصه عرض می کنم.

اولاً قضیه مسجد جمکران از قضیه چاه کاملاً جداست.

قضیه مسجد شواهدی بر صحت و اعتبار دارد. هم در خود روایت نقل شده و هم در سیر تاریخی آن مسجد که فعلاً به آن نمی پردازم.

اما چاهی که در کنار این مسجد است هیچ قداستی ندارد و هیچ جنبه عبادی ندارد. و ظاهراً در سال های اخیر در ضمن توسعه مسجد حفر شده است.
و اما سبب شهرت آن این است که در بعضی از روایات نقل شده است که اگر کسی خواست عریضه ای برای امام زمان بفرستد آن را نوشته و در آب روان مثل رود یا در چاهی بیاندازد.

همین

آنگاه عده ای دیده اند اینجا چاه است برای اینکار از آن استفاده کرده اند. عده ی دیگری هم برداشت ها و تصورات دیگری کرده اند و ....
در باره عریضه نویسی

--------------------------------------------------------------------------------

و اما خود عریضه نویسی و نحوه آن چه مستند شرعی دارد؟ قابل بررسی است.
مطلب زیر برای مطالعه بد نیست

عریضه نویسی در روایات و احادیث پرسش:آیا عریضه نویسی مبنای روایی و حدیثی دارد؟منبع پاسخ: پایگاه حوزه7359-3، 7359-3پاسخ:
اولا: عریضه نویسی در واقع نوعی توسل است. پس همان ادله جواز و یا لزوم توسل می تواند دلیل بر جواز عریضه نویسی بوده باشد. چون وقتی توسل جائز بود، نحوه و شکل آن تا زمانیکه از نظر عقلی یا نقلی یا عرفی منعی نداشته باشد، جائز خواهد بود.
و ثانیا: عریضه نویسی دارای مستند روایی است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:
در تحفة الزائر، مرحوم علامه مجلسی از امام صادق علیه السلام نقل شده که ایشان فرمودند: هر گاه کسی حاجتی از خداوند متعال داشت، و یا از موضوعی در هراس بود، آن را به این صورتی که بیان می شود بر روی کاغذی بنویسد: «بسم الله الرحمن الرحیم. انی اتوجه الیک باحب الاسماء الیک و اعظمها لدیک و اتقرب و اتوسل الیک بمن اوجبت حقه علیک بمحمد و علی و فاطمه و الحسن و الحسین و علی بن الحسین و محمد بن علی، و جعفر بن محمد، و موسی بن جعفر، و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الحجة المنتظر صلوات الله علیهم اجمعین اکفنی کذا و کذا...» پس آن نوشته را در آب جاری یا چاهی بیندازد انشاء الله خداوند متعال حاجت و درخواست او را بر می آورد.»
و در مورد عریضه نویسی به خدمت امام زمان «عج»، مرحوم محدث نوری، در کتاب «نجم الثاقب» از کتاب سعادت، عریضه ای را نقل کرده اند که می توانید برای اطلاع بیشتر به آنجا مراجعه نمائید.[1]
به هر حال عریضه نویسی مستند اصلی آن روایات است و به همین جهت در زندگی علمای اسلامی نیز حکایاتی وجود دارد که ایشان نیز با هدف توسل به ائمه معصومین علیهم السلام، بویژه حضرت بقیة االله الاعظم «عج» به عریضه نویسی اقدام می کرده اند.
پس از نظر شرعی نه تنها منعی ندارد بلکه شواهد و روایاتی بر صحت و جواز آن نیز وجود دارد، همانطوری که اشاره نمودیم.
و عقل هم نمی تواند بگوید که چنین کاری لغو و بیهوده است، نهایتا اینکه می گوید من نمی دانم که نوشتن عریضه با آن شکل چگونه می تواند تاثیر داشته باشد. یعنی اینگونه امور ما فوق عقل اند نه مخالف عقل.
.11%دیگر پاسخ ها
maryam_del2002نام : مریم ماندگارامتیاز : 161درصد بهترین پاسخ : 27%مریم ماندگار (1)i

1.    89/1/14 (18:13)من این چیزیا که شنیدم می گم . می گن این چاه حقیقت داره و امام زمان تمام عریضه را می خونه البته می گن آبم نداره عمقشم خیلی خیلی زیاد نیست،من خودم شخصا اعتقاد دارم،البته به اینم اعتقاد دارم که اون حرفایی که تو عریضه می نویسی اگه تو دلتم بگی امام زمان میشنوه ،یه چیز دیگه ام هست که می گن عریضه ها را هر چند وقت یکبار از چاه بیرون می یارن چون امام زمان که اونارا نمی بره در حقیقت حرفه دل آدمارا می شنوه.55%
ehtedaنام : آل علی امتیاز : 762درصد بهترین پاسخ : 27%آل علی (137)i

2.    89/1/14 (18:32)سلام

بحث آشناییه !

ببینید ،

نوشتن رقعه و انداختن اون توی آب روان یا چاه آب سالم ، مستحب هست و برای رفع حاجات کمک می کنه .

چاه جمکران هم همین هست .

یعنی هر کس دعاهای خودش رومی نویسه و می اندازه توی چاه .

و این شایعاتی هم که گفته می شه که امام زمان میاد می خونه یایکی میبره بهش تحویل می ده درست نیست .

این چاه یا نهر آب می تونه هرجای دیگه ای هم باشه کسی اگر خواست دعاهای نوشته شده توی رقعه رو توی چاه یانهر آب روان بندازه ..11%
amir13621362نام : امیر سیاسی رشتیامتیاز : 145درصد بهترین پاسخ : 15%امیر سیاسی رشتی (21)i

3.    89/1/14 (23:24)اینکه چنین مکان و جایی وجود داره هیچ شکی نیست. و اینکه نامه ها در آنجا انداخته میشوند هم شکی نیست. نامه توسط فردی برداشته میشود در این هم شکی نیست. ولی آیا نمایندگانی از جانب امام زمان می آیند؟ کسی بر می دارد و خود را نماینده امام زمان میداند؟ و اینکه خود امان زمان حضرت حجت بن الحسن العسگری نامه ها را بر میدارد؟ قضاوت در این مورد در توان علمی و ... مانیست..22%
tuba1نام : صادق حقگوامتیاز : 189درصد بهترین پاسخ : 20%صادق حقگو (0)i

4.    89/1/20 (16:27)صادق حقگو:
با سلام./

جواب دوم صحیح است و البته جواب چهارم دقیق تر و صحیح تر./

جواب اول و سوم صدرصد کاملا اشتباه محض./

اما جواب تکمیلی برای چاه جمکران
چاه جمکران نه مو ضوعیتی دارد و نه دلیل خاص روایی و تاریخی برای آن ارایه شده است .

عریضه نوشتن به امامان در بعضی از منابع توصیه شده است و می توان عریضه را در همه آبهای روان و چاهها از جمله چاهی که در مسجد جمکران است انداخت .

قضیه چاه مسجد مقدس جمكران و چاه های مشابه آن در شهرهاى دیگر، از آنجا نشأت گرفته است كه مرحوم حاج شیخ عباس قمى‏(قدس سرّه) در کتاب مفاتیح الجنان از کتاب تحفة الزائر از امام صادق‏(علیه السلام )روایتى نقل فرموده است كه: «هر گاه تو را حاجتى به سوى خداى تعالى، باشد یا از امرى خائف و ترسان باشى ، در كاغذى بنویس : اللَّهُمَّ إِنِّی أَتَوَجَّهُ إِلَیْكَ بِأَحَبِّ الْأَسْمَاءِ إِلَیْكَ وَ أَعْظَمِهَا لَدَیْكَ وَ أَتَقَرَّبُ وَ أَتَوَسَّلُ إِلَیْكَ بِمَنْ أَوْجَبْتَ حَقّهُ عَلَیْكَ بِمُحَمَّدٍ وَ عَلِیٍّ وَ فَاطِمَةَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ وَ الْأَئِمَّةِ ع وَ تُسَمِّیهِمْ اكْفِنِی كَذَا وَ كَذَا یعنی حاجت خود را ذکر کنی پس رقعه را بپیچ و در بندقه ای از گل بگذار و در میان آب جارى یا چاهی بینداز که حق تعالی به زودی فرج کرامت فرماید». ( مفاتیح الجنان ؛ بعد از خاتمه ؛ ص 974 )
التماس 2A.0%
johnson_iranنام : رضا امتیاز : 404درصد بهترین پاسخ : 45%رضا (13)i

5.    89/1/25 (16:14)من از این چاه بی خبر بودم تا اینكه پاسخ هائی فراوانی اینجا دیدم. آنگاه یاد فیلم "راز" افتادم. من قلبا به فیلم راز اعتقاد دارم چون "نتیجه" گرفتم.

فكر می كنم اون "چاه" هم چنین نقشی داشته باشد = "باور به نیروی درونی خود"!

شما به هر جا كه بنگرید نشانه ای از اثر خداوند متعال می بینید و افراد برگزیده و مقدس خداوند هم مانند انرژی های مثبت در سرتاسر دنیا حاضر و ناضر هستند. پس شما هر جا كه باشید و عریضه چه بنویسید چه در دلتان بگوئید و چه . . . . همه یكی است.

" برای رسیدن به خدا راه های زیادی است"! .0%


ساير مطالب :
* از بین N81 و N78و P1 کدومو بخرم؟
* شماره چند تا از شرکتهای چاپ در کشور ترکیه و چین میخواستم
* شانس چیست؟
* در مورد گوشی آیفون اطلاعات می خوام لطف می کنین بهم بدین؟
* این ارور ماله چیه:userenv
* hotmail
* هدست بلوتوس
* رم لپتاپ DDR1-IBM
* سلام دوستان كسی استاد تای چی چوان می شناسه ؟
* اطلاعات کافی در مورد کشت قارچ دکمه ای میخواستم؟؟؟